Долучитися до партії Підтримати фінансово
14.02.2022

Смешко: Можновладці повинні мати стратегію і робити висновки, людям-говорити правду, а владу потрібно перезавантажувати

Голова Політичної партії «Сила і Честь», ексголова СБУ, ексначальник Головного управління розвідки Міноборони України, ексзаступник Секретаря Ради національної безпеки і оборони України, доктор технічних наук, професор, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, Надзвичайний і Повноважний Посол України, генерал — полковник Ігор Смешко у програмі “Україна з Тиграном Мартиросяном”, 12 лютого 2022 року:

02:00 Щодо можливої агресії Росії, до якої готовий тільки український народ. Ми завжди знаходимося поруч з країною, яка вважає що Україна – це недодержава.

04:00 Сьогодні потрібно людям говорити правду: воєнна небезпека – є!

06:00 – Росія програє війну, але за це розплатиться наш народ.

07:00 Чому НАТО не допомагає Україні?

09:00 Поради звичайним українцям від Ігоря Смешка: ми повинні бути готові захищати свою Батьківщину кожен на своєму місці.

11:00 про Путіна, його необмежену владу та ситуацію в Росії.

12:00 про величезний внесок України у безпеку Європи та США.

15:00 Потрібно буде в будь-якому випадку зробити висновки

17:00 Мінські домовленості – це протекторат Росії. Єдине чого боїться Путін – це український народ.

18:00 Імплементація Мінських угод – це здача націнтересів України і вибухівка повільної дії.

20:10 БОГ, СВОБОДА, СІМ’Я і УКРАЇНА є найвищими духовними цінностями українського народу, це в душі кожного українця.

21:20 З воєнної точки зору вірогідність війни – більш ніж 50 відсотків.

22:00 І це буде війна іншого рівня.

26:00 як би Смешко відповів Путіну стосовно порушення Росією усіх міжнародних договорів. За нами правда, а те що хоче агресор – нас не повинно цікавити, ми захищаємо свої інтереси.

31:00 Нам треба атакувати на дипломатичному фронті та негайно скликати консультації по Будапештському Меморандуму – це єдиний ефективний інструмент.

35:20 Про можливу “фінляндизацію” України та варіанти нейтрального статусу для України.

37:00 НАТО не приймаючи до Альянсу має можливість дати нам захист.

39:00 В Україні влада чомусь, на відміну від Заходу, не обговорює план Смешко? – У влади – інші інтереси. Наша влада, на жаль, не мислить стратегічно.

40:00 Усі гілки влади мають бути розділені та виконувати свої функції

41:00 Наш народ готовий для демократії, але нинішня влада думає про інше і не робить необхідних кроків для держави та народу. Вони тільки бояться втратити владу і тому вони розгорнули боротьбу зі ЗМІ й зокрема ТК “Наш”.

46:00 Про спроби виконавчої влади керувати судовою гілкою влади.

48:00 Про неінформованість Секретаря РНБО Олексія Данілова стосовно політичного життя.

51:10 Про функції та повноваження Секретаря РНБО, та як працював цей орган раніше…

52:00 Про відповідальність влади. Я впевнений, що в Україні буде краща влада.

54:10 Ініціатива Президента видати смартфони для пенсіонерів. Пенсіонерам замість смартфонів потрібно підвищити до європейських пенсії. Про можливі електронні виборчі фальсифікації.

59:20 Про низку історій і корупційних скандалів сьогодення у владі та про партії, які не мають ніякої ідеології. Корупціонери у владі – це катастрофа

1:01:00 про фінансування партій.

1:03:20 робота правоохоронних органів по розслідування кримінальних злочинів можновладців.

1:04:10 Чинна влада показує неспроможність правоохоронної системи.

1:06:30 У нас усі відповідають за боротьбу з корупцією, а корупція тільки зростає. Ми маємо сьогодні виключне політичне шоу.

1:09:05 Нам потрібно перезавантажити владу та запустити економіку, створювати найкращу армію, дипломатії та розвивати інформполітику.

Повнотекстова версія інтерв’ю

Голова Політичної партії «Сила і Честь», ексголова СБУ, ексначальник Головного управління розвідки Міноборони України, ексзаступник Секретаря Ради національної безпеки і оборони України, доктор технічних наук, професор, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, Надзвичайний і Повноважний Посол України, генерал — полковник Ігор Смешко у програмі “Україна з Тиграном Мартиросяном”,

 

00:00:26 Т.Мартиросян: я дуже дякую, що ви знайшли час, тому що наша з вами розмова сьогодні буде на надактуальною і надважливою, чесно кажучи, кожного тижня, готуючи з редакцією програму, я кажу: «Колеги хочеться цього разу почати не з питання можливої війни, великої війни, але останні де-кілька місяців, на жаль, не виходить. Обставини, Ігоре Петровичу, тому пропоную одразу почати.

У п’ятницю президент США – Джо Байден в інтерв’ю «NBC news» закликав всіх громадян США терміново покинути Україну через імовірність великої війни з Росією. Послухаймо президента США: « Це буде світова війна, якщо США та Росія почнуть стріляти один в одного. Ми зараз зовсім в іншому світі, ніж були. Американським громадянам слід виїхати зараз. Не схоже, що ми маємо справу з терористичною організацією, ми маємо справу з однією з найбільших армій у світі, це зовсім інша ситуація, і все може швидко вийти з під контролю».

      Це заява в ніч на п’ятницю. Що відбувається з того часу і до чинного моменту?
Я заголовками буквально: «МЗС Японії закликає своїх громадян негайно покинути Україну через максимальний рівень загрози. Нідерланди закликали своїх підданих виїхати з України. Південна Корея закликала своїх громадян негайно залишити Україну. Чорногорія радить своїм громадянам залишити Україну. Ізраїль евакуює сім’ї дипломатів і співробітників посольств з України. Британія закликала своїх громадян негайно покинути Україну. Латвія закликала своїх громадян залишити Україну. МЗС Росії радить своїм дипломатам та їх сім’ям залишити Україну.

Ігоре Петровичу я одразу поставлю запитання, яке зараз на устах, в головах, у серцях кожного Українця: наскільки можлива війна найближчим часом? Велика війна?

00:02:43 І.Смешко: я професійний військовий, кадровий офіцер і багато разів, і багато років у цій студії говорив про те, що з воєнної точки зору, якщо Україна не буде мати міцної економіки, міцної армії, міцного уряду, дипломатів і інформаційної політики, ми завжди будемо знаходитись у зоні початку повномасштабної війни, яка може стати початком 3 світової війни. Тому що поруч із нами знаходиться держава, яка не визнає наше незалежне існування, для якої політичне керівництво цієї держави, починаючи з 2008 року з саміту в Бухаресті словами президента Путіна: це – «недодержава, вони не здатні створити державу, ми один і той же народ». Для президента Путіна зараз політичні ставки настільки високі… Президент Байден нещодавно перед цим також говорив: «Путін мусить щось зробити, після того як він розвернув всю військову машину, здатну для ведення наступальних дій, переозброєну, вишколену біля нашого кордону». Також мушу сказати, що з 2013 року я повторюю: 150 тис. особового складу, це те що є у ЗС Росії дійсно підготовленого до наступальних операцій, але крім того ми почули і в словах голови об’днаного комітету начальників штабів Міллі, американського генерала, і це сказав радник з питань національної безпеки Салліван сьогодні, що імовірна операція, якщо Росія розпочне війну – це буде удар військово-космічних сил і ракетних військ.

Всі застереження наших псевдо політиків при владі про те що, ми готові, готовий український народ, це єдине що стримує Путіна і я не знаю він прийняв рішення чи ні. І хоча американський президент сьогодні вперше заявив, що у них є розвідувальна інформація про те, що президент Путін визначився, і тому вони навіть терміни визначають, але військово машина підготовлена до нападу. І у нас на сьогоднішній день, єдине що стримує – це той народ, який двічі виходив на Майдани. Це той народ, який своєю груддю захистив в 2014 році Україну, навіть попри те, що боягузи – політики не захищались в Криму, здали Крим. Якщо би не здали Крим – у нас би не було Донбасу.

Чого боїться і яка може бути єдина на сьогоднішній день запорука? Це те, що Україна дійсно не Росія. Да, у нас машин поменшало в Києві, ви бачили, багато виїхали. Зараз потрібно говорити тільки правду і нічого крім правди. Деякі люди свої родини переміщають на західну Україну, західні посольства створили резервні групи на території західних областей України. Воєнна небезпека є!

І до речі, в ЗМІ в Сполучених Штатах, якщо ви почитаєте, є непорозуміння, чому наш уряд заспокоює сам себе і говорить: «Ні, ми вважаєм це не так»? На жаль, у нас тут дві паралельних субстанції в нашій країні –  це народ, який ніколи рабом не стане! Це буде катастрофа, якщо тільки почнеться війна з боку Росії. Це розпад Росії. Росія програє війну, вона може виграти битву, але війну вона програє!

Але мене це не тішить, бо за це розплатиться наш народ, при цьому політичне керівництво, мені здається, приймає участь у якомусь політичному шоу. Замість того, щоб розмовляти з нашими західними партнерами, конкретними речами: де протиповітряна оборона? Чому за наш Будапештський меморандум, який ми віддали 3-й ядерний арсенал у світі, якщо би ми його зберегли, ніхто навіть би і не подумав би… Ми ж заключили міжнародний договір, який згідно з Віденською конвенцією 1969 року «Про міжнародні договори» – це міжнародний договір зобов’язуючий… Чому ви нам не дасте зараз, навіть без вступу в НАТО… Ми коли підписали особливе партнерство з НАТО, там була преамбула як раз, про особливе партнерство, тому що ми єдина країна у світі, яка такий ядерний арсенал віддала! Чому 5 статтю зараз не застосовують? Об’явили би зараз, що без вступу в НАТО України…

Країни НАТО хочуть зберегти мир в Європі, вони не хочуть спровокувати 3 Світову війну. Чому не дати нам 5 статтю: якщо буде атака –  НАТО буде нас захищати. Це зняло би всі питання!

00:08:10 Т.Мартиросян: Ігоре Петровичу ви дуже важливу річ сказали, в цьому ж інтерв’ю в наступній фразі президент США відповідає на запитання журналіста, який запитує так, він каже: «Ви готові надсилати американські війська в Україну, аби врятувати американців»? І навіть тут Байден каже – ні. Якщо ми будемо воювати з Росією, то почнеться 3 світова війна. Боріс Джонсон, прем’єр міністер Великобританії, яка також ніби Україні допомагає зброєю, але також цього тижня заявив: «Британські військові воювати в Україні не будуть». Ви знаєте, що суттєво, я хочу щоб ми звернули увагу на повідомлення, які вчора мали місце в американських ЗМІ також, журналісти NBC і ВВS зазначили: «Офіційні особи США очікують жахливу, криваву кампанію, яка почнеться з двох днів повітряних бомбардувань і радіоелектронної боротьби, за якими матиме місце вторгнення з можливою метою зміни режиму влади в Україні». Блумберг повідомляє: «Дії Росії можуть включати провокацію на Донбасі, де українські військові роками воюють, проти сепаратистів, або напад на столицю України – Київ, кажуть чиновники, знайомі з цим питанням. Вони сказали, що будь-які дії можуть початися вже у вівторок. Ігоре Петровичу, речник Держдепу каже, що Путін може не дочекатися завершення олімпіади в Китаї. Дійсно, ви праві – українська влада заспокоює, українська розвідка заспокоює, українські військові заспокоюють. Що б ви людям порадили зараз робити? Українці хвилюються, вони занепокоєні і бояться війни.                    

00:10:31 І.Смешко:  у мене також моя родина тут в Києві, всі знаходяться на місці, і навіть онука, якому ще й року немає… Що порадити? Те, що я порадив би собі. Є гарне прислів’я, яке подобалось Джону Фіцджеральду Кеннеді: «Господи дай мені сили втручатися в події, хід яких я можу змінити на краще. Дай мені спокій дивитися на події, хід яких від мене не залежний, і дай мені мудрість, відрізнити перше від другого».

На сьогоднішній день треба пам’ятати, що це наша Батьківщина. Якщо ми піддамося паніці, це як раз те, чого чекає агресор. Ми не повинні піддаватися паніці, ми повинні розуміти і бути готові кожний на своєму місці, захищати свою Батьківщину. Це головне, що зупиняє на сьогоднішній день агресора. Коли наші друзі на заході, ви пам’ятаєте, я говорив: «У нас немає безкорисних друзів ніде – ні на сході, ні на заході, кожен думає про себе». Президент Франції Макрон – думає про переобрання у квітні. Президент США – думає про проміжні вибори, які чекають його. Якщо він втратить там більшість в Сенаті – це «напівпрезидент». Всі дбають про свої національні інтереси.

Президент Путін 21 рік при владі… Ви знаєте в Британії є політичне прислів’я: «Якщо 8 років (двічі) прем’єр-міністр перебуває термін, то все, забутьте, що він психічно здорова людина… А це 21 рік необмеженої влади, і його мрія про те, що найбільша катастрофа – це колапс Радянського Союзу. У нього ж не вирішені жодні соціальні проблеми. Генерал-полковник Івашов, колишній керівник департаменту міжнародного співробітництва Міністерства оборони, голова офіцерської асоціації ветеранів. Він звернувся до Путіна, щоб він пішов у відставку, бо те, що він робить – це руйнація Росії.

Росія – 140 млн. – може окупувати 40 млн., це з чисто воєнної точки зору, але цей божевільний крок, якщо він це зробить… Наші західні партнери, я хотів від них почути, а наші 8-9 мільйонів у другій Світовій війні? А 3 мільйони українців в радянській армії, які на 3 місяці зупинили найкращі частини вермахту? Вони б Москву взяли, якщо б Гітлер не повернув в липні в напрямку Києва. 3 мільйони ми віддали тільки в армії, 4 мільйони – мирного населення, мінімум!

Де була б Британія, і де б були США, якщо би німці виграли війну на східному фронті? Нас за це взяли – окремо Українську Радянську Соціалістичну Республіку, окремо від Радянського Союзу – засновники ООН. То ми не варті того, щоб Заходу зараз сказати президенту Путіну, що за величезний внесок в другу Світову війну, країні-засновнику ООН, країні, яка єдина в світі віддала свій 3 ядерний арсенал, який заощадив для США мінімум трильйон доларів на протиракетну оборону: ми даємо парасольку, виключно парасольку з 5 статтею – захист! Всі питання були б зняті…

Приклад із книги Конана Дойля

00:15:17 І.Смешко: мені дуже болить, що ми за цей час дозволили собі з найпотужнішої армії в Європі, з прекрасними солдатами, офіцерами… Українці з ХVII століття – найкращі професійні воїни в Європі! Ми дозволили собі до цього стану дійти. Єдине, що можу сказати – вірити, тому що залишились наша віра і наша готовність. Там також, я розраховую, не божевільні люди, навіть у найближчому оточенні. Не забувайте, де у них діти навчаються, де знаходяться їхні капітали. Я на це ще піклую маю надію. Дасть Бог, ми пройдемо це, але народ України повинен зробити висновки, треба думати: кого ви обираєте?

00:16:06 Т.Мартиросян: про це ми сьогодні окремо поговоримо, про висновки, які слід зробити, але ви зазначили важливу річ. Лідери тих країн, які сьогодні прибувають з візитами в Україну, які роблять ці заяви, зокрема і президент США, скептики говорять, що вони мають, насправді, свої політичні інтереси, зокрема і у тому, щоб зберігалась відповідна напруженість в Україні. Що про це ви думаєте? Наскільки можливо, що вся ця «істерія» про війну, вона трошки десь гіперболізується, перебільшується? 

00:17:01 І.Смешко: давайте спокійно оперувати тільки фактами. Для президента США, те що він знову об’єднав НАТО, те що він знову лідер євроатлантичного світу і він приведе до де ескалації конфлікту в Україні – це для нього політичний плюс і для демократичної партії Сполучених Штатів. Теж саме для президента Макрона – це шанс переобратися. Тепер дивіться з іншого боку – для президента Путіна, ви не звернули увагу, що першого числа цього місяця пан Подоляк (речник офісу президента) сказав про те, що Мінські угоди – єдиний шлях для вирішення конфлікту. Ви розумієте, що це значить? В принципі для президента Путіна, якщо він протисне Мінські домовленості, він може продати для свого народу як перемогу у вирішенні українського питання. Тому що ці домовленості – це фактично остаточне закріплення нашого статусу як суб’єкта світової політики. Це фактично, ми отримаємо вето з боку не признаних цих республік, всередині країни, по будь-якому нашому самостійному кроку на зовнішньо-політичній арені – це фактично протекторат.

00:18:31 Т.Мартиросян:  Ігоре Петровичу, одразу уточнення, для чого йому широкомасштабне вторгнення, з авіацією через Білорусь – на Київ, безпосередньо?

00:17:01 І.Смешко: ми ж говорим про те, що єдине чого боїться Путін і єдине, що поважають наші західні партнери – це Український народ. Ви думаєте, вони поважають політичну слабку владу, яка в нас є? І саме для цього це і можливо робиться, щоб по-перше, воєнна машина приведена в повну бойову готовність. Вона готова для початку війни, але саме ця готовність і повинна вплинути на український народ, який погодиться з Мінськими угодами. Якщо нинішня влада вирішить таки їх робити – з порушенням Конституції, з порушенням законів України, тому що імплементація Мінських угод протирічить діючій Конституції. Навіть в міжнародному праві прописано – що є угода, а, що не є угодою. Згідно з Віденською конвенцією Мінські протоколи – це не про мир, це – про перемир’я під час воєнної агресії проти нас. Перемир’я і мир – це різні речі.

По-друге, їх не підписав ані президент, ані Міністр закордонних справ. Згідно з Віденською конвенцією – це не договір. Далі: будь-які міжнародні договори, підписані під дулом автомата під час війни – вони не легітимні, і в нашій Конституції записано, що зміни до Конституції не можуть проводитись під час ведення бойових дій. Ми у війні 8 років, але щоб продавити Мінські угоди і можливий тиск, який приведе до Мюнхена-2 – це бомба уповільненої дії. Не враховують все ж таки наш народ… Повірте мені, ми люди дуже чутливі до несправедливості, ми ж відчуваємо несправедливість, ми інколи наївні, інколи романтики, інколи довірливі, але головним є: Бог, свобода, сім’я і Вітчизна – це в душі кожного українця!

00:20:56 Т.Мартиросян: Ігоре Петровичу, у відсотковому еквіваленті ймовірність великої війни, ви як оцінюєте?( скор.)

00:21:29 І.Смешко: я дуже не хотів би відповідати на це запитання, тому що я доктор технічних наук з кібернетики, я фахова людина. Це питання – до астролога. Але б я сказав, що вірогідність з чисто воєнної точки зору – більше 50-ти відсотків, що все підготовлено до війни. З воєнної точки зору, таку машину розгорнути, яка розвернута… Фактично Путін зняв все, що було на сході, на півночі. Він підтягнув всі комунікації, фактично вся машина готова.

Військова машина приведена в стан найвищої логістичної підготовки. Зрозумійте, у нас проблема, що наша політична влада нехтувала справжніми генералами зі стратегічним рівнем освіти, їх немає зараз взагалі в керівництві військовою структурою держави. Війна яку ми мали, хвала нашим добровольцям, хвала нашим військовим, але це – позиційна війна батальйонними, тактичними групами. Вона не йде в порівняння з можливою війною стратегічного характеру: військово-космічні сили, логістика, гнучкі оперативні резерви… це абсолютно інше.

Ви зрозумійте, для цього потрібні і абсолютно інші військові, це не рівень тактичної освіти, як де-які наші хлопці, вибачте, в погонах полковника… Але якщо у нього тактична освіта, навіть оперативно-тактична, а він більше батальйону не командував… Ви розумієте, якими логістичними ресурсами і резервами потрібно буде керувати? Чомусь на заході тримаються генералів які мають шановний вік, американці тримаються! А у нас генерал Радецький, генерал Лопата…. Це останні люди, які стратегічно мислять і розуміють всі види ЗСУ, їх навіть радниками не запрошують…

00:20:56 Т.Мартиросян: цього тижня відбулась дипломатична поїздка до Москви і Києва, Емануеля Макрона, але результативну частину цих переговорів затьмарив реверанс, заочна дискусія Путіна з Зеленським щодо Мінських домовленостей. Послухаєм… (Включення відео з Путіним). Суттєва суперечка була протягом тижня, і тільки лінивий не висловився – як наш президент відповів на такому ж рівні як Путін. Хтось критикує, каже, можна було інакше сформулювати позицію країни. Я хочу у вас запитати про що свідчить те, з яким підходом Путін формулює думки щодо мінських домовленостей? Якщо ви були б президентом, як би ви відповіли на слова Путіна: «Нравится – не нравится –  терпи моя красавица»?  

00:26:21 І.Смешко: при всій повазі до президента, іншого у нас не має, я безумовно відповів би інакше. Я би звернувся до президента Путіна і нагадав би йому, що Мінські домовленості – це були домовленості про припинення вогню під час активної фази агресії російської армії проти України. І ви говорите про виконання домовленостей, а може згадаємо, пане президенте, про необхідність виконання міжнародних договорів, де стоїть підпис президента Росії? Ви є країна, яка, ви кажете, є нащадком Радянського Союзу, це ж Радянський Союз наполягав на Гельсінських домовленостях 1975 року внести пункт про непорушність державних кордонів в Європі. Ви їх порушили, це ж ви, президент, ваші попередники ставили свої підписи під Будапештським меморандумом, де була гарантована не тільки не застосування проти нас ядерної зброї, а будь якого: політичного, економічного, чи будь-якого військового тиску. Це міжнародний договір, який знаходиться в ООН і зареєстрований як офіційний міжнародний договір.

А великий договір про дружбу і співробітництво між Росією і Україною 1997 року? Ви порушили всі мислимі договори згідно з віденською конвенцією 1969 року і ви нам читаєте лекцію про те, що ми не хочем виконувати Мінські протоколи, підписані в той час, коли ви атакували нас вашими збройними силами? Ви хочете нових домовленостей? Давайте нові домовленості, але перед тим, як ми сядемо за стіл переговорів, ми запросимо гарантів по Будапештському меморандуму ядерних держав згідно з Будапештським меморандумом…

00:28:32 Т.Мартиросян: в тому то і справа що вони не хочуть інших домовленостей, вони хочуть виконання старих.

00:26:21 І.Смешко: те, що хоче агресор, не повинно нас цікавити. Нас має цікавити те, чого хочемо ми, тому що за нами правда, ми міжнародні договори не порушували, ми договір про дружбу і співробітництво не порушували, ми віддали і дійсно вірили попередньому президенту Росії і великій державі, що вона, прийнявши від нас тактичну ядерну зброю, а це величезна інвестиція, яку ми дали Росії в тому числі. Ви хочете щоб був новий договір, щоб ви з НАТО підписали про вашу безпеку? Давайте сядемо за стіл переговорів і перед тим як почнемо ці перемовини, ви виконаєте старі договори. Ви нам доводите, що ви здатні на їх виконання, звільняйте нашу територію, віддаєте нам кордон і починаємо говорити про те, який вам потрібний новий договір для того, щоб ви себе відчували в безпеці.

Треба атакувати на дипломатичному фронті. Ми маємо право вимагати навіть зараз негайні консультації по Будапештському меморандуму, чому не скликаємо? Чому ми не є ініціатором в Раді безпеки, обговорення агресії проти нас? Чому наш представник, коли США збирають в ООН обговорення, невиразно, навіть не говорить про те, що ми в стані війни 8 років, де факто?

00:30:12 Т.Мартиросян:  зокрема і про це. Ще 2 моменти, на які я звернув увагу, під час прес-конференції Зеленського з Макроном у Києві. По-перше, Макрон говорив про Мінські домовленості сам, ми зараз почуємо пряму мову. Він сказав, що президент України завірив у готовності виконання Мінських домовленостей. (Включення відео Макрон-Зеленський) Можливо, це і є відповідь на запитання, чому влада Порошенка не посилалася і не зверталася до Будапештського меморандуму. І влада Зеленського це не робить, бо американці, французи, німці, британці кажуть саме про Мінські домовленості?

Але наступне питання дуже суттєве, це питання «фінляндизації» України. Журналісти з Франції поставили декілька раз це запитання і Макрону, і Зеленському, а от в американських ЗМІ була стаття «Фінляндизація України є частиною дипломатичного дискурсу. Але що це означає?»

ДОВІДКА: Термін «Фінляндізація» виник внаслідок певного періоду відносин між Радянським Союзом та Фінляндією. З 1809-1917 рік, фіни були у складі Російської імперії. Маючи певні привілеї, країні вдалося здобути незалежність. У 1939 році через імовірне вторгнення Німеччини, Москва запропонувала Фінам відсунути їхні кордони на 90 км. на захід від Ленінграду у цілях власної безпеки. Натомість, пообіцяла компенсувати територію у Східній Карелії. Через неможливість знайти компроміс, розпочалася Російсько-Фінська війна, внаслідок якої фіни втратили близько 11 % території. Вже після завершення 2 світової війни Гельсінкі і Москва у 1948 році уклали договір про співпрацю та взаємну допомогу. Він передбачав прагнення Фінляндії залишатися нейтральною інтересам великих держав. Документ гарантував Фінляндії, що їй не загрожуватиме напад Радянського Союзу. Натомість, Фінляндія погодилась не вступати до НАТО та визнавати стратегічні інтереси СРСР, крім того Гельсінкі відмовилися від претензій на власні, раніше окуповані території. Таким чином Фінляндія перетворилася на буферну країну між заходом та СРСР, уникнувши «радянізації». Своєю економікою Фіни досягли суттєвого розвитку, зокрема постачали в СРСР автомобілі, кораблі, отримуючи натомість, нафту та іншу сировину. У 1986 році Фінляндія вступила у Євросоюз. У 2010 країна очолила список найкращих країн світу. У 2015 році, займає 1 місце у світі за індексом людського капіталу.

00:33:52 Т.Мартиросян: фінляндизація України, хтось каже перетворення України, правильніше сказати закріплення України у якості нейтральної країни, буфером між ОДКБ і НАТО в даному випадку, це можливо? 

00:34:08 І.Смешко: дві ремарки до попереднього. Стосовно Будапештського меморандуму. В Британському парламенті в 2014, в 2015 році були слухання. В палаті лордів визнали, що уряд Британії не виконав все, що міг зробити у зв’язку з втратою Криму по Будапештському меморандуму. В грудні минулого року діючий міністр закордонних справ Британії, звинуватила Росію у порушенні Будапештського меморандуму і правильно назвала, що в цьому меморандумі Україні були надані гарантії безпеки, навіть підправила американських наших колег, які кажуть: (англ. мова, тобто: «ні не всі країни».

Але ж ми ініціативу не проявляємо! Ми жодного разу…, де ви бачили хоч раз дипломатичну ноту? Це питання до пана Турчинова, пана Порошенко і нині пана Зеленського: чому він не використовує єдиний інструмент, який передбачений, до речі, Постановою Верховної ради України 6 липня 2010 року про зобов’язання уряду України вимагати додаткового протоколу до Будапештського меморандуму з прописом процедури застосування гарантій безпеки у разі нападу на нас. Не виконується! Хоча президент згідно з Конституцією України може керувати зовнішньою політикою тільки по законам України. Ця постанова – це закон. Будапештський меморандум – це папір.

Але йдем до «Фінляндізації», знову таки, Росія вимагає від нас, щоб ми були нейтральні. Наші західні колеги на словах говорять: «Двері в НАТО відкриті», але, де факто, не приймають нас. Що вам заважає нас прийняти? Прийміть – і питання всі зняті! Тобто, нас ніхто там не чекає і, принаймні, декілька країн, ви ж розумієте – Німеччина, Франція, Угорщина, Італія, до певної міри Іспанія, Сербія, одного досить вето, щоб ми не мріяли. Ми повинні перестати бути мрійниками, але, хто ж проти застосування до нас 5 статті? Але, реалістично, не на часі…

Добре. Знову ж таки, починаємо переговори про нейтральний статус, ми вже мали нейтральний статус, він нам допоміг з Кримом? Ми де юре його мали, ми з жодною країною не маємо угоди. Але ці переговори ми повинні починатись з умовами: ви, Російська Федерація, виконуйте всі міжнародні договори, які ви порушили, ви звільняєте нашу територію, повертаєте території, які де факто, були до агресії. Ви ж вимагаєте від НАТО, щоб вони до 1997 року відсунулися до старих кордонів, коли ви підписали…, чому ви до нас підходите з іншою міркою?

І далі починаємо переговори. Нейтральний статус, але, є Фінляндський варіант, а є Австрійський. Австрійський варіант – це була міжнародна угода. Ми можемо теоретично почати перемовини по Австрійському варіанту. А що  міжнародна угода? Якщо ви звільняєте всі наші території і Сполучені Штати надають нам статус основного партнера поза НАТО, за наш вклад в безпеку Сполучених Штатів, за те, що ми зруйнували 176 важких балістичних ракет і 44 важких бомбардувальника, позбулися, які потенційно могли знищити США.

Далі, НАТО як виключно воно відмічає, що ми єдина у світі країна… Взагалі могли б зробити Україну Нобелівським лауреатом премії миру, як колективну державу, за її внесок в ядерне роззброєння! До речі, якщо цього не буде, то забутьте що Іран, Північна Корея, чи будь-яка інша країна, в майбутньому, буде обмінювати можливість мати ядерну зброю на якійсь документ. Так от, за це НАТО, не приймаючи нас в НАТО, воно може колективно нам дати 5 статтю, за підтримку нашого нейтрального статусу. І завершуючи, ми залишаємо за собою право, як нейтральна держава, мати двосторонні договори з тими державами, з якими ми хочемо. Наприклад, Британія, Польща, Україна – це більше 100 млн. громадян. У Росії – 144 млн., а ще Прибалти. А якщо ми зробимо Балто-Чорноморську Конфедерацію? Це потенціал більше, ніж Росія. І так забезпечити двосторонніми угодами себе і наш нейтральний статус.

00:39:01 Т.Мартиросян: а чому тоді про це не ведеться дискусія? Ці речі про які ви зараз кажете навіть в США обговорювали, називали це планом Смешко, чому? У нас тільки один підхід – НАТО, і тільки. Навіть президент Зеленський в своїх інтерв’ю декілька років, казав, що нас там не чекають. Якщо ми стукаємо, а нам не відчиняють, треба шукати інші двері. Чому ми не розглядаємо, навіть, гіпотетично можливості проведення таких переговорів, наприклад?

00:39:29 І.Смешко:  тому що при владі політична сила, яка очевидно має абсолютно інші наміри. Для неї основні наміри – залишатися якомога більше при владі, користуватися необмеженими, неконтрольованими ресурсами країни: фінансами, корисними копалинами, приватною власністю. Тому що люди, які при владі, на жаль, вони абсолютно не демократи, я думаю більшість із них мріє про ту систему, яка є в Росії. І вся проблема в тому, що, по-перше, вони бояться професіоналів, вони професіоналів не допускають, тому що відразу буде видно їх непрофесійність, їх заангажованість. І вони нас, всю  країну, поставили в ранг політичного шоу, при якому нас розігрують, як того козенятка, якого прив’язали до дерева…

Вони думають, якщо до них приїхали, потиснули руку, сфотографувались – їх поважають. Вони думають що наша країна…. Ще раз говорю: нашу країну поважають за два Майдани, нашу країну поважають за 17 століття, нашу країну поважають за 1917-1922 рік, нашу країну поважають за те, що ми до 1955 року боролися з комунізмом в Західній частині, за волелюбність народу нас поважають, а не за нашу нинішню політичну еліту! В цьому проблема.

00:41:05 Т.Мартиросян: нашу країну ще поважають, серед іншого у сучасному світі через відносно вищий рівень демократизації, свобод, порівняно з деякими іншими країнами пострадянського простору. Але цього тижня, в п’ятницю відбулась, ще одна подія, яка від цього статусу нас віддаляє і нівелює цей статус. Я про рішення Ради Національної Безпеки і оборони – закрити черговий телеканал «НАШ». Мені за день до цього повідомили мої джерела, що це рішення готове. Я навіть відмовився в це повірити, але це відбулося, канал вже не працює. Жодних пояснень не має. Цю санкційну політику, юристи сказали би «юридичне свавілля» щось взагалі може зупинити? Тому що РНБО, простими словами: «Робить що хоче»…

00:42:28 І.Смешко: це, як раз, підтверджує останні мої тези про те, що насправді, у нас є розвинуте громадянське суспільство, яке вагітне демократією. Ми історично з ХVII століття цим вагітні. Вольтер ще писав, хроніка Карла XII, короля Швеції, там є глава про Мазепу, де він описує, що Українська, козацька республіка була найдемократичніша країна в XVII столітті в Європі».

Народ готовий до демократії. У нас свого царя ніколи не було. У нас в принципі, особиста свобода, справедливість, віра в Бога, шанування своєї родини і України – це і був «БОГ» для українців. До влади завжди відносились з пересторогою і, до речі, це нас зараз рятує. Цей уряд – сам по собі існує, а люди виживають як можуть. Але всьому є кінець, це двох Майданів і стосується. Але ті люди, які приходять, на жаль і після першого Майдану, і після другого, вони не демократи. Вони не думають про те, що треба розмежувати 3 гілки влади, вони не думають, що треба контролювати кожну владу. Чому в США кожні 2 роки перевибори відбуваються в Конгресі. А ми, фактично, на 5 років обираємо кота в мішку, президента обираємо. Обираємо його, а кого він приводить? Звідки він цих людей призначив? Хто їх знав? Хто біографії їх читав? І вони керують. Оце свавілля призводить до того, що у них на сьогоднішній день хижачий страх втратити владу, бо якщо втратять владу, потрібно буде відповідати за те, що вони наробили: за те, що такі пенсії, тарифи, знищується середній і малий бізнес. І оці рішення РНБО – це рішення РНБО поза правовим полем. Санкції застосовуються до іноземних держав і до іноземних громадян. Якщо канал «НАШ». (на цьому каналі ми, до речі були), якщо буде доведено, що він працював на агресора, а для цього є суд, є правоохоронні органи, є спеціальні служби. І вони повинні суспільству показати і законно покарати, навіть в тюрму посадити.

Ми ведемо війну, а у нас до цього часу немає військової юстиції, немає повноцінної воєнної прокуратури, військових трибуналів, немає військової поліції. Замість цього є шоу, і я дуже боюся, що це просто боротьба з засобами масової інформації, яких вони не можуть повністю контролювати. Чомусь 1+1, за ними стоять і олігархи, і багато є питань також. Я не адвокат попередніх каналів, які закрили. Там з правової точки зору, також дуже багато питань. Але стосовно телеканалу НАШ, це вже використання не введеного військового часу і засобів військового стану для можливих політичних конкурентів. В той час, коли треба застосовувати військовий стан і військові закони,  використовуються громадянські закони, за якими сотні і тисячі тих, хто воював зі зброєю, зараз знаходяться у в’язницях.

00:45:50 Т.Мартиросян: ви праві, ви кажете були правові питання до тих, чи інших каналів. У мене до інших каналів правові питання, але ви коли казали про США і відокремлення 3 гілок влади: судову гілку влади, виконавчу і законодавчу. Є судова гілка влади. По каналу «НАШ», мені відомо, було декілька звернень до суду – від регулятора від Національної Ради з питань телебачення і радіомовлення, і у судах ці справи розглядалися. Те, що зараз РНБО, знаючи про ці суди, просто закриває канал через санкції, означає, що фактично РНБО нам каже: «Шановні українці, судів не має в Україні. Ми тепер суд: я – суд, він – суд, члени РНБО – ми суд».

00:46:40 І.Смешко: з точки зору Конституції і з точки зору цивілізованого, демократичного, світу – це спроба виконавчої гілки влади зробити узурпацію над судовою гілкою влади, підмінити її. Це є порушення 1 статті Конституції, тому що згідно цієї статті – ми демократія. В розвинутих демократичних країнах будь-яка спроба виконавчої гілки влади контролювати в непрозорий спосіб, управляти законодавчою гілкою влади, чи судовою гілкою влади – це кримінальний злочин. У нас цього не має. У нас закони не розвинуті під Конституцію, ніхто їх не розвинув таким чином, щоб запровадити верховенство права. І починати треба з влади. Влада хоче щоб Конституція виконувалась? Хай вона покаже народу, що вона виконує закони.          

00:47:36 Т.Мартиросян: я не можу обійти це стороною, О.Данілов, секретарь РНБО під час Конференції (у Харкові, відбувалось це виїзде засідання Радбезу), на якому було ухвалене це рішення, журналісти запитали його про мотиваційну частину, чому? Поясніть що це означає? Як суспільству це розуміти? Підтримуєш ти цей канал, чи не підтримуєш, але ти маєш зрозуміти, чому його закрили, поза судовим порядком, поза правовим? На що він відповів: «я вам признаюсь я вчора ввечері перший раз подивився ваш канал. Я навіть не знав, що ви існуєте. Перелік санкцій він є відомий. Компанії, про які ви сказали – повний фул, всі 14 видів санкцій, які є в нашому законодавстві проти цих компаній проголосовані і введені в дію». 

 00:49:12 І.Смешко:  перше запитання до секретаря РНБО, а в якій країні він живе? І де він виконує функції секретаря РНБО? Мене, до певної міри, це не дуже дивує, я теж не звертав увагу, але в Секретаріаті нашої партії мені показали інтерв’ю, яке Данілов давав УП. Наша партія «Сила і Честь», рейтинги 7-10%, третя-четверта позиція, всі соціологи показують, що ми проходимо у майбутній парламент. У мене президентський рейтинг – десь четвертий, і це при тому, що за нами не має грошей, за нами не має олігархів, ЗМІ. Ми збираємо, близько 250 тис. грн. на місяць, для того щоб Секретаріат діяв і таке інше, у нас нічого не має. І він сказав, що я не знаю, що така партія взагалі існує, чи ні? Тобто якщо Секретаріат РНБО не цікавиться розвитком політичного життя, засобами масової інформації, це його особисті….

Хотів би ще додати, що свого часу мав честь бути першим заступником секретаря РНБО у генерала Є.К.Марчука, у свій час працював  в Раді національної безпеки з В.П.Горбуліним. РНБО – це дорадчий орган, він тільки може тільки президенту давати свої поради. І президент приймає рішення, він Голова національної безпеки, а не секретар, причому президент не може нікому доручити свої повноваження. Він може послухати, може не послухати і вводить рішення своїм указом. Але готуються ці поради, я пам’ятаю, як вони готувалися. Всі міністерства і відомства – письмово. По декілька раз, приїжджали представники на рівні першого заступника міністра. Я пам’ятаю безсонні ночі, коли ці Секретарі Ради безпеки, до ранку перед засіданням вивіряли паралельну інформацію, звіряли. СБУ може говорити щось, але перевіряє ще раз – воєнна розвідка, кримінальна розвідка МВС, прикордонники. Звірялися, бо не дай Бог, президенту доповісти, якусь не перевірену інформацію, чи юридично вона буде не підготовлена, таким чином, щоб не порушувати Конституцію, закони.

Яким чином зараз ці рішення з’являються? Яким чином є втручання в судову гілку влади? Мені це не відомо.

00:52:10 Т.Мартиросян:  є ще одне запитання про це. Є думка, що за все вони будуть відповідати, я особисто в цьому сумніваюсь. А ви? 

00:52:36 І.Смешко:  я не сумніваюсь. Дуже вірю в наш народ, вірю в нас. Ми швидко вчимось, політична культура змінюється, завдяки вам, в тому числі. Люди, так, вони інколи вірять, вони наївні. Зараз вони повірили телевізійному образу. В 2004 році вони повірили людині, яка сказала: «Що ці руки ніколи не крали». Але люди вчаться, люди розуміють, ще більше, чого вони не хочуть. Тому я абсолютно впевнений, що краща влада буде. Люди зрозуміють, що треба, перед тим як когось допускати до політичної влади, треба щоб він був професіоналом, щоб він показав, що у нього краща освіта, краща фахова підготовка на певній ділянці, де він займав посади вище середнього рівня і може показати що він зробив. Ми прийдемо до цього. Так працює весь цивілізований світ. Ми до цього йдемо. Ми швидко наближаємся. І тоді обов’язково будуть задані питання і по діяльності попередніх влад. Тому що не покарані злочини, призводять до нових злочинів, а не покарані злочинці – вони ж розповсюджуються, розмножуються і нових приводять. Обов’язково буде дана оцінка.

00:53:56 Т.Мартиросян: хочеться вірити, що так буде. Щодо подій, які цього тижня відбувалися. Широко обговорюється ініціатива влади, був «Саміт – Дія. Дія – Саміт», кожного року він відбувається під егідою міністра цифровізації М.Федорова. Багато ініціатив інноваційних презентується щодо додатку «Дія», багато корисних речей, це варто теж відзначати. Але одна із ініціатив, яка була озвучена, безпосередньо президентом, найбільш широко обговорювалась протягом цих днів. Давайте послухаємо. Пряма мова президента: «Всі охочі, вакциновані Українці старше 60 років, отримають безоплатний, якісний, сучасний смартфон і пільговий тариф». «Держава у смартфоні!»

Тут теж країна поділилась на два табори. Хтось каже чудово, хтось каже: чи на часі смартфон, людям пенсійного віку, зважаючи на всі економічні, соціальні обставини?

00:55:45 І.Смешко: людям пенсійного віку, треба підняти пенсії, до європейського рівня. І навіть скажу де взяти гроші. Не витрачати на велике будівництво на дорогах по 11 млн. доларів за кілометр, коли китайці 2 млн. витрачають. І в них дороги стоять втричі довше ніж наші.

Не треба розкрадати енергетичні ресурси. Треба прийняти закон про Єдину систему державного моніторингу енергетичних ресурсів, тому що до цього часу у нас в державі Кабінет Міністрів не може порахувати, у нього не має балансу: скільки ми видобуваєм нафти, газу, електроенергії, атомної електроенергії? Тому і тарифи в десятки разів завищені.

Треба людям пенсійного віку дати можливість мати якісну медицину, а не заявити про те, що ми підвищуємо заробітну плату медикам і при цьому циркуляр іде, скоротіть свій персонал, а тим хто залишиться зробіть більше 20 тис. заробітної плати. А що отримують пенсіонери? Від кого? Якщо медики масово виїжджають з країни за кордон. Це гра в популізм.

Смартфон? Для чого? Цифровізація? У всьому світі зрозуміли, що цифровізація гарна для нижнього рівня – малий і середній бізнес, сплата податків на невеликому рівні. Зараз йде розслідування в конгресі США стосовно того, що президент Трамп забрав з собою деякі блокноти, вивіз деякі документи із Білого дому. Конгрес починає розбиратися, і в тому числі Міністерство юстиції, згідно із законом «Про державну таємницю». Про що це говорить? На певному державному рівні, коли доля держави, який смартфон? Особисто своєю рукою і з підписом. Щоб можна було перевірити, хто перевірить це голосування через смартфон, яким чином? В 2004 році я, коли був на посаді голови СБУ, ми затримали 2-х представників ЦВК, які були причетні…, Пам’ятаєте паралельний сервер, де у другому турі голосування Янукович робив маніпуляції. Кримінальна справа була порушена. До речі, це до Ющенка запитання, чому вони не сіли в тюрму? Чому він дав можливість другий раз прийти Януковичу до влади?

Але зрозумійте, я сам доктор технічних наук, воєнна кібернетика. Цифрова – це нуль і одиничка! Той хто програмує, саме він дасть вам всі результати, які ви хочете. Є певні речі, навіть кадастри, люди мають зареєстроване житло. Ці цифри не оприлюднюються. Скільки зараз є підробок, коли квартиру людини декілька раз на день перепродають і у нього не має вже житла. До цього треба готувати всю систему. Правоохоронна система повинна працювати, системи противаг, повинен бути контроль над виконавчою гілкою влади, законодавчої гілки влади. Я не знаю, на кого розраховано це політичне шоу? Але однозначно, є гроші у влади, дайте ці гроші людям, вони розберуться, навіщо вони їм потрібні. Але, саме головне, дайте гідні пенсії і зарплати європейського рівня.

00:59:11 Т.Мартиросян: про якість політиків, які сьогодні керують державою, не можу з вами не обговорити. Після скандалу з депутатом від слуги народу, Трухіним, Кузьміних, якого теж НАБУ затримало на вимаганні хабаря, цього тижня детективи НАБУ викрили вже депутата Київської ради, Трубіцина, на одержанні хабаря у розмірі 1 млн. 260 тис. гривень, за сприяння у організації роздрібної торгівлі у столиці.

01:00:06 І.Смешко: це катастрофа, це політична катастрофа. Це приклад того, що ми повинні назавжди викреслити з нашої історії. Не можна в партію набирати людей за декілька днів. Партія – це ідеологія. Яка ідеологія? Консервативна демократія, ліберальна демократія, центриська демократія, але слово демократія – основна. Якщо ви не знаєте, що у демократії є закони, що більше половини Українців, має бути середнім класом, три гілки влади повинні бути розподілені, ЗМІ – вільні. Місцеве самоврядування повинно взяти на себе все, що може зробити у внутрішньому житті. Віддайте! Тому що піраміда будується з низу вверх. Якщо не має таких партій, якщо партія вождиського тип (одна людина набирає ландскнехтів і під свій процент їх заводить), то як ви хочете мати римське право? Ви не маєте права вимагати від людини того, чого у неї не має. У них не має ані освіти, ані досвіду… у них є одне – бажання використовувати владу для самозбагачення, і зараз це все більше цинічно. Тому нам державний секретар США відкрито говорить: «У вас два ворога, один на кордоні, а другий в середині – тотальна політична корупція вашої політичної системи». Треба ж зрозуміти в кінці кінців, що нам потрібно якнайшвидше виборче законодавство. Американську вводьте систему, щоб довибори були через два роки. Політичні партії – чому не взяти те, як поляки роблять на місцевому рівні? Ми податки платимо, з цих податків йде фінансування цих партій – псевдо партій, а. фактично, це політичне, кримінальне угрупування. Ми витрачаємо до 1 млрд. грн. на їх фінансування. Так поляки ж гарний варіант запропонували: гроші які йдуть на фінансування партій, треба кожному громадянину дозволити, щоб він сам ставив маркер, яку партію він хоче фінансувати, своїми 5 чи 10 гривнями. І автоматично проголосує народ, за яку партію він хоче голосувати. Але для цього треба правоохоронна система, яка б слідкувала за цим. А правоохоронна система у нас зруйнована, вона ж вся зараз контролюється з одної руки.

01:02:49 Т.Мартиросян: не можу не спитати про ТРУХІНА, депутата від слуги народу. Неприємний інцидент, якщо делікатно формулювати, ДТП, постраждалі люди, і коли це відбулося, представники влади сказали: «Ми терміново скликаємо позачергове засідання влади, де заслухаємо міністра внутрішніх справ, генерального прокурора, керівника ДБР, депутати всі були обурені, 150 підписів потрібно було, щоб зібрати позачергове засідання. Воно не відбулося, просто не відбулося, 150 – не зібрали.

Про правоохоронців. Президент з трибуни ген. асамблеї ООН говорив, про замах на життя свого першого помічника Сергія Шефіра. Президент говорить про це на весь світ: на його життя скоїли замах, обстріляли автомобіль. До сьогоднішнього дня хоч хтось сказав, хто стріляв? Нічого, просто нічого. Як ви до цього ставитесь? Які висновки для себе робите?

01:04:48 І.Смешко: ставлюсь, як і всі пересічні громадяни, крайнє негативно. Це праця на нашого головного опонента, агресора, який веде війну проти нас. Це фактично діюча влада показує народу, що у нас не має ні правосуддя, ні правової справедливості. Якщо президент не може захистити свого першого помічника? Ми є свідками того, що професійної правоохоронної системи і спеціальних служб не існує, мало того, для мене зрозуміло чому це так. Керівництво цих структур – це спадок залишився президенту Зеленському, а при ньому ще гірше стало. Тому що призначають політично відданих.

00:01:36 Мартиросян перебиває:

00:01:20: в тому то і справа, що при реформуванні правоохоронних органів, треба було перш за все діючим керівникам, які були тоді, зрозуміти, що треба правильно ставити завдання, правильно вести кадрову політику, правильно координувати, і відповідати за наслідки роботи, а не створювати безліч нових структур, перемішуючи між ними повноваження. У нас всі відповідають за боротьбу з корупцією, але корупція тільки зростає і жодного топ корупціонера не має в суді.

ДБР, а де ви візьмете фахових працівників? Оклади величезні. А ви думаєте, що конкурсна комісія самих кращих набрала? А може вона набрала  якраз не самих кращих, а тих, хто буде виконувати, перш за все, політичне завдання однієї політичної сили і робити все на замовлення?

У нас же немає системи контролю правоохоронних органів, тому що немає діючої опозиції в парламенті, а контролювати має тільки діюча опозиція  А де та діюча опозиція? Зате у нас 5 колона з’явилася при попередньому президентові, яка взагалі не вважає агресора – агресором. Тобто треба було в діючі правоохоронні органи привести професіональні кадри, поставити конкретні завдання, кинути ресурси на стратегічні питання і ви побачили б зміни за місяць. А так ми маємо політичне шоу і правоохоронна система обслуговує одну політичну силу. А ми по корупції вийшли на лідируючі позиції в світі.

01:08:01 Т.Мартиросян:  на завершення. У зв’язку з цими всіма подіями, на що сподіватися? На що мати надію найближчим часом? Щось може відбутися в країні, що змінило би порядок денний, закрило би питання війни, зменшило би пропорцію цих новин?

01:09:11 І.Смешко: потрібна перезавантаження перш за все парламенту.

По-перше, потрібно гідно пройти цей дуже важкий етап, який ми разом всі проходимо, своїм спокоєм, витримкою і рішучістю, якщо прийдеться захищати Батьківщину кожному на своєму місці.

По-друге, треба зрозуміти, що діюча політична влада не відповідає викликам. Треба розрізняти політичну і безпартійну професійну складову. Нам потрібно перезавантажити владу, привести професіоналів в професійну складову, а потім в політичну складову. І зрозуміти, що нам необхідно запустити локомотив – економіку! Не сировинний  придаток, а індустріальну економіку з кінцевою продукцією.  Ви знаєте, що в Америці зараз вживані автомобілі коштують більше, чим нові? Нових майже немає, чіпів немає.

У нас є потенціал. В академії наук я розмовляв з трьома академіками, які знають. У нас елементна база рідко-земельних металів, у нас політехнічний інститут в Києві нормальна робоча сила. Ми б могли зайняти нішу – десь від 50 до ста мільярдів доларів, тільки на виробництві чіпів, високотехнологічної продукції для сучасної індустрії, я не говорю про повну переробку титану. Не продавати те, що коштує мільярди – за мільйони, а реалізовувати кінцеву продукцію. Боїнг стоїть 5 років у черзі, щоб титан мати, а ми його продаємо в Росію.

Ось чим треба займатися. Треба створювати армію, сильну, справжню армію, армію кращу в Європі.

Інформаційна політика. Треба інформаційна політика, яка говорить правду народу і всиляє гордість за свою країну і державу. І доводить правду про нас нашим іноземним партнерам і ворогам, Без цього ми не вистоїмо.

Я оптиміст, ми все це зробимо, але починати треба з перезавантаження політичної влади, починаючи з парламенту.

#textbase