Долучитися до партії Підтримати фінансово
05.09.2020

Відсутність механізмів контролю за діяльністю спецслужб б’є по нацбезпеці України

 

?Голова Політичної партії “Сила і Честь” Ігор Смешко на телеканалі “Україна” у ток-шоу “Свобода слова Савіка Шустера” стисло і професійно про організацію роботи спецслужб та контролю за їх діяльністю в державі:

“Головне моє відчуття зараз — це відчуття сорому. Сорому за те, що ми обговорюємо методи роботи спеціальних служб і розвідки. Тим більше, що зараз політики, народні депутати, які замість того, щоб займатися законотворчістю і створенням системи довіри до органів державної влади, і в тому числі до спецслужби (в таких ситуаціях). Тому, що ми не перші та не останні в цьому світі. Журналіст робить свою роботу…

Ви сьогодні бачили, недовіра до:

Верховної Ради складає – 75 відсотків.
До Кабінету Міністрів – 72%.
В СБУ недовіра перевалила за 50%.
Президенту — майже підходить до 50%.

Суспільство усі ці дні бачить, як обговорюються методи роботи розвідувальних органів, що є державна таємниця, недоторкана.

До 1974 року у Британському парламенті прем’єр-міністр на всі закиди опозиції стосовно таємної діяльності відповідав: “Я не вповноважений коментувати таємну діяльність уряду.”

Тому, що до 1974 року навіть назва М-6 була закрита. Але, чому? Бо там є інституції, які в таких випадках, без преси, починають перевіряти — де правда. Для цього потрібно, щоб був спеціальний комітет в парламенті, щоб всі члени комітету мали допуск до державної таємниці, щоб вони не дозволили собі в ефірі будь-які обговорення чи в руках папірці пересовувати.

В чому різниця між професіоналом — керівником спецслужби та політиком? Професіонал спецслужби, це століттями встановлено, ніколи не буде коментувати діяльність керівників і методи та засоби роботи розвідувальних органів. Це, до речі, закрито нашим законом про державну таємницю.

І останнє. Вийшов випадок, в якому ми з політичної точки зору, два борти підставили зараз Російській федерації. Яка фактично поклала на нас звинувачення в історії з “вагнерівцями” й остаточно зруйнувала будь-який діалог з поки що чинним президентом Білорусії.

При плануванні цієї політичної акції, коли ми попросили їх нам відіслати, також я не розумію — невже не було зрозуміло, що союзний договір ніколи не дозволить білорусам віддати нам злочинців. Просто тому, що Білорусь є частиною союзного договору з Росією, а Росія ніколи не погодиться зробити Білорусії.

Взагалі, це ж було відразу зрозуміло, що ми отримаємо дипломатичного ляпаса. Якщо ми це робили, то ми повинні були мати, підготувати таку доказову базу для міжнародного суду в Гаазі, щоби після оприлюднення цих фактів ми могли відразу оскаржити ці дії в міжнародному суді в Гаазі.

Друге. На сьогодні народні депутати, фактично вони займаються політикою. Їм головне, що чинна влада, яка зараз відповідає…. Я не є адвокатом чинної влади, але я захищаю чинного верховного головнокомандувача, керівників спеціальних служб під час війни. Зараз, що треба було робити парламенту? Не — тимчасова слідча комісія…

Введіть, просто візьміть американські закони, ми ж хочемо демократію. Візьміть акт про національну безпеку 1947 року з додатками. Там же розписано який контроль є над розвідками, яка процедура сенату і палати представників. Далі, є акт 1978 року about protection act. Акт захисту інформації, який привів до імпічменту. І навіть, якщо комісія наша викличе співробітників служби, розвідки — це будуть люди з допуском до державної таємниці. Вони будуть мати процедуру, яку повинні розробити і проголосувати в парламенті. Офіцер спецслужби, якщо не буде цього акту захисту, і у тому числі не буде у кримінальному кодексі, що як він збреше перед закритою спеціальною комісією, це все одно, що перед закритим журі збрехати, то він сяде у тюрму…

Якщо немає цієї процедури, як парламентарії дізнаються правду, що насправді відбулося? Тобто, це чиста політика, політиканство. Крім того, це направлено на те, щоб не дати можливість нашим спецслужбам…

Знову, я не знаю, що сталося насправді, але я знаю, що на сьогодні наша розвідка і наша служба безпеки, її середній рівень досить професійно робить все можливе. Я не говорю про інші підрозділи служби безпеки – («К», економічний), це — окрема тема. Але політика зараз знову втручається у ті справи, які мені соромно, що весь світ бачить. Що ми полощімо свою білизну у тих справах, де повинні працювати лише професіонали.

У всьому демократичному світі створений механізм. Його не можна інший винайти. Є над спеціальними службами, а їх декілька:

Перше — президентський контроль, це як правило, комітет з питань розвідки або Рада Національної безпеки. Де різні джерела можуть дати президенту правду, якщо якась спецслужба щось робить не так, чи в неї є проблеми.

Другий рівень це парламентський контроль Але з процедурами, захистом інформації — закриті слухання в присутності опозиції, з відповідальністю за державну таємницю і за можливість національної зради.

Робіть пропозиції, вносьте зміни в законодавство, давайте уповноваження парламентському комітету. Всі депутати повинні мати допуск до державної таємниці. Працівники адміністрації президенту, до речі, також повинні мати допуск до державної таємниці. Закон треба виконувати. І створити такий механізми противаги і контролю. Але не для преси, не з присутністю в плані спеціальних служб. Щоб вони так, як у Сполучених Штатах, як у Франції…

Пам’ятаєте, “Грінпіс”, коли випробування були та “полетіли” офіцери розвідки. Але ж це було слухання, дуже детальне. Ніхто не постраждав з офіцерів розвідки, крім вищого керівництва. Тобто, є запобіжники, вони вже придумані.

У нас законодавство і параметри виконання цього контролю не визначені повністю. У тому числі не визначено, що офіцери спецслужб, не ризикуючи своїм ім’ям, могли давати правдиві покази перед спеціальним парламентським контролем. Але, із захистом…

Ім’я того, хто спричинив імпічмент Трампа, діючого президента. Воно ж закрите законом Сполучних Штатів, хоча й президент хотів би його відкрити…

Тобто, поки таких запобіжників нема, все, що зараз робиться — воно б’є по національній безпеці та обороні й грає на користь Росії”.

 Це відео на Youtube-каналі Ihor Smeshko: https://youtu.be/TzuOKmR-kSQ