Долучитися до партії Підтримати фінансово
11.05.2021

Ігор Смешко: Україні треба керуватися виключно власними національними інтересами

Голова Політичної партії “Сила і Честь”, ексголова СБУ, ексначальник Головного управління розвідки Міноборони України, ексзаступник Секретаря Ради національної безпеки і оборони України Ігор Смешко у програмі “ХАРД З ВЛАЩЕНКО” про вступ України до НАТО, розпродаж багатств України, МВФ, історію української держави, тарифи, землю та День Перемоги. 10 травня 2021 рік.

01:13  Про майбутній Бухарестський саміт. Дипломатичні кроки до кожного з членів Альянсу. Вступ України до НАТО. Майбутнє Європи залежить від України.

Ведуча: Почну з саміту. Я на програмі «Народ проти» у Мар’яни Безуглої в минулий четвер питала, чи будемо брати участь.  Вона ще тоді не знала. А вже в вихідні стало зрозуміло, що Україну не запросили на саміт, де будуть обговорювати питання України. Нашим адвокатом, так би мовити, буде виступати Польща.

І буде брати участь і Джо Байден, і інші посадовці, і президенти в цьому саміті. Але чому не запросили представників України, чи президента України?

Ігор Петрович: Ну, власне, для мене нічого дивного нема, тому що це все було прогнозовано. Мене останнім часом дуже тривожить те, що замість того, щоб зміцнювати власну економіку, зміцнювати нашу армію до такого рівня, щоби будь-яка наступальна операція, навіть з боку Росії, безумовно, без застосування ядерної зброї не мала б жодного шансу на успіх.

Але для цього треба будувати армію. Треба дипломатію скерувати на речі, які досяжні, а не мрійні. Тому що скільки разів ми би не говорили собі, що всі наші проблеми будуть вирішені, якщо ми завтра станемо членами НАТО – потрібні дії вже зараз.

Ми знаємо, що Франція і Німеччина мають застереження. Італія, Іспанія. Крім того, є країни, які під впливом Росії. Ви впевнені, що Будапешт скаже однозначно плюс стосовно цього? Тобто непідготовлені рішення приймаються консенсусом. Підсумовуючи дуже коротко, речник Пентагону півтора місяці тому на питання: «коли Україна може стати членом НАТО?» просто відповів, що «це ж питання не до Вашингтону, це питання до Брюсселя». Тому ці всі сподівання, наша влада «продає» народу України. Це почалося з президента Порошенка, вони не можуть звільнити від покарання за бездіяльність вищих посадових осіб нашої держави, які відповідають за міцну економіку, за міцну армію, за дипломатію, яка буде нам продавати не мрії, а  повинна наступати і говорити: «коли у нас буде статус головного стратегічного партнера США поза НАТО?».

Чи, припустимо, коли ми почнемо переговори про Intermarium, про створення фактично конфедерації країн з Північної Америки, Центральної, Східної до Адріатики. Це була би коаліція потужних країн, які мають певні застереження стосовно старих, сильних країн Європи, які використовують свою позицію. Нещодавно була ситуація з островом Джерсі.

Британія вийшла з Європейського Союзу. Французькі моряки почали вилови риби. І два британські катери берегової охорони підійшли туди. Майже дипломатичний скандал вже назрівав. В останню хвилину британці відізвали ці катери. Але, розумієте, кожен захищає свої інтереси.

І от повертаючись до теми, треба відверто говорити, НАТО не готові зараз нас прийняти. Канцлер Німеччини Шредер свого часу сказав: «ми маємо перш за все думати про себе». Це повторила Ангела Меркель нашому президентові Ющенко свого часу. Вона сказала: «ми будемо приймати тих, хто буде збільшувати безпеку НАТО і Німеччини. І ми не будемо приймати тих, хто буде зменшувати безпеку Німеччини, в першу чергу».

00:05:32    Ведуча: Та і зараз представники Європи і Франції постійно говорять про це. Про це говорила пані Нуланд до останнього приїзду сюди. Кажуть, що на закритій зустрічі з головами фракції вона сказала, що краще нам не піднімати поки що питання вступу до НАТО. Було сказано просто абсолютно прямим текстом про це. Але дивіться, тоді позиція Америки. Вчора о 8.30 корабель берегової охорони США пришвартувався в Одесі, наскільки ми знаємо. І що це реально для нас означає? Тому що і літаки американські літають над Києвом, і стоїть корабель берегової охорони. Чи може, чи дійсно реально, щоб Америка нам дала статус партнера? Чи це абсолютно нереально? І це такі ж розмови. А президент Байден підкреслює абсолютно лояльність до України. Говорить про те, що дамо партнери, дамо вам підтримку, допоможемо вам. Але все ж таки нічого такого не відбувається.

Ігор Петрович: Тут дуже багато залежить від нас. На сьогоднішній день у нас нема іншого стратегічного партнера, який би мав за плечима ядерний арсенал більше, ніж у Росії. Партнера, який би мав вплив на керманича Кремля такий, аби він відчував себе рівноправним партнером при обговоренні. Ви ж знаєте відношення керівництва Росії зараз до Європейського Союзу.

ЄС економічно могутній, але недієздатний стосовно військового потенціалу Росії. Америка – це абсолютно інше питання. Ми офіційно не маємо статус стратегічного партнера  поза НАТО, який дає нам абсолютно інший, більш високий рівень військово-технічного співробітництва. Чому Сполучені Штати не дають нам цей статус? Демократична партія. Демократична партія – вони прагматики. Ви пам’ятаєте наслідок політики перезавантаження Обама? Ви пам’ятаєте, коли Кримська криза почалася, і лауреат Нобелівської премії, президент Обама не захотів виступати більш жорстоко на захист України? Америка ж є головним підписантом Будапештського меморандуму. Ми зміцнили оборону Сполучених Штатів так, як ніхто не зміцнював її в світі. Ми заощадили трильйони доларів для американців від ядерного потенціалу, який був скерований проти Америки. Але це треба говорити. Якщо ви мрієте виграти, знову повторюю, лотерейний білет – купіть лотерейний білет. Наші ж керманичі не піднімають це питання на переговорах з вищими урядовцями Сполучених Штатів.

Якщо навіть посол чи виконуючий обов’язків посла радить нашим керівникам в Адміністрації: «не піднімайте це питання». Це ж, вибачте, посол хоче бути гарним дипломатом для своїх керманичів в Держдепартаменті.

А Держдепартамент не хоче створювати проблеми зайві з Росією. Це зайва проблема з Росією. Це мужній крок був би. Але це проблеми з Росією. І якщо вони можуть вирішувати свої національні проблеми без ускладнювання відношень з Росією, вони це роблять. Тим більше, якщо наше керівництво на цьому не наполягає. Ви просто заявіть для внутрішньо-політичної картинки, що Адміністрація нас підтримає. Політична сила, яка при владі думає тільки про те, як затриматися при владі, як переобратися. Вона не думає про одвічні національні стратегічні інтереси України. І тому вони хочуть теж бути чемними. Вони не хочуть дратувати.  Треба керуватися національним інтересом, як це роблять Сполучені Штати. І якщо ми ці питання не піднімаємо, якщо не ставимо на повістку дня, вибачте, консультації, хто повинен скликати? Де наше офіційне звернення? Статус особливого партнера поза НАТО, який абсолютно інший рівень дає.  У нас прекрасні відносини на сьогоднішній день з Пентагоном. Пентагон завжди дуже прихильно до нас ставився.

Я це знаю з початку 90-х років. Чотири роки був акредитований при Пентагоні офіцером зв’язку між вищим воєнно-політичним керівництвом Сполучених Штатів і нашим. Але для цього потрібна ініціатива, наша ініціатива.

Конкретику повинні ми пропонувати, а не чекати, коли нам запропонують.

00:11:48    МВФ. Багатства України. Дипломатія повинна пояснювати, чому Європі необхідна Україна.

Ведуча: Міжнародний валютний фонд не дає нам транш. Представник фонду нагадав, що серед основних тем залишається збереження незалежності нац. банку, продовження політики гнучкого обмінного курсу, середньострокова фіскальна стабільність. Як Ви вважаєте, якщо у нас є стосунки, ми беремо займи, чи можуть вони постійно ставити нас в залежність від якихось вимог?

Ігор Петрович: Завершимо по НАТО. Безумовно, НАТО – це єдиний військово-політичний союз, який теоретично дає зараз захист Центру Європи. Безумовно, було б прекрасно, щоб ми були членом НАТО, але для цього потрібно працювати зі всіма його членами, всіма. І починаючи з Німеччини і Франції. Чому ми в 2004 році пропонували тоді взяти газотранспортну нашу систему, щоби там приймали участь німці, французи, ми і росіяни? Ви розумієте, що якщо б це був консорціум, і це було б уже в спільному, французів і німців, не було б питання про Північний поток-1, Північний поток-2, а ми мали б потужне лобі. Легше всього вважати, що нам Америка допоможе. Америка не допоможе нам одна всередині НАТО, для того, щоб автоматично нас прийняли.

Тепер Міжнародний валютний фонд.

Наші керманичі найвищі не читають історію, вони не цікавляться історією. Друга світова війна, згадайте генерала де Голля. Фактично, що було в підпорядкуваннях генерала де Голля? Ну, може, пару десятків тисяч вояків. Він повернув статус країни, яка програла під час Другої світової війни, він повернув статус переможця. Але як важко він це повертав. Опозиція ж була і американська, і британська. Його відносини з Черчиллем, з Рузвельтом, вони вважали його пихатим, роздумливим. Він поїхав в Москву, він заручився підтримкою Москви. Він грав, балансував для того, щоб зберегти велич Франції. Століттями Франція і Німеччина використовувала відносини з Росією як баланс. Треба знати ментальність німецького народу. Вони вважають, що єдиний, хто їх переміг, це росіяни.

Але перемоги демократії в Німеччині не було б ніколи, якщо б не було сім мільйонів українців, які віддали життя. Вони до цього часу жили би, вибачте мене, в диктаторському фашистському режимі. Ми весь час повинні про це нагадувати.

Ми ж з цим не працюємо. Міністерство закордонних справ, наші розвідки, наші діаспори повинні говорити про унікальність нашої історії, окремої історії. Вони повинні популяризувати чому ми потрібні Європі. Ми потрібні Європі. Я ще раз повторюю великі слова Лоуренса Лоутона 1935 року в парламенті Британії: «Майбутнє Європи залежить від майбутнього України. Ми забули тисячолітню націю, яка інвестувала в створення європейської цивілізації в свій час».

Тепер Міжнародний валютний фонд. Мені настільки прикро це весь час чути. Нам не потрібен Міжнародний валютний фонд. Ми можемо розрахуватися з ним і забути це раз і назавжди. Це приниження найбагатшої європейської країни. У нас є корисні копалини. Ми на першому місці в Європі і входимо в п’ятірку найбагатших країн світу.

Рідкоземельні метали тільки. Майбутнє XXI століття – це рідкоземельні метали. Це титан, це гафній, цирконій, берилій, літій.

00:17:28              Відсутність системи моніторингу енергоресурсів у державі. Ми присутні на «політичному шоу» в країні. Порушення Конституції і продаж землі.

Ігор Петрович: Наша оборонна індустрія наша повинна мати повний контроль над цим.

Зараз в Північному океані, ви знаєте, тертя йде між Росією і іншими. В Південнокитайському морі Китай повністю лапу кладе на це. Тому що там же під водою якраз знаходяться рідкоземельні метали. Це елементи електроніки, елементи живлення майбутнього. У нас все це є. Навіщо нам Міжнародний валютний фонд? Нам потрібні стратегічні програми освоєння глибокої переробки. Тут, на місці, під контролем держави. Ми їх виставляємо зараз на приватизацію. Це злочин, просто злочин. За копійки розпродають національне надбання і чекають від Міжнародного валютного фонду подачки. Ми ж до цього часу закон не прийняли про єдину державну систему моніторингу енергетичних ресурсів. І як вони впливають на тарифну політику в країні. Ми не рахуємо нафтогаз, знімаємо одного керманича чи іншого. Ми не порахували там мільярди. Мільярди, куди пішли? За минулим керманичем. Він просто не пускає аудит, минулий керманич. Не змогли уряд порахувати. Змінили одного на іншого.  Ми не знаємо взагалі, скільки ми добуваємо, куди воно йде, по якій ціні. Ми живемо в умовах абсолютної відсутності аудиту в країні. Абсолютно. Ми з вами є присутні при політичному шоу. І це політичне шоу ставить нова команда. На жаль, і президент все більше і більше, мені здається, свідомо чи не свідомо, але він очолює це шоу. Два роки пройшло, вже треба думати про свою відповідальність, бо вона обов’язково наступить. Тому що не можна робити шоу кланово-олігархічної системи, яку він прийняв, якою був обраний. Він же її не змінює. Його найближче оточення дуже гарно опанувало все це. А далі в цьому шоу розігрується земля, зараз на продаж виставляється. Ви вдумайтесь, 13 і 14 стаття Конституції, хто її відміняв? Це ж брутальне порушення Конституції. Розповідати казки про те, що у всіх ефективних країнах світу земля продається, це товар. Послухайте, в США більшість землі в оренді знаходиться. В Англії земля належить короні. Ви розумієте? Короні.

Візьміть Ізраїль, Бельгію, Францію, Німеччину – там земля в оренді. Земля – це надбання народу.

00:22:26              Як відбувається приватизація? Корупційна складова та схеми. Відсутність системного бачення Уряду та Президента.

Ведуча: От про приватизацію хотіла вас спитати дійсно. Як зараз це буде відбуватися? Знову буде потужний сплеск корупції.

Ігор Петрович: Наш Кабінет Міністрів це доручив Антимонопольному комітету. Фонду державного майна. Фонд державного майна. Він що, має розвідку? Він може проконтролювати кінцевого бенефіціара? Я вам просто приведу приклад. Нещодавно читаю, що ділянка, де поклади золота віддали фірмі, яка була створена у 2010 році, «Спис України» – гарно називається, знаходиться у Львові, 860 гривень статутний капітал. І купив ліцензію на 5 років один власник, громадянин Туреччини, купив за 180 тисяч доларів. Величезну ділянку по видобутку золота. Це нічого, якщо врахувати кількість золота. І як прослідкувати далі? А по титану що відбувається? Ви розумієте, що країни в черзі стоять за продукцією титану? Зараз одне з найбільших родовищ титану, (біля 2 тисяч гектарів), було продано за 1,8 мільйонів доларів.  Ви розумієте, що відбувається? І при цьому ці питання не обговорюються, уряд не обговорює. Це ж корупційні угоди. Абсолютно.

Наша земля, яка (13 стаття Конституції), належить народу. Нею будуть користуватися ділки, які будуть надприбутки мати.

Прийде нормальний уряд і захоче зробити наш літак, захоче запустити ракетобудування – він не зможе купити свого титану для виробництва. Він буде в черзі стояти, перед якимось офшором кланятися. Працює машина по зароблянню надприбутків, грошей і пограбування. Іде останнє, що в нас залишилося. Під шумок. Я одну ще займу у вас хвилинку. Наш уряд сказав, яку модель економіки він хоче збудувати? Наш президент визначився, яку модель економіки треба збудувати? Основне – це економіка, армія, дипломатія, інформаційна політика. Далі – політична надбудова.

Якщо демократія, так будуйте її. Ви ж не будуєте. Ви ж не розділили три гілки влади. Ви ж не ввели в закони покарання, припустимо, за те, що ви можете тиснути на судову гілку влади. Судова гілка влади, вона ж теж під ковпаком знаходиться. У нас, до речі, є ще окремі судді і суди, які мужньо борються з цією системою. І економіка, нарешті. Якщо не буде економіки, індустріально-інноваційної, 21-го століття економіки, то яким чином ми будемо мати більше 50% середнього класу? Коли в нас будуть європейські пенсії, європейська платня держслужбовцям, військовослужбовцям, вчителям, лікарям. Треба ж зрозуміти, що є наука економіка. І є ж Нобелівські лауреати, які отримували за це премії. То прочитайте, прем’єр-міністр, прочитайте, пане президенте, що щоб створити модель такої економіки, треба, перше, це капітал. А ми ходимо по золоті.

Його треба просто не розкрадати. Треба Нафтогаз брати під контроль. І не говоріть тільки, що «держава, це неефективний власник».

Ви знаєте, скільки відсотків державної власності у Франції? 33. В Німеччині – 30. В Британії – 25.

В США – 22. У нас знаєте скільки? Менше 7. Що ми будуємо?  Є Нобелівські лауреати, які модель економіки сучасну змалювали і отримали премії.

Перше – капітал. Далі – виробничі сили, продуктивні виробничі сили. Ми виставляємо зараз «Електроважмаш», завод, який виробляє турбіни, силові установки для наших електропотягів, для всієї транспортної системи. Турбіни, силові турбіни і гідротурбіни. І все електричне обладнання, без цього ми нічого не зможемо робити, виставляють зараз на приватизацію. За копійки

 

00:38:26              Теза про «нові обличчя» у політиці спрямована проти професіоналів.

Ведуча: (…) чому Гіркін був просто випущений з-під Славинська, коли в нього там була не армія, а 50 чоловік. І дивіться, мені прислали, що закон 16 червня 2014 року був введено в дію указом Порошенка, номер 548, вдт 20 червня 2014 року, закон, згідно якого був гарантований коридор, а це пункт 5, для виходу російських і українських найманців. Незрозуміло, хто такі українські найманці. До речі, пункт 7 теж цікавий. Створення в структурі МВС підрозділів для здійснення спільного патрулювання. Якого спільного патрулювання? І 5 липня 2014 року Гіркін по гарантованому коридору покинув Славянськ.

Ігор Смешко: Так воно і було, я так розумію. Дуже багато перехресних тем. Давайте по-перше.

Якщо зараз зациклюватись і вважати, що питання економіки, армії, дипломатії, інформаційної політики, ми зможемо вирішити, прийнявши одну декларацію. Це популізм.

Популізм – це найстрашніше, що може бути зараз у нашій державі. На етапі закладення основ демократії. У нас ще її не було ніколи.

Популізм дуже страшний. Я за те, щоб все було названо своїми іменами. Але без популізму і без того, щоб говорити, що ми вивчивши історію, вирішимо питання економіки. Так можуть говорити люди, які нічого самі в науці, техніці не створювали і не знають, як це робиться.

Це перше. Друге. Стосовно Криму навіть в ті часи, ви пам’ятаєте, позиція партії Свободи була абсолютно неконструктивна.

Був генерал Радецький, який хотів взяти на себе відповідальність і почати бойові дії в Криму. Ну, квота ж була в руках у партії Свободи, вони ж адмірала Теніха призначили туди. Далі.

Коли пройшла оця люстрація. Люстрація – це була спеціальна операція російських спецслужб для того, щоб вибити останніх професіоналів. Десятки тисяч були звільнені, тому що вони, припустимо, при кордоні війська.

При кордоні війська в Радянському Союзі були в Комітеті державної безпеки. Але це кращі фахівці-прикордонники. Їх вижили.

Далі в службі безпеки були прекрасні фахівці з контррозвідки. Я не говорю навіть про п’яте управління. Їх зачислили всіх.

Але ж це ж партія Свободи також голосувала за цю люстрацію і підтримала пана Наливайченка. Пан Наливайченко закінчив Академію служби зовнішньої розвідки Російської Федерації. Тобто ми залишили у себе тих, хто після 91-го року закінчив профільні спецслужби в Росії, їх ми залишили.

А тих професіоналів єдиних, які до 91-го року, вони ж в ці роки багато було гарно зроблено. Їх зачистили.

А чому у нас п’ята колона залишилась? Чому такі речі, як з Гіркіним, відбувалися? А хто перевірив, хто зачистив за часи Януковича, зруйнував всю воєнну юстицію? Суди військового трибуналу, воєнну прокуратуру. Хто знищив воєнну контррозвідку в складі служби безпеки? Їх там одиниці залишались на час бойових дій. Чому не передали воєнну контррозвідку в Міністерство оборони, для того, щоб ця контррозвідка фільтрувала добровольчі батальйони, щоб вона театр військових дій фільтрувала? Тому що головний, хто веде бойові дії – це Міністерство оборони і служба безпеки. Професіоналів зачистили, створили структуру, яка небоєздатна. І колабораціоністи зверху, при вищій політичній владі, вони грали у свою гру, за яку заплатили десятками тисяч життів патріоти України, які зупинили російську навалу в ті часи. Але і зараз нічого ж не робиться. Знову популізм. Знову говорять, що давайте ми якийсь приймемо історичний акт і далі все буде нормально. Ніхто ж не займається, по суті, розслідуванням злочинів. Непокарані злочини проводять до нових злочинців.

Ведуча: БЛІЦ:

Майже всі питання від глядачів. Чи є у вас реальний план боротьби з корупцією?

Ігор Петрович: Безумовно. Він, до речі, науково обґрунтований.

Це перше: зруйнувати авторитарну модель управління, розмежувати три гілки влади. І закони, які повинні бути прийняті, вони реально повинні мати жорстокість покарання.  Просто зараз вже неможливо. Закони, які прописані, вони не діють. Крім того, в правоохоронних органах позапартійних професіоналів потрібно захистити їх (від політичних призначенців). Не дати можливість політичним призначенцям паралізувати правоохоронну систему.

Ведуча: Ще питання від глядачів. Чи відомі пану Ігорю особи в органах влади, котрі працюють на російські спецслужби?

Ігор Петрович:  Якщо б вони були відомі, я б завтра вже в прокуратуру написав заяву. Безумовно, у мене є знання, які дають мені підстави сумніватися, що деякі наші високопосадовці працюють на нашу державу, на Україну. Але навіть оперативна інформація не є підставою для того, щоб почати відповідні дії. Крім того, треба мати владу і повноваження на це. Це ж не любительська справа.

Ведуча: Чи вважає пан Ігор, що Кучма має сидіти в тюрмі за те, що без всяких підстав віддав ядерну зброю?

Ігор Петрович: Я вважаю, що будь-хто не має сидіти в тюрмі без вироку суду. Повинен бути вирок суду.

Справа віддачі ядерної зброї, по-перше, це почалося ще при першому президентові. Будапештський меморандум був підписаний при другому президенті, коли навіть тактична була вся вивезена. Це було політичне рішення.

Він не повинен був ратифікований. Міжнародні договори рахуються тільки тоді, коли написано в договорі, що він повинен бути ратифікований. Там цього нема.

Я вважаю, що перші два президенти були політичними романтиками в гарному розумінні цього слова. Не було досвіду в Україні, що можуть такі високопосадовці, такі президенти, такі великі держави свої обіцянки не виконати. Це був політичний романтизм.

Моя особиста точка зору, як офіцера воєнної розвідки, я в ті часи по своїй субординації викладав точку зору тих офіцерів Збройних Сил, які вважали, що ми частину ядерної зброї повинні залежати.  Тільки історія може розставити усі крапки.

Ведуча: Де знаходиться пан Чаус? Як ви думаєте?

Ігор Петрович:  Я не знаю, але та інформація, яка зараз поступає, мене дуже тривожить. Менш за все, я хотів би, щоб певні підозри, що до цього причасні наші спеціальні служби – справдилися. Ми не зможемо це приховати.

Світова спільнота, інші спеціальні служби нам цього не дозволять. Я дуже хотів би, щоб це було неправдою.

Ведуча: Де знаходиться пан Нескоромний?

Ігор Петрович: Я не можу це сказати.

Ведуча: Чи має держава втрачатися в регулювання тарифів?

Ігор Петрович:  Безумовно. Якраз вона і повинна це робити. Це єдина система державного моніторингу енергетичних ресурсів і тарифів. Це прямий обов’язок держави. Ми зараз могли б тарифи у 4-5 разів зменшити. У нас достатньо енергоносіїв є для того, щоб фактично безоплатно  газ давати нашому народу.

Повірте мені, я ж не мрійник, я математик, технократ.

#textbase #Україна #саміт #НАТО #партнерство #дипломатія #ЄС #МВФ #корупція #професіоналізм #енергоресурси #Будапештський_меморандум