Долучитися до партії Підтримати фінансово
29.03.2024

Ігор Смешко про війну, ядерну зброю, яку віддали, членство в НАТО та вкрай необхідну реорганізацію ЗСУ

НЕ ПОЧУТЕ ВЧАСНО! Виступ Президента Центра стратегічних досліджень та аналізу, ексголови СБУ, ексначальник ГУР МО України, ексзаступника Секретаря Ради національної безпеки і оборони України, доктора технічних наук, професора, лауреата Державної премії України в галузі науки і техніки, Надзвичайного і Повноважного Посла України, генерал — полковника Ігоря СМЕШКА на 11-й Щорічній міжнародній зустрічі YES, вересень 2014 року!

12 вересня 2014 р. Війна в Україні: Чи Може Вона Перерости в Європейську? Світову?

Веслі Кларк, генерал Армії США у відставці; Президент, Wesley K. Clark & Associates; Головнокомандувач, Вищий штаб союзних держав Європи, НАТО (1997-2000)

Йошка Фішер, Керуючий партнер, Joschka Fischer & Company; Міністр закордонних справ, Віцеканцлер Федеративної Республіки Німеччина (1998-2005)

Ігор Смешко, Президент, Центр стратегічних досліджень та аналізу

 0:03  І.Смешко: Дякую, що ви розпочали цю дискусію. Ми думаємо, що є чотири елементи державної сили, які офіційно і НАТО проголошує: економічна, військова, інформаційна і дипломатична. Ми не можемо виграти війну з Росією лише дипломатичними зусиллями. Безперечно, ми більше ніж будь-хто у світі хочемо негайного миру. Ми цінуємо зусилля наших західних друзів. Це справжні друзі, друзі у скруті, але ми маємо одразу переконструювати наші війська. Ми маємо зрозуміти, що принаймні, для цього покоління українців у майбутньому буде найпершим пріоритетом – збройні сили. І на північному сході – три ешелони оборони треба готувати до того, щоби кожен день можна було дати відсіч, інакше ми не виграємо цю війну.

Чи війна скінчилась? – Ні. Я думаю, вона ще не почалася… І ви знаєте, що всі ми саме зараз залежимо від однієї людини, одного діяча, що має велику країну, а під рукою – авторитарну систему урядування. Всі ті, хто наближені до цієї персони, давно вже кажуть те, що він хоче чути. І ми всі залежимо від його ухвали.

Я, як і всі ми, молюся Богу щоби… Може він розумний, але він розпочав переступний проєкт припинення існування Російської Федерації. Тому нам треба відразу негайно припинити цю війну. Я думаю, сподіваюсь принаймні, пан Путін любить Петра І. Петро І – прорубав вікно до Європи. Він модернізував, осучаснив Московську державу з Європейськими технологіями того часу, з тогочасною культурою.
І українців, до речі, залучив як головних рушіїв у цій модернізації ХVІІІ століття. І ми бачимо те, що сталося – настала нова доба, тепер вікно прорубується на Схід для того, щоб зачинити еволюцію пів демократії, таку болісну, місцями таку геть криваву. Але всі мають зрозуміти, що більше військовою потугою нічого не можна зробити. Україна має готуватись до оборони у боротьбі з потужними збройними силами.

3:28 Чи не варто відвести сили і розпочати політичний процес, щоби не було бомбардування і анігіляції деяких ваших власних громадян на сході України. Отже, питання до військової стратегії українського уряду.

 І.Смешко: Дякую. Спочатку скажу про НАТО. Серед нас перебуває другий президент України, при якому був прийнятий історичний закон 2003 року і ми тоді почали прагнути до повноцінного членства в НАТО. Так, при президентові Кучмі той процес проходив повільно, але всеодно національною задачею України була – інтеграція до всіх структур НАТО. Зараз офіційна політика вашої країни полягає у тому, щоб – не належати до блоків. Цей закон був прийнятий за часів президента, якого знесла революція на Майдані і він діяв лише з росіянами.

Я особисто з військової точки зору вважаю, що для нас членство НАТО було б дуже хорошим кроком. Якщо ж НАТО не готове, якщо по офіційних каналах ще не було зроблено всіх підготовчих дій, треба все одно це якось проголосити… Зрозуміло, що йдеться про великий обсяг роботи. У нас повинні бути аргументи для того, щоб розмовляти з росією після того, як Будапештський протокол було зруйновано, я особисто тяжію до того, щоб нам було б непогано знову стати ядерною державою в довгостроковій перспективі

Вед: Тобто, ви хотіли знову стати ядерною державою?

І.Смешко: Я гадаю, що це було б добре для безпеки нашої країни. У нас був третій у світі ядерний арсенал і ми ним поступились. Але ніхто тоді не виконав своїх обіцянок з гарантування безпеки…

Вед: Я не хочу зараз поводитися як у своїй програмі, але «Війна в Україні може стати європейською, чи глобальною» – так називається наша дискусія і, зрозуміло, що найбільше лякає така перспектива, що Україна знову стане ядерною державою…

І.Смешко: Ні, ні, йдеться про безпеку моєї країни. Саме для цього нам потрібно щось.. Ось, наприклад, президент фонду потомок  Філ Карбор, видатний американець написав, що він радив би американському урядові, передати нам нове озброєння, яке дозволяло б нам протидіяти російській зброї. Нам потрібна реальна військова допомога. Ми розуміємо, що солдати НАТО не будуть воювати за нас на нашій території, але нам потрібно щось окрім дипломатичних зусиль для того, щоби показати Росії: ось у вас є армія, у вас там ледь не 100 тисяч вояків неподалік нашого кордону, ви хочете виграти війну з Україною? У вас – 148 мільйонів, у нас  – 45 мільйонів… У нас свого часу була армія, яка в лісах воювала з вашою. Ви хочете взяти Київ? Ви могли б взяти Київ, але це – буде кінцем Російської Федерації!

Такі аргументи мають бути підкріплені реструктуризацією наших збройних сил, створенням спеціального командування сил реагування. Треба реорганізувати Генеральний штаб і нам потрібна зброя, яка допоможе переконати сусіда, що ми можемо себе захистити

Вед: Отже, ви хочете отримати зброю, але готові ви сказати, що українське військо теж має провести свою реструктуризацію, щоби люди на Сході не боялись, оскільки вони бояться зараз дій батальйону Азов..

І.Смешко: Я вам скажу, що думаю. Наші батальйони територіальної оборони потребують негайної реорганізації. Ми повинні нарощувати чисельність наших збройних сил, хоча наш парламент завжди робив інакше. І через це нам треба тепер залучати батальйони з добровольців, які не належать до збройних сил. Як професійний офіцер, я не можу собі уявити, як можуть батальйони вести бойові дії без структури командування, управління, розвідки тощо. Реорганізація нашого війська має відбуватись на професійних засадах для того, щоб наше військо стало належно озброєним і щоб можна було реалізувати справжні мобілізаційні плани.

#textbase #війна #YES #ЗСУ #Будапештський_меморандум #історія #НАТО #війна