Долучитися до партії Підтримати фінансово
21.01.2025

Заява Консервативно-демократичної політичної партії України «Сила і Честь» щодо неприпустимості ухвалення законопроєкту №11290 у запропонованій редакції

thumb

8 січня 2025 року Верховна Рада України прийняла за основу проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту інформації та кіберзахисту державних інформаційних ресурсів, об’єктів критичної інформаційної інфраструктури» (реєстр. № 11290).

Консервативно-демократична партія України «Сила і Честь» рішуче виступає проти ухвалення законопроєкту №11290 у його нинішній редакції. Ми вважаємо, що цей документ не тільки не сприяє підвищенню рівня кібербезпеки, але й створює численні ризики для демократичних інститутів, економічної стабільності та міжнародного іміджу України.

1. Невідповідність міжнародним стандартам

Проєкт закону суперечить положенням Директиви (ЄС) 2022/2555 (Директива NIS2), яка встановлює вимоги до незалежності органів сертифікації та нагляду. Наприклад, у статті 15 законопроєкту Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації отримує одночасно функції створення стандартів, проведення авторизації та контролю за їх дотриманням, що порушує принципи прозорості та незалежності.

Окрім того, положення щодо ведення переліку забороненого програмного забезпечення (ст. 15, п. 97) суперечать Регламенту (ЄС) № 2019/881, який забороняє створення національних схем сертифікації без відповідності європейським стандартам.

2. Концентрація надмірних повноважень у Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації (ДССЗЗІ)

У статті 10 законопроєкту передбачено, що ДССЗЗІ матиме право визначати критерії критичності постачальників та одноосібно ухвалювати рішення щодо заборони використання програмного забезпечення та обладнання без встановлених законом критеріїв. Таке зосередження функцій створює серйозні корупційні ризики та порушує принцип розподілу повноважень.

Зокрема, стаття 8 законопроєкту надає ДССЗЗІ можливість встановлювати вимоги до систем безпеки інформації, контролювати їх виконання та здійснювати нагляд, що призводить до конфлікту інтересів.

3. Порушення принципів прозорості та підзвітності

Проєкт закону значно розширює сферу засекречування інформації, зокрема щодо кіберрозвідки, кібероборони та забезпечення кібербезпеки (ч. 4 ст. 10). Це не лише обмежує доступ до публічної інформації, але й унеможливлює громадський контроль за використанням бюджетних коштів, що суперечить Закону України «Про доступ до публічної інформації».

4. Ризики для міжнародних партнерів та інвесторів

У статті 15 законопроєкту передбачено надмірні вимоги до міжнародних постачальників, зокрема до хмарних сервісів. Відсутність чітких критеріїв оцінки та порядку їх затвердження створює перешкоди для міжнародної співпраці. Це може негативно позначитися на інвестиційній привабливості України.

5. Відсутність чітких санкцій і відповідальності

Законопроєкт не передбачає жодних конкретних санкцій за порушення його норм. Наприклад, у статті 15 законопроєкту лише вказано на обов’язковість виконання вимог, але не визначено механізму притягнення до відповідальності за їх ігнорування. Це створює правову невизначеність і ускладнює реалізацію законодавчих норм.

Консервативно-демократична політична партія України «Сила і Честь» закликає Верховну Раду України:

  • Відправити законопроєкт №11290 на доопрацювання із залученням широкого кола експертів.
  • Усунути положення, які суперечать європейським директивам і створюють правову невизначеність.
  • Забезпечити прозорість процесу розробки та імплементації закону.

Прийняття цього законопроєкту у його нинішньому вигляді створить значні ризики для демократичних інститутів, міжнародного іміджу України та безпеки її інформаційного простору.

Представники Консервативно-демократичної партії України «Сила і Честь» мають відповідну експертизу та фаховість у питаннях, які врегульовує законопроєкт, і готові долучитися до його доопрацювання.

 

Політрада Консервативно-демократичної політичної партії України «Сила і Честь»

 

свіжі новини

The book ‘Ihor Smeshko. Unfinished Dossier of the Intelligence General…’ by Viktor Smielov is now available in English on Amazon!

The publication ‘Ihor Smeshko. Unfinished Dossier of the Intelligence General…’ is an English-language version of the Ukrainian book “Ігор Смешко. Незакінчене досьє генерала розвідки…”, ...

15.02.2025
Ігор СМЕШКО: Мирна угода на умовах Путіна стане руйнівною для глобальної безпеки (Atlantic Council, 13 лютого 2025 року)

Захоплення Росією Криму в 2014 році стало переломним моментом у сучасній європейській історії. Подальше повномасштабне вторгнення Росії в Україну у 2022 році поставило світ на межу Третьої ...

14.02.2025
Книга «Ігор Смешко. Незакінчене досьє генерала розвідки…» Віктора Смєлова тепер доступна англійською мовою на Amazon!

Видання “Ihor Smeshko. Unfinished dossier of the intelligence general…” є англомовною версією української книги “Ігор Смешко. Незакінчене досьє генерала розвідки…”, яка доступна ...

14.02.2025
Ігор Смешко: «Контент для протидії інформаційній війні давно є. Але держава не використовує його»

Президент Центру стратегічних досліджень та аналізу, генерал-полковник Ігор Смешко прокоментував допис ексглави Адміністрації Президента України Дмитра Шимківа (з 9.07.2014 до 31.08.2018), який ...

05.02.2025
Усі новини