Долучитися до партії Підтримати фінансово
21.04.2015

Ігор Смешко: конфлікт в Україні є загрозою для Європи в цілому. Інтерв’ю агенції BNS, Таллінн, 20 квітня 2015 року

thumb

Конфлікт в Україні не є локальним протистоянням України та Росії, а є конфліктом двох цивілізацій – євроатлантичної та так званого “Російського світу”, і він має європейський характер, стверджує керівник Комітету з питань розвідки при Президентові України Ігор Смешко, який 24-26 квітня візьме участь в міжнародній конференції імені Леннарта Мері у Таллінні.

В інтерв’ю агентству BNS Ігор Смешко наголосив на європейському масштабі нинішнього конфлікту, зазначивши, що поразка України в цьому конфлікті означала б не тільки загрозу для всього пострадянського простору, країн Балтії, але й для Європи в цілому.

“Ціна питання: чи зможе нинішнє керівництво Росії зупинити інтеграційні процеси в Європі, отримати для себе статус найсильнішого гравця в загальноєвропейських справах і, нарешті, статус центру світового впливу, у противагу США”, – зазначив Ігор Смешко.

Відповідаючи на питання, чому президент Росії Володимир Путін вирішив йти на пряму конфронтацію з Заходом і на силове “розв’язання українського питання”, генерал-полковник Смешко вказав на те, що два українські Майдани – 2004 і 2014 років – дуже налякали нинішнє керівництво Росії.

“Вони показали, що в Україні вже існує розвинене громадянське суспільство і ідеї демократії впритул підходять до кордонів Росії. Будівництво ж успішної, сильної та демократичної України – це вирок нинішній системі авторитарного правління в Росії та навіть загроза її дезінтеграції”, – сказав Смешко.
Іншою причиною такого рішення Кремля могла стати відсутність на Заході на момент початку агресії, на думку Путіна, будь-якої інтеграційної політики щодо України та серйозної стратегії загальноєвропейської безпеки.

“Могла зіграти свою роль і захопленість керівництва США, на той момент, не питаннями розвитку євроатлантичної цивілізації, а проблемами “світової цивілізації”, – додав Смешко. – Все це разом і могло створити зовнішні сприятливі умови для силового “розв’язання українського питання”.

За оцінкою українського політика, Путін у своїх планах відтворення пострадянської імперії готовий піти так далеко, як це йому дозволено. “Пам’ятайте давньоримське: “Сила – стримує, а слабкість – провокує”. І це стосується не тільки України. Головна ставка – Європа і статус світової держави”, – пояснив Смешко.

Керівник Комітету з питань розвідки при Президенті України зазначив при цьому, що одними бойовими діями цей конфлікт вирішити не зможе.

“При нинішньому співвідношенні сил бойові дії можуть тривати дуже довго. Попри те, що Україна – найбільша за розмірами країна Європи, євразійська Росія набагато більше, а її економічний, військовий, дипломатичний та інформаційний потенціали перевершують наші”, – нагадав Смешко.

Він підкреслив, що, хоча українці захищають свою Батьківщину при співвідношенні населення України та Росії “один до трьох” та потенційному мобілізаційному ресурсі України в 700 тисяч військовослужбовців, окупувати Україну та виграти в ній партизанську війну просто неможливо. “А ось спровокувати конфлікт світового масштабу та стати детонатором Третьої світової війни, цілком можливо”, – попередив Смешко.

За оцінкою українського експерта, запроваджені Заходом у зв’язку з російською агресією проти України санкції досягають своєї мети, однак важлива і послідовність дій західної спільноти у застосуванні цих заходів.

“Санкції працюють. Мужність і героїзм простих українців, а також санкції Заходу і дають поки що основний стримувальний результат”, – підкреслив Ігор Смешко. Він зазначив, що не використані ресурси у питанні санкцій ще є, в тому числі і з боку України. “Однак, головне – консолідована позиція Заходу у питаннях санкцій. Найменший пролом у цій позиції буде дуже вміло використана опонентом.
Приклад – фінансова підтримка Росією в країнах Заходу занадто лівих і аж надто правих”, – додав Смешко.

Характеризуючи ведені Росією проти України гібридні війни, Смешко пояснив, що в них Росія залучила всі чотири складові державної сили: економічну, військову, дипломатичну та інформаційну.

“Народ України поки відбиває зовнішню агресію на сході України. Але нам потрібна допомога сучасною зброєю та технікою для оборони”, – сказав Смешко, зазначивши, що владі не варто захоплюватися тільки дипломатією. – Виграти у подібних гібридних війнах без сильної економіки, зламавши в ній хребет корупції, без стратегічного бачення відтворення потужних і сучасних збройних сил, а також без справжнього інформаційної протидії противнику, як всередині країни, так і за її межами – буде дуже складно”.

За словами Ігоря Смешка, особливу роль у боротьбі проти зовнішніх та внутрішніх загроз відводять Службі безпеки України (СБУ). Визначальними факторами у її роботі він назвав професіоналізм і компетентність, без огляду на політичну лояльність. “Для цього потрібно законодавчо обмежити кількість “політ призначенців” і їхню компетенцію, щодо непартійних професіоналів. Практика вже довела, що вони також будують свою вертикаль всередині служби за принципом особистої лояльності, знищуючи і боячись професіоналів”, – пояснив він.

Голова Комітету з питань розвідки наголосив, що за прикладом більшості демократичних країн світу і в Україні військову контррозвідку з підпорядкування СБУ має бути передано до Міністерства оборони. “Без цього неможливе очищення збройних сил і ефективне контррозвідувальне забезпечення ведення бойових дій”, – сказав Смешко.

Ще одним важливим завданням СБУ як структури по боротьбі з організованою злочинністю і корупцією він назвав завдавати реального удару по головному ворогу всередині країни – корупції у вищих ешелонах влади та в правоохоронних органах.

“Для цього у СБУ є всі ресурси та повноваження. Одна прокуратура слідчими діями, без оперативно-розшукової та розвідувальної складової, з цим завданням ніколи не справлялась. А новоствореному антикорупційному бюро доведеться вставати на ноги та вчитися працювати ще як мінімум рік”, – зазначив Смешко.
Говорячи про люстрацію СБУ у виявленні людей, лояльних Росії або колишньому президенту України Віктору Януковичу, Смешко висловив думку, що цей захід не був достатньо ефективним.

“Практика – це критерій істини, а не політичний самопіар. Доказом цьому – відсутність відповідних судових рішень, а також безпорадність у розслідуванні фантастичних корупційних діянь попередньої влади”, – пояснив Смешко.
За його словами, нинішня влада повторила при призначенні керівників силових відомств всі ті ж помилки, що і президент Ющенко після “помаранчевої революції” 2004 року.
“Особисто лояльні їй політичному керівництву “політ призначенці”, які як рукавички вже змінювали до цього свою партійну приналежність, виявились не здатними на професійні та рішучі дії”, – додав Ігор Смешко.

Восени цього року в Україні мають відбутися місцеві вибори. За оцінкою голови Комітету з питань розвідки при Президенті України, провести їх на територіях ДНР і ЛНР, забезпечивши та безпеку, і реальні результати голосування, буде непросто.
“Результати подібних виборів практично передбачені. Адже вони будуть проходити на окупованих територіях, – зазначив Ігор Смешко. – Крім того, нинішній уряд, на жаль, не має ані стратегії, ані ресурсів для ведення стратегічного діалогу та надання реальної допомоги нашим громадянам на окупованих територіях. Тим більше для забезпечення їх безпеки”.

Ігор Петрович Смешко – український політичний і державний діяч, лідер партії “Сила і Честь”. Генерал-полковник, з 4 вересня 2003 року по 4 лютого 2005 року керівник СБУ.
З 7 жовтня 2014 року – керівник Комітету з питань розвідки при Президентові України, президент Центру стратегічних досліджень та аналізу.

 

#textbase #Україна #Смешко #санкції

свіжі новини

Ігор Смешко про персональну відповідальність, планування, координацію, розробку, виготовлення та контроль озброєнь для Армії

Президент Центру стратегічних досліджень та аналізу, один із засновників і другий керівник Головного управління розвідки Міноборони України, колишній Перший заступник і виконувач обов’язків ...

26.05.2024
“Нариси з історії України” Ігоря Смешка представлено на Міжнародному книжковому ярмарку-2024 у Варшаві

З  23 – 26 травня 2024 р. у польській столиці проводиться Міжнародний книжковий ярмарок (Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie) — найбільша культурна книжкова подія країни. Минуло річ ...

24.05.2024
СВІТЛІЙ ПАМ’ЯТІ МАКСИМА МАКСИМЕНКА. Герой, який закриваючи побратимів, віддав своє життя за Україну

Минає перша річниця з часу, коли під час виконання бойового завдання від зі словами «Слава Україні!» героїчно загинув киянин Максим МАКСИМЕНКО – боєць із позивним «Аякс», в.о. командира бойової ...

07.05.2024
Будь-який НПЗ ворога без електроенергії зупиниться,-Олександр Мирний

“Знову про удари”. Так назвав коментар за 11 квітня 2024 року на своїй персональній фейсбук-сторінці заступник Голови Політичної партії “Сила і Честь” Олександр Мирний. У своєму ...

12.04.2024
Усі новини