Долучитися до партії Підтримати фінансово
19.01.2018

Ігор Смешко: 3,5 роки триває війна – на сьогодні так і не маємо стратегічної концепції, які нам потрібні ЗСУ

thumb

Ігор Смешко, екс-голова СБУ, екс-начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони в інтерв’ю програми «Радіо Свобода» із засновником і ведучим телевізійної дискусійної програми «Політклуб», відомим журналістом Віталієм Портниковим. 19 січня 2018 року.

Віталій Портников: РНБО схвалила законопроект «Про національну безпеку України». Пане Смешко, що може реально змінити цей законопроект, як Ви вважаєте? Чи дійсно у нас немає такого законодавства і потрібно ухвалювати нове?

– Останнім часом ми є свідками політичних шоу і проголошених гасел, ніж змістовних змін системи демократичних органів влади і системи сектору безпеки й оборони. У нас немає закону на кшталт закону 1947 року США про національну безпеку, який і створив сучасну систему побудови збройних сил, систему взаємодії збройних сил зі спецслужбами. Кожен новий президент просто уточнює завдання.

У нас ми почули гасло, що закон буде поданий, але не бачили навіть проекту. 3,5 роки триває війна – на сьогодні так і не маємо стратегічної концепції, які нам потрібні ЗСУ, сухопутні війська, ВПС, ВМС, яка система спецслужб, правоохоронних органів, яка система координації, планування. Тут навіть не тактичні дії, а просто декларація про наміри.

– Документ існує. Його бачили експерти, які працюють в РНБО, які були також представниками Північноатлантичного альянсу, США, ЄС. Мета їхньої роботи – привести українські закони у відповідність до стандартів країн-членів НАТО…

– Не існує жодних стандартів НАТО. З точки зору нацбезпеки, їх немає сумісних для всіх країн. Всі збройні сили країн-членів НАТО мають свої національні стандарти. Всі ці країни історично по-різному будували свої збройні сили, спецслужби і таке інше. Є мета – досягнути уніфікації. Але до цього часу не досягнута. Ми всі часи руйнували систему, яка була елементом великої системи і виграла Другу світову війну…

Не все те, що нам рекомендується в умовах сучасної війни з конкретним ворогом – Російською Федерацією, не треба поспішати приймати, прикриваючись гаслом «стандарти НАТО».

Немає стандартів НАТО у грошовому забезпеченні. У всіх серйозних арміях світу це система – посадовий оклад, військове звання і вислуга за роки. Зруйнована ця система була після 2005 року, коли почали призначати на військові посади цивільних людей – їм треба було зробити посадовий фантастичний оклад. Це призвело до приватизації силових структур політичними призначенцями.

Я не отримав жодної своєї посади за політичною квотою. Усі посади до 2005 року – це посади в ЗСУ, які за визначенням є абсолютно аполітичні. Щодо системи, якою я керував менше від двох років (у 2003-2005 роках), то вона допомогла пройти Майдан без крові. Її професіоналізм дозволив зупинити дві сторони за крок до першої крові. Вона відразу була демонтована політичними призначеними псевдопартіями, які тільки прикривалися демократичними шатами.

– Пане Смешко, а який закон Ви хотіли б побачити?

– Для початку не треба робити речі, які робляться зараз, коли є закон про оборону, мобілізацію, є Конституція, яка в разі агресії проти країни, дає абсолютно чіткий воєнний протокол дій президенту і всім іншим посадовим особам по застосуванню ЗСУ по відбиттю агресії проти країни.

Коли 3,5 роки війна не називається війною і через 3,5 роки ухвалюється закон, який заднім числом намагається колективно розвести відповідальність за невиконання Конституції, закону про оборону…

У США питання війни і миру ухвалює вище воєнне керівництво. Це три особи – президент, міністри оборони і закордонних справ. У виключних випадках два – президент і міністр оборони. А потім майже два місяці президент має можливість вести бойові дії, а потім звертатися до Конгресу.

Сьогодні законодавство, яке було напрацьоване до 2005 року, був прописаний алгоритм дій, заднім числом змінюється з тим, щоб зробити димову завісу і розмити відповідальність, відійти ще більше від прописаних, до речі, на досвіді світових воєн, світового розвитку воєнного мистецтва, розмивається у формулюваннях, які потім можуть бути просто новиною, що щось робиться.

Від самого початку існування людства і до сьогодні жодної війни не було не гібридної. На сьогодні цей термін використовують для того, щоб прикрити свою бездіяльність.

Думаєте, що в Стародавньому Римі воювали, але водночас не торгували з тим, з ким воюють, чи не розвивали дипломатичні відносини? Усі війни – це чотири елементи: воєнний, економічний, дипломатичний і інформаційний.

На сьогодні ми «маємо тільки те, що маємо» з однієї причини: Захід не має стратегії стосовно подальшого розвитку демократичної цивілізації у світі. Це демократичні країни, які хочуть стабілізувати соціально-економічне положення у своїх країнах і не хочуть турбуленції, не хочуть вирішувати за когось якісь питання.


– Як ми маємо з правової точки зору реагувати на ці речі, пане Смешко?

– Які правові питання під час війни? Під час війни потрібне законодавство країни і підготовлена армія, щоб вести війну в умовах, які є. Якщо умови, коли немає союзників, ми не є членом жодного договору, крім зміцнення економіки, армії, дипломатичної складової і інформаційної, інших рецептів просто не існує.

Читати з цієї ж тематики:

Ігор Смешко: конфлікт в Україні є загрозою для Європи в цілому. Інтерв’ю агенції BNS, Таллінн, 20 квітня 2015 року

Смешко: Путін піде так далеко, як це ми йому дозволимо

Ігор СМЕШКО: Дві світові війни уже були попередженням, а фантом третьої – ще досі не зникає

#textbase #Смешко #війна #Україна #гібрідна_війна #армія #ЗСУ #економіка

свіжі новини

Ігор Смешко про персональну відповідальність, планування, координацію, розробку, виготовлення та контроль озброєнь для Армії

Президент Центру стратегічних досліджень та аналізу, один із засновників і другий керівник Головного управління розвідки Міноборони України, колишній Перший заступник і виконувач обов’язків ...

26.05.2024
“Нариси з історії України” Ігоря Смешка представлено на Міжнародному книжковому ярмарку-2024 у Варшаві

З  23 – 26 травня 2024 р. у польській столиці проводиться Міжнародний книжковий ярмарок (Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie) — найбільша культурна книжкова подія країни. Минуло річ ...

24.05.2024
СВІТЛІЙ ПАМ’ЯТІ МАКСИМА МАКСИМЕНКА. Герой, який закриваючи побратимів, віддав своє життя за Україну

Минає перша річниця з часу, коли під час виконання бойового завдання від зі словами «Слава Україні!» героїчно загинув киянин Максим МАКСИМЕНКО – боєць із позивним «Аякс», в.о. командира бойової ...

07.05.2024
Будь-який НПЗ ворога без електроенергії зупиниться,-Олександр Мирний

“Знову про удари”. Так назвав коментар за 11 квітня 2024 року на своїй персональній фейсбук-сторінці заступник Голови Політичної партії “Сила і Честь” Олександр Мирний. У своєму ...

12.04.2024
Усі новини