Ігор Смешко: Україна на сьогоднішній день є об’єктом великої геополітичної гри серйозних гравців у світі
Ігор Смешко про Майдан минулий і теперішній та шлях України до Європи
У студії телеканалу TVi e програмі “Знаку Оклику” – екс-голова СБУ Ігор Смешко. 26 листопада 2013 року
Артем Шевченко: Гість нашої програми сьогодні – генерал-полковник Ігор Смешко, президент Центру стратегічних досліджень і аналізу, колишній начальник військової розвідки і заступник секретаря РНБО, а також екс- голову СБУ.
Ви очолювали СБУ в часи Помаранчевої революції, тоді вдалося не допустити масштабного кровопролиття. Зараз уже тривають сутички, міліція застосовує спецзасоби, є перші постраждалі. Тенденція загрозлива. Яке ваше бачення розвитку подій, які рекомендації ви дали б командирам і силовиків, і демонстрантів?
Ігор Смешко: Думаю, що ситуація сьогодні, слава Богу, абсолютно різниться із ситуацією 2004 року. Тоді питання йшло щодо передачі влади. І одна, й інша електоральна частинка України мали свого лідера і абсолютно щиро вважали, що він переміг. Питання вирішувалася щодо того, що одна зі сторін отримувала все – тобто владу в країні.
Сьогодні ми маємо ситуацію, коли громадянське суспільство в Україні висловило своє обурення – ми повинні про це говорити відверто – стосовно принаймні триденного збою в стратегічних комунікаціях уряду з суспільством. На сьогоднішній день ніхто не відміняв дії закону про засади зовнішньої і внутрішньої політики.
Артем Шевченко: Ось на екрані новий напад на автомобіль із спецтехнікою. Щодня бійка – і щодня ця ескалація посилюється.
Ігор Смешко: Знову ж таки, поки існують правоохоронні органи і спецслужби, вони повинні використовувати оперативну техніку, в тому числі для запобігання і заворушень, і можливих тяжких наслідків. Але професіоналізм у роботі спецслужб проявляється в тому, що не знаходять подібної техніки.
З іншого боку, під час подібних акцій всі громадяни України повинні розуміти – у сучасній конфігурації України є дві частинки нашої держави, які по-різному бачать свою історію і своє майбутнє. І поки що до них не дійшло повне роз’яснення, що таке європейський вибір. У зв’язку із цим аналогічно у силових структурах всіх, як це було і в 2004 році, якщо взяти склад нижчого, середньої ланки, верхній прошарок може бути навіть з одного регіону, але 90% – це такий же електоральний зліпок з нашої крани. І це люди із зброєю. До першого пострілу, слава Богу, все йде мирним шляхом. Перший постріл зі штатної зброї – люди розійдуться по своїх домівках.
Україна не має абсолютно жодних шансів для розв’язання будь-якого політичного конфлікту в країні силовим шляхом – це кінець територіальної цілісності України і можлива Югославія. Це треба пам’ятати всім, і співробітникам правоохоронних органів, що проти них стоять громадяни України, які захищають визначений еволюційний вибір країни, закріплений в законах.
Артем Шевченко: Уточнення щодо безпеки. Зараз дуже легко спровокувати ситуацію ззовні будь-кому. Що повинні робити керівники спеціальних служб нашої країни.
Ігор Смешко: Я їм зараз не можу позаздрити. Але вони повинні мати повну відповідальність за дії своїх підлеглих і розуміти, що вони все ж таки повинні бути тричі обережні, бо Україна на сьогоднішній день є об’єктом великої геополітичної гри серйозних гравців у світі. І будь-яка провокація, навіть не з боку правоохоронних органів, може трактуватися як їхня.
Водночас і серед опозиції ми повинні речі називати своїми іменами. Одна складова опозиції у Львові вже декілька разів використала слово “революція”. Захоплення будинку уряду – це протиправні дії. Тим більше що в ситуації, яка існує, уряд на сьогоднішній день свою точку зору висловив, як на мене, дещо вийшовши за межі правового поля.
Артем Шевченко: У рішенні уряду від четверга зазначено про призупинення підготовки до укладення Угоди про асоціацію “з метою національної безпеки”. Це питання національної безпеки? РНБО треба збирати цього тижня?
Ігор Смешко: Ви фактично дали відповідь. Згідно з нашим чинним законодавством, головним дорадчим органом у президента, який є Верховним головнокомандувачем, який, згідно із Конституцією, керує зовнішньою політикою, є Рада національної безпеки й оборони. Тому що питання євроінтеграції – це не тільки питання безпеки й економіки, а й питання національної безпеки й оборони.
У зв’язку із цим зрозуміло, чому на Заході не могли зрозуміти, як ми словами уряду зупиняємо локомотив із питань, які не тільки суто економічні. Безумовно, чотири дні мовчання президента і мовчання РНБО, повірте мені, на Заході були абсолютно незрозумілі.
Є питання і щодо комунікації зі своїм суспільством. Уряд взяв на себе весь удар. Кабмін почав пояснювати економічну складову, хоча всі прекрасно розуміють – при розвороті суспільства в еволюційному цивілізаційному вимірі, безумовно, на перших порах можливі зиски з цього. Але це не питання тільки бюджету і не питання тільки економіки!
РНБО, безумовно, повинна була прораховувати все це й освятити своїм рішенням питання, яке стосується національної безпеки. Сьогодні, слава Богу, ми почули слова президента – до речі, вони є досить обнадійливі. Я сказав би так – поки вільнюський саміт не відбувся, ми повинні очікувати виконання закону України про засади зовнішньої і внутрішньої політики, де визначена наша євроінтеграційне бажання в Європу – це головний курс держави.
До речі, згідно з Конституцією, президент керує зовнішньою політикою. Але в Основному законі також сказано, що будь-які повноваження президент може виконувати тільки в рамках законів. Єдиний закон, який зараз визначає і для президента дороговказ – це чинний закон. Тому я набрався б терпіння і все ж таки вірив. Можливо, я обережний оптиміст, але сьогоднішній виступ президента дає нам ще шанс.
Артем Шевченко: До речі, генерал Москаль зробив сьогодні кілька депутатських подань, щоби знайти конкретно відповідального за рішення уряду.
Ігор Смешко: Оце якраз і є європейський вибір. В авторитарній системі координат ніхто не запитує по вертикалі, як перша людина приймає рішення. В демократичній системі процедура дуже важлива. Але процедура якраз і дає можливість говорити не тільки про те, щоби наповнити бюджет, а й проконтролювати, як він використовується і на що.
Так само якщо питання про основи зовнішньої і внутрішньої політики стосуються сфери національної безпеки, єдиний легітимний орган в нашій державі, який може з цього приводу висловитися (бо це не тільки економічні питання; припустимо, керівники розвідки, керівник СБУ не є члени Кабміну – вони також повинні висловити і поставити свої підписи під вибором держави, вони повинні назавжди в історію ввійти документально, яка їхня особиста точка зору за національну безпеку при такому сценарію розвитку подій) – це може зробити тільки РНБО. До речі, головою РНБО є президент. І після рішення РНБО мусить бути указ президента, який вводить в дію це рішення. Це є на один рівень вище постанови Кабміну.
Артем Шевченко: Це навіть не постанова уряду, а розпорядження. Погодьтеся, що статус цього документа не відповідає наслідкам…
Ігор Смешко: Я розумію аргументацію уряду. До речі, прем’єр-міністр перший вийшов на амбразуру і тримав її два дні. Його аргументація – там багато можна на що дивитися, але в цілому… А хто очікував, що перші два роки після нашого приєднання до асоціації можуть бути простими? Але де були три роки, яким чином у цей час готувався наш бюджет до цього? Що, не можна було передбачити реакції Росії?
Хоча я розумію й уряд. Припустимо, розвідки уряду не підпорядковані. Хто відповідав за прогноз реакції – це питання, на які може дати відповідь тільки РНБО.
Але, знову ж таки, обережний оптимізм – у нас є ще шанс. Виступ президента особисто для мене дає певну надію.
Артем Шевченко: Три дні залишилося до вільнюського саміту. Згідно з указом президента, відповідальним за євроінтеграцію є секретар РНБО Андрій Клюєв. Чи повинен він стати ініціатором зібрання РНБО, де обговорили б це питання, чи президент може поїхати у Вільнюс, взагалі не зібравши такого майданчика, як РНБО?
Ігор Смешко: Секретар РНБО може дати пропозицію президенту про це. Більше того, говорю за досвідом роботи в РНБО під керівництвом Горбуліна, Марчука – апарат фактично на щоденній основі відпрацьовує найважливіші питання в державі і тримає можливість в будь-який час зібрати РНБО.
Але рішення приймає президент, він – голова Ради національної безпеки й оборони. Я не знаю, яка кухня зараз там. Але, безумовно, це питання цивілізаційного вибору України. Важливішого питання в сфері національної безпеки на тривалу перспективу у нас немає зараз. Я не знаю, які консультації там проходять – але дуже погано, що суспільство нічого про це не знає. Суспільство повинно підтримувати свій уряд, вірити в нього – а для цього потрібна комунікація. Треба, щоби й апарат РНБО працював як комунікатор і пояснював позицію нашого уряду.
Я, знову ж таки, оптиміст. Але оптиміст в чому? Помилок допустилися багато. Уряд не прорахував реакції Росії. Уряд не передбачив калькуляції наших можливих витрат. І за три роки в спілкуванні з ЄС цього не зробив.
Щодо ЄС… Давайте говорити відверто – ми йдемо до системи цінностей. Але там нема жодних сентиментів. Там тільки прагматизм, свого нікому не віддадуть. І ЄС вчинив жорстко, до певної міри, з нами. Він фактично за рахунок нашого непрофесіоналізму нам дав умови, які створять шоковий етап у першому періоді.
По-друге, вимога звільнення Юлії Тимошенко – це штучна вимога. Я співчуваю всім ув’язненим, які відчувають себе невинними. Але мій колега німецький якось написав: “Ми всі в Європі говоримо про те, що без звільнення Юлії Тимошенко не можемо прийняти Україну до себе – і ми ставимо питання глобального виміру в залежність від одної судової справи, якої в нас ніхто і не читав”. ТВі
Джерело: http://tvi.ua/new/2013/11/26/ihor_smeshko_bula_sproba_yakykhos_syl_zabyty_cvyakh_z_vykorystannyam_sbu
свіжі новини
Нещодавно деякі західні медіа повідомили, що українські літаки F-16 будуть оснащені американськими протирадіолокаційними ракетами AGM-88 HARM, авіабомбами з комплектами JDAM підвищеної дальності, ...
10.09.2024Вчора Україна відзначала професійне свято тих, хто щодня стоїть на захисті її безпеки та незалежності — День воєнної розвідки. Однак мало хто знає, що одним із ключових архітекторів сучасної ...
08.09.2024Воїни-розвідники, вітаємо вас з професійним святом. Окремі вітання з професійним святом Президентові Центру стратегічних досліджень та аналізу, одному із засновників і другому керівнику Головного ...
07.09.2024Вітаємо Євгенія Куценка — члена Політичної Партії “Сила і Честь” та керівника Молодіжного руху Партії з відзнакою Головнокомандувача Збройних Сил України Олександра Сирського «За ...
06.09.2024