Ігор СМЕШКО: Дві світові війни уже були попередженням, а фантом третьої – ще досі не зникає
Повний текст доповіді президента Центру стратегічних досліджень і аналізу та Голови ВГО «Сила і Честь» доктора технічних наук, професора Ігоря СМЕШКА на конференції, яка була проведена Національним інститутом стратегічних досліджень 30 березня 2012 року на тему: «Національні стратегії в епоху глобальних трансформацій» і «Глобальна криза – нова роль національної стратегії та урядів», організована Національним інститутом стратегічних досліджень з нагоди 20-ої річниці створення інституту.
Шановні колеги, гості, присутні !
Загальновідомим є те, що с того часу, коли з’явилися на планеті Земля різні цивілізації людей, існує і процес їх трансформації, а також спроби поширення впливу – на інші народи і цивілізації.
По – суті, цей процес є боротьбою двох протилежностей: спробою домінування і дуже повільною, але поступовою інтеграцією.
Неминучі кризи – як наслідок цієї боротьби, і раніше впливали на темпи і якість розвитку людськості.
Але ніколи раніше кризи в розвитку окремих цивілізацій не мали такого глобального характеру, системної залежності народів, і не ставили на карту питання виживання планети, в цілому.
Характерним є і те, що: глибина інтеграції окремих цивілізацій, уніфікація форм державного управління, релігійних поглядів і суспільної моралі, притаманні кожній із них, а головне – вдосконалення духовних якостей і моральних цінностей окремої особистості – завжди відставали від темпів науково–технічного прогресу.
Навіть після багатьох тисячоліть розвитку загальнолюдської цивілізації – відмінність між світоглядами та соціально – економічна нерівність між різними народами на планеті – залишаються вкрай разючими.
В той же час, 21 століття характерне, на мою думку, перш за все тим, що мало у чому змінена внутрішня природа окремої людини зіштовхується в наші часи із тим фактом, що контроль за ресурсною та фінансово – економічною базою планети, від яких залежить життя і доля мільярдів ії населення – усе більше концентруються у руках декількох сотень найзаможніших сімей світу.
Сімей, які паралельно концентрують у своїх руках і контроль над глобалізованими засобами масової інформації. Що, надає їм, крім іншого, можливість формування і маніпулювання масовою свідомістю цілих народів. В той час, коли їх справжні внутрішня природа і культура, а також загальнолюдські слабкості і спокуси, як правило закриті від очей цих народів і мало чим відрізняється від володарів світу минулого. Як наприклад, спокуси грошима і владою над людьми.
Але, чому ж глобальні конфлікти між народами, навіть у недалекому минулому, не приводили до катастрофи і до кінця історії людства? Адже дві світові війни уже були попередженням, а фантом третьої – ще досі не зникає?
По – перше, тому що усі попередні конфлікти між народами, на щастя, не мали у своєму розпорядженні зброї масового знищення;
По – друге, тому, що перші плоди науково – технічної революції, пов’язані із такою зброєю з’явилися в країнах з демократичною формую правління.
По – третє, тому, що невдовзі аналог подібної зброї з’явився і у руках колишнього СРСР, зруйнувавши таким чином монополію володіння нею з боку однієї держави.
Останній фактор, на жаль, остається до цього часу недооціненим.
Хоча, другий фактор відігравав дуже важливу роль, тому що з’явись ця зброя раніше в руках диктаторів, наприклад, фашистської Німеччини – доля людства могла б бути іншою.
Але, фактом залишається і те, що демократія Сполучених Штатах Америки, зразка 1945 року, – не запобігла використанню цієї, нелюдської за суттю, зброї проти Японії.
З другого боку, саме ця форма державного управління з урахуванням того, що, як правило, в діючих демократіях:
– де функціонують три незалежних гілки влади,
– над якими є певний контроль громадянського суспільства,
– де існують, хоча б відносно, незалежні від уряду ЗМІ,
– а також є опозиція, і як наслідок – процес прийняття державних рішень має формально збалансований та об’єктивно більш виважений, ніж у авторитарних режимах, характер –
принаймні, дала людству можливість виграти час, для ліквідації загрозливого для нього однополярного, у ядерному сенсі, світу.
У подальшому, при біполярному розподілу основних сил планети, під час «холодної війни» – це не залишало шансу навіть яструбам усереднені демократичних урядів Заходу – для спокуси легкої перемоги над супротивником. Саме наявність цих обставин і підтримувала донедавна баланс у світі.
Але, чому у наші дні, навіть сама визначальна, в плані успіху у світовому науково – технічному прогресі, в розробці теорії і практики діючої демократії, євроатлантична цивілізація – має усі ознаки системної кризи?
Чому, наприклад, інші народи Світу – азійські, арабські, африканські, так охоче прагнуть долучитись до плодів євроатлантичного науково – технічного прогресу, і у той же час вкрай вороже ставляться – до силового нав’язування їм євроатлантичних форм демократії?
А тому, що кожний народ і кожна цивілізація мають свій власний історичний шлях, самобутню долю, і право на власну філософію і мораль.
А також – на свій власний шлях до Бога.
По перше, давайте визначимося – що ж собою уявляє і із чого складається євроатлантична цивілізація, одним із найцінніших плодів розвитку якої стала – демократія.
На мою думку, вона ґрунтується на трьох основних компонентах, якщо хочете – на трьох основних китах:
– по – перше, – це на основах культури і філософії стародавньої Греції;
– по – друге, – це на теорії і практиці державотворення і основах правової культури стародавнього Риму;
– і, на кінець, по – третє, – це на основах християнської моралі і релігії.
У подальшому розвиток цієї цивілізації у сучасні форми євроатлантичних демократій важко уявити собі, також, без вирішального впливу на неї епох європейського Ренесансу, Реформації та буржуазних революцій 17 – 19 століть.
В правовому плані – без Магдебурзького права та Громадянського Кодексу Наполеона.
В економічному плані – без еволюційної і мирної трансформації, під жахом прикладу експропріації часів російської революції 1917 року, первинного «хижого» європейського капіталізму, зразка 19 століття – у сучасні форми соціально орієнтованих ринкових економік, з гнучким державним регулюванням і активною роллю в них середнього класу.
Але, чи не вирішальним, на мою думку, чинником, який стимулював прогрес у появі сучасних форм демократії та сучасних форм ринкової економіки країн Заходу – було те, що він стимулювався, з початку 20 століття, жорстоким змаганням і протистоянням із світовою комуністичною системою. Ціною питання було існування – однієї системи, або іншої.
Розпад СРСР і перемога Заходу в «холодній війні», схоже, зіграв злий жарт із самими переможцями. Він призвів до гальмування процесів вдосконалення форм державного і економічного управління в цих країнах. А також, до спокуси підтримання високих соціальних стандартів життя у своїх країнах – за рахунок інших…
Але, де ж місце України у цих процесах глобальних трансформацій та кризових явищ у сьогоденному світі?
На мою думку, там, де вона знаходиться – у центрі Європи. В загальноєвропейській, євроатлантичній цивілізації, навіть попри те, що вона потерпає у цей час серйозну кризу. Перш за все: демографічну та кризу моральних цінностей.
За неофіційною статистикою на Земній кулі взагалі залишилось у наші дні – не більше 10 відсотків білої раси.
Стара Європа, не розуміючи цього сама, потребує у цей час нашої допомоги, не менш, ніж ми потребуємо від неї. Будь – які спроби наших шановних і поважних за віком європейських родичів – спочити на лаврах своїх батьків і пращурів, в якості рантьє їх минулих світових досягнень – є дуже небезпечною ілюзією. Яскравим прикладом цього є економічна криза в Греції, економічні проблеми Італії і Іспанії, а також – соціально – демографічні проблеми Британії, Франції і Німеччини.
Штучно законсервувати третій світ у якості сировинного придатка і дешевої робочої сили, а також кардинально зупинити міграцію з бідніших країн світу у найбагатші – все одне, що спробувати змінити закон земного тяжіння. А, спроби отримання контролю над стратегічними ресурсами під гаслом розповсюдження європейських форм демократії у світі – може викликати зворотну, асиметричну силову реакцію…
Думаю, що настав час перенесення, взагалі, у архіви стереотипів часів «холодної війни». Особливо – про поділ Європи на Захід і Схід.
У наші дні скоріше проглядаються елементи потенційного світового конфлікту не по лінії: Схід – Захід, а, скоріше по лінії: бідний Південь і багата Північ.
Слов’янські народи Європи взагалі залишилися останнім резервом євроатлантичної цивілізації – с величезним потенціалом внутрішньої Християнської моралі і щирим бажанням його реалізації, на користь усього Світу.
З чисто прагматичної точки зору – сучасна структура безпеки цієї Цивілізації повинна включати у наші дні – простір від Ванкувера до Владивостока.
Причому, без повноцінного включення в цю структуру Росії, ця система безпеки, навіть теоретично – неможлива.
Отже, національною стратегією розвитку України, в наші дні, може бути тільки одна – побудова розвинутої і діючої форми європейської демократії в країні.
Із ринковою, соціально орієнтованою економікою, потужним середнім класом і розвинутим громадянським суспільством.
Обмеженим державним регулюванням стратегічно важливих галузей промисловості і сільського господарства і збереженням власного оборонного потенціалу.
Тільки це зможе дати нам і сильну державу і сильну економіку, і заможне суспільство.
А головне – щасливих і вільних громадян в нашій державі, здатних і мотивованих на ії захист, у разі небезпеки.
Тому що, без наявності в країні потужного середнього класу, діючого громадянського суспільства і незалежних гілок влади, які знаходяться під його контролем – немає вільного громадянина держави. А без нього – справжня демократія існувати не може.
Батьку «Декларації про незалежність Північної Америки» Томасу Джефферсону приписують наступний вислів:
«Дійсна незалежність, свобода і демократія – це не іграшка, яку дарують дітям. Це дуже серозна річ, якою можуть користуватися лише високоосвіченні, сильні та мужні люди. Для яких особиста гідність – є найодважнішою рисою людського життя».
І, навпаки, світовий досвід беззаперечно свідчить – тільки діюча демократія дає приклади найвищих стандартів якості життя, забезпечення прав і свобод ії громадян та їх безпеки, як всередині держави, так із зовні.
Іншого шляху – у нас просто немає.
А, іще – це історичний шанс для України стати зв’язуючи ланцюгом і донором, а також, нарешті, активним політичним гравцем у побудові нового безпекового простору від Ванкувера до Владивостока.
Та своїм прикладом – вплинути на наших близьких сусідів.
Тим самим, долучитись до завершення процесу об’єднання Європи і Євроатлантики і зробити свій історичний внесок у продовження мирного і еволюційного процесу взаємопроникнення і поступової інтеграції цивілізацій Світу.
#textbase #Смешко #історія #Європа #НІСД #
свіжі новини
8 січня 2025 року Верховна Рада України прийняла за основу проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту інформації та кіберзахисту державних інформаційних ...
21.01.2025· “За ідеологічними поглядами – я переконаний консерватор. Це та ідеологія, яка й будувала усі сучасні демократії світу.” 1 грудня 2021 року · “Консерватори та ліберали мають ...
20.01.2025Президент запитує: як фінансувати армію, якщо закінчиться допомога цивілізованого світу? Спробую дати власну відповідь, яка корінним чином відрізняється від того, що зараз роблять люди, ...
17.01.2025Минає рік… Ще один непростий, сповнений викликів і надій. Нехай Новий рік принесе нам усім омріяний мир, спокій і злагоду. Хай на нашій землі більше не гримлять вибухи, а тільки лунає дитячий ...
31.12.2024