Ігор Смешко: США за Україну не будуть робити домашнє завдання, а ми маємо зараз політичне шоу і продаємо повітря
Голова Політичної партії «Сила і Честь», ексголова СБУ, ексначальник Головного управління розвідки Міноборони України, ексзаступник Секретаря Ради національної безпеки і оборони України, доктор технічних наук, професор, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, Надзвичайний і Повноважний Посол України, генерал – полковник Ігор Смешко у спецефірі “Американський прийом”, 31 серпня, ТК “Україна 24”, 31.08.2021:
- про результати візиту Зеленського до США
- відсутність стратегії США в Афганістані
- Україна не заслуговує на погане відношення з боку США
- США за Україну не будуть робити домашнє завдання
- Усі успішні країни світу працюють заради своїх національних інтересів і тому у делегації повинні бути професіонали
- Що і як ми повинні говорити зі США
- За нас ніхто не буде воювати
- про ОПК та власне виробництво озброєння
- про відсутність стратегічного бачення в Уряді
- про зустрічі Зеленського з Байденом та Путіним
- Дипломатія без армії – нісенітниця
1. 00:00:20 Про візит Зеленського в США
-Вед.: І.П., Ви ж були військовим аташе в США і розумієте як ніхто усі тонкощі роботи в коридорах (надрах) американського істеблішменту. Чого чекати?
Я завжди говорю, що я оптиміст…обережний оптиміст. Безумовно, це прекрасно, що наш Президент знаходиться в США, ми всі очікуємо прориву на першій зустрічі президентів нашої країни і США – єдиної ядерної держави з потенціалом, який може впливати на агресора, який веде з нами війну 7-й рік. Але я був би обережним, я не очікую якихось стратегічних проривів зараз, на жаль, тому що США знаходяться в досить важкій ситуації після Афганістану. Фактично, це можна порівняти з «в’єтнамським синдромом», наслідки якого ми ще будемо багато років отримувати. Не забувайте, що США 20 років тому прийшли в Афганістан для того, щоб покарати терористів, які із території Афганістану (Аль-Каїда) зробили резонансний терористичний акт 20 років т.н., але внаслідок цієї операції біля 2,5 трильйонів дол. Було витрачено з бюджету США. Начеб-то було створена армія в 300 тис. чол., озброєна американською технікою, на переозброєння афганських ЗС було витрачено біля 80 млрд. дол. США. Величезні цифри…. Не нинішній Президент винен, що там була присутність війсь і мета, фактично…..
2. 00:02:35 Про умови створення демократії
Яка мета? Побудова демократії? Побудова демократії передбачає створення необхідних умов для цього. Ви не можете побудувати демократію зразка 21-го століття в середньовічному укладі. Спочатку потрібно створити більшість половини населення середнього класу, відповідний рівень політичної культури. Навіть досить відомий американський фільм «Home land», де показують діяльність ЦРУ в Ірані. Там показують прекрасні кадри, де головний співробітник, фактично «chief of station» ЦРУ… Його викликають і запитують:
– Чому у нас в Ірані «не іде»?
Він каже: Тому, що у нас не має стратегії.
І на здивування директора ЦРУ: Як нема? А що у нашого супротивника є?
– Є!
-А яка стратегія? Будівництво демократії? Тоді давайте 250 тис. військових. У нас є бюджет створювати школи, університети, лікарні? У нас є бюджет для створення середнього класу?
Плечима змигує Директор ЦРУ. І він каже: Тоді у нас не має стратегії нашої присутності в Іраку! І на питання: А що у нашого супротивника є?
-Є! Іслам, сер.
Тобто, ви розумієте шалені гроші витрачені
3. 00:03:51 Про ядерне роззброєння України
Я мимоволі тут пригадую, що ядерне роззброєння України – третій ядерний арсенал у світі, який був направлений на США. Ніхто в світі більше не збільшував оборону Сполучених Штатів, ніж ми. Програма Нанна -Лугара – це 450 млн. дол., яка була проведена через американських контракторів. А ми, фактично, заощадили кошти США, тільки знявши необхідність протиракетної оборони проти наших важких «СТАР 76» балістичних ракет, бомбардувальників та, крім того, на створення ударної групи упередження, думаю, ми США заощадили більше трильйона доларів.
4. 00:04:35 «Українське питання». Візит Президента України до США
Безумовно, ситуація не проста для нинішнього Президента. Давайте говорити відверто … Сьомий рік війни, ми не можемо тішити себе ілюзіями. На сьогоднішній день критика, навіть з боку Демократичної партії, особливо – Республіканської, по Північному потоку 2, вона змушує керівника Білого дому прийняти нашого Президента, тому що Україна не заслужила такого ставлення до неї….згідно з Будапештським меморандумом…..
-Вед., але прийняти нашого Президента – це не означає прийняти наші умови…
Ось тут ми підходимо до результатів цього візиту. Безумовно, цей візит – це гарна дипломатична картинка, щоб показати, що уряд США підтримує Україну в її протистоянні з Росією. Він не знімає з себе зобов’язань стратегічного партнера, про що ми ї домовились в 2008 році. Але що конкретно буде підписано за демократичними і за інформаційними кроками? Прекрасно, що підписана Угода з Вестінгауз, але це Меморандум. Прекрасно, що ви розумієте різницю між «Угода» і «Меморандум», але зрозумійте, що згідно з Віденською конвенцією – не важливо як він називається, може бути і Меморандум, але якщо він підписний главами урядів, керівниками держави або міністрами закордонних справ, – це Угода. От зараз нам сказали, що буде підписана Угода в сфері оборони і безпеки…. Ви бачили, що там буде підписано? Якщо там не буде стояти підпис Міністра оборони і, безумовно, нашого МО там немає, то я хотів би, щоб це була Угода, але потрібно почекати.
5. 00:07:29 Про виведення військ з Афганістану
Вед.: Ситуація в Кабулі…. Це сприйматиметься тепер як руйнація системи, як слабкість системного характеру ?
Розумієте, не Президент Байден є абсолютно відповідальним за те, що сталось, він, фактично, виконував рішення попереднього президента «прог вивід американських військ з Афганістану». Але всі американські президенти, які долучились до того, що Афганістан закінчився, фактично, провалом для зовнішньої і оборонної політики США – це факт, що йому прийдеться за це платити. І критика не лише республіканців, республіканці ж не згадують, що Трамп прийняв рішення про вивід…вони критикують, яким чином цей вивід зараз відбувається. Крім того, частина демократів всередині вже теж насторожена, яким чином це було зроблено.
-Вед.: Справедливості заради… Ми ж розуміємо, що Байден, коли був в Адміністрації Президента Обами, він був чітким послідовником виведення військ з Афганістану. Він просто був у меншості до нього не дослухались, а в принципі він був послідовний.
– Абсолютно. Йому зараз приходиться дуже важко психологічно, тому що він за ці 20 років менш за всіх тут винен. Але він вимушений буде сплатити політичну ціну. І зараз «українське питання» … Якщо ми малюємо собі якість повітряні замки, вважаємо, що корупція у нас буде процвітати, економіку ми піднімати не будемо, соціально-економічні послуги будуть падати, медицина падає, пенсії падають, прожитковий мінімум падає, корупція з’їдає все, розкрадають бюджети, екологія страшна. Якщо ми думаємо, «захід нам допоможе». Не потрібно мати ці ілюзії.
-Вед.: Афганістан допоміг нам зруйнувати ці ілюзії?
– Безумовно, це геополітична подія, яка вплине і на нас також. США матиме все менше і менше можливостей вникати в проблеми країни, яка сама 99% роботи не хоче робити.
6. Про світову геополітику та роль у ній Китаю
00:10:08 Китай вже фактично визнав талібан. Ви розумієте, що таке геополітика, яка зсувається? Китайська армія – друга армія в світі. Якщо талібан зараз піде в середню Азію – вона буде дестабілізована. Росія робить гарний вигляд при досить складній ситуації. Не забувайте, що за уралом 1 людина на км2. Всі збройні сили розгорнути на заході. Теоретично, Китай стає дійсно головним гравцем – ось це буде дійсно головний біль для США. Нещодавно на безпековій конференції в москві представник Китаю, фактично не прикриваючись, звинувачує США у всіх бідах, які зараз є. З одного боку Китай присипає москву, яка все більше втрачає можливості бути повноправним партнером. США розуміють, що встає гігант. Європа ж потребує лідерства. Якщо хтось говорить, що зараз США розвернуться і з новими силами за нас будуть робити нашу роботу… Міцна економіка, міцна армія, наука, культура, освіта, система охорони здоров’я, екологія, демографія і всі це при верховенстві права …. ХТО за нас цю домашню роботу зробить ?
– Вед.: Тобто, зараз Афганістан фактично руйнує і без того дуже хиткий баланс між США, рос. федерацією, Німеччиною, в контексті Північного потоку…, Україною?
-Безумовно, це зовнішній чинник, який буде відігравати все більшу і більшу роль, відволікаючи сили і ресурси, і США в т.ч. В росії – це довготривала комбінація, вона спробує розіграти цю карту, як антиамериканську, але це вдарить бумерангом і по росії. Тобто, ми повинні зрозуміти, зовнішньополітичні умови зараз такі, що ми повинні сконцентруватись на собі на 99%, робити своє «домашнє завдання».
-Вед.: Але чи дадуть нам сконцентруватися?
-Це залежить від нас!
7. 00:13:20 Можливість альянсу між росією та Китаєм. Вірогідність виконання Мінських домовленостей
-Вед.: Ми усі розуміємо, що надзавдання США зараз – не дати оформитись альянсу між росією та Китаєм…. Виходячи з цього, Вашингтон повинен щось москві запропонувати…от що саме можуть запропонувати? Пан Піонтковський сказав, що існує вірогідність того, що США змушуватимуть Зеленського виконувати Мінські домовленості в рамках угод, які були досягнуті в Женеві між БАйденом і путіним… це реальна перспектива чи ні?
– Це абсолютно-можлива гіпотеза, тому що великі держави і взагалі успішні країни світу мають на це право. Перш за все, вони працюють на свої національні інтереси. В США зараз важка ситуація і внутрішня і зовнішньополітична, вона обумовлює, що якщо, теоретично, ми будемо слабкі, якщо ми будемо головним болем і весь час тільки просити, нічого не робити, коли ми всередині своєї країни дестабілізуємо ситуацію …американські представники постійно говорять, що ви спочатку свою корупцію подолайте, а не весь час говорите, що вам потрібно боротися з зовнішнім ворогом. Якщо все це відбудеться, цілком можливо, історія бачила це не раз…. Згадайте тел. розмову Єльцина з Клінтоном, коли перший говорить: Біл, віддай мені Європу, а ми вам все, що потрібно в інших країнах світу допоможемо. Це ж ментальність російського керівництва, вона триста років не змінювалась і ми до цього повинні бути готові. Але, якщо б в делегації з нашим Президентом були такі важковики, припустимо, як Чалий, Огризко, Грищенко, Моцак, відповідь про Мінськ була б дуже проста. Яка реакція була президента росії на Кримську платформу і його найближче оточення – це конституція росії, про що ви говорите? Коли про Мінські домовленості говорять, відповідь така: «згідно з Віденською конвенцією – це не Договір, там не має підпису Глави держави чи Міністра закордонних справ України. Я не несу відповідальність, що мій попередник породив цей документ замість Будапештського меморандуму, я хотів би поговорити про Будапештський меморандум і гарантії з боку США. Крім того, чому у президента путіна конституція – це священна корова, а наша українська Конституція – ні. Ви – Глава найбільшої країни світу, у нас заборонена зміна Конституції, якщо є зовнішня агресія. Частина територій окупована, Конституція забороняє вносити будь-які зміни. Що ж ви від нас вимагаєте?»
– Але ж і вибори під час війни заборонено?
– Безумовно, це все Конституція забороняє.
– Вед: Про Мінські домовленості, добре, але є Париж – 9 грудня 2019 року, де Президент Зеленський підписався під комюніке….
– Комюніке – це не міжнародний договір. Чому я наголошую, що в делегації повинні бути професіонали! Я особисто, свідок, коли припустимо Олександр Чалий – це перший заступник Міністра закордонних справ, один з кращих наших юристів-міжнародників. Я пам’ятаю, коли Черномирдин звертався до Марчука і казав, «що завгодно, тільки не включайте його в склад делегації», тому що він руйнував професійно, це професіонал.
Крім того, якщо б за столом з американською делегацією сиділи важковики, які були в основі підписання Будапештського меморандуму…
8. 00:17:49 Про Будапештський меморандум
Хто тоді говорив, що «insurances» і «guarantees» – це різні слова? По-перше – Будапештський меморандум підписаний трьома мовами, причому українська мова має таку ж вагу, як і англійська, це перше. Тобто, якщо у нас написано «гарантії», це означає «гарантії». Я б дуже хотів подивитись в очі пану Пфайферу… коли я був у Вашингтоні аташе з питань оборони, він працював в Раді Безпеки на досить невисокій посаді, але в ті часи усі запевняли і жоден з наших президентів, повірте мені навіть гадки не мали, щодо «insurances» . Ви в США або коли аварія, або коли ідете в лікарню і у вас страховка, там же не написано «guarantees»? Там написано «insurances» ! То, що вона в цьому випадку не гарантує нічого? Це ж просто гра слів, це просто пошук за абревіатурами (за дефініціями) сховати головне. Угода не виконана! Вибачте, але Британський Парламент…візьміть 2015 рік – засідання в Палаті Лордів, честь потрібно віддати цим парламентаріям, які прийняли резолюцію і сказали, що Уряд Британії не виконав все, що можна було виконати під час Кримської кризи по застосуванню Будапештського меморандуму і по зобов’язанням перед Україною. Тобто, все ж залежить від того, чи ви наполягаєте на цьому. В чому була проблема? Проблема в тому, що в.о. Президента Турчинов, Президент Порошенко, на жаль, вони розуміли, що всі транзакції, які ідуть в доларах, вони є підконтрольні фінансово США. Це тільки моя точка зору…У них були підстави, щоб не дратувати, як вони вважали, наших контрагентів, які порадили їм не чіпати Будапештський меморандум, або не потрібно обговорювати «такі і такі питання». Причому, це могло бути навіть не на рівні високопосадовців Урядів Британії чи США, це на рівні Посольств, я не розумію цього, тому що у нас є визнаний міжнародний Договір, він є базовим документом в Раді Безпеки ООН. Ще раз повторюю той же лавров, він в ті часи був представником росії, це все було на моїх очах, він підписав звернення разом з іншими державами-підписантами, щоб прийняли як офіційний документ Ради Безпеки ООН Будапештський меморандум. У нас є козирні карти. Якщо ви йдете грати за стіл з серйозними гравцями, по-перше – ви повинні бути серйозним гравцем, а по-друге – грайте ж в шахи, а не в Чапаєва! І використовуйте козирні карти!
9. 00:23:45 Заява Дмитра Кулеби щодо участі США у перемовинах по Донбасу
Заява Вікторії Нуланд щодо надання Донбасу політичної автономії
(коментар з приводу цих заяв)
-Я, коли вперше акредитувався в Пентагоні, а я був акредитований в чотирьох міністерствах: Оборони, Сухопутних військ, ВПС і ВМС, я пам’ятаю плакат, який я побачив у керівника зовнішніх зав’язків розвідки Сухопутних військ… там було написано так: «Дипломат, в т.ч. і військовий, який посилає тебе в певному напрямку, але робить це так гарно, що ти готуєшся до мальовничої подорожі». Дипломатія з часів стародавніх греків і римлян, вони ще писали – «за діями і словами політиків завжди розрізняйте правду, як правило приховану, а інше – гарні фрази, які дуже гарно звучать для оточуючих». Безумовно, ми зараз знаходимось на першому місці і в заходу і в США, це погано для нас чи ні – це погано, але це факт. І чому ми сподівались, що хтось за нас буде воювати… 7 років війни, ми не є членом якогось союзу. Тільки ми самі в 2014 зупинили, прості наші солдати зупинили, народ України зупинив, він і зараз тримає, лише він може зараз завдати такий удар по агресору, що втрати будуть несумісні з продовженням, ворог не зможе подати за перемогу інформацію у себе всередині – ось це і стримує. Далі… Чи це перемога росії в Афганістані? Ні! Росія зараз буде зв’язана по руках і ногах, якщо ми не підставимось знову, як це було у 2014 році. Ще раз повторю: «президент росії піде так далеко у вирішені силовим шляхом українського питання, наскільки ми йому це дозволимо». Що нам робити? Більше не дивитись, не обговорювати і не витрачати час на об’єктивні зовнішні обставини, на які ми ніяк не впливаєм. Ми не впливаєм на Афганістан, ми не впливаєм на ситуацію в США.
10. 00:27:23 Про можливості української економіки в оборонній сфері (приклади)
Чому у 99% випадках ми не говоримо як підняти економіку і поставити на ноги армію? Маленькі приклади: зараз на виставці в Туреччині підписали контракт з харківським ФЕДом на опто-електроніку 5-го покоління для ударних гелікоптерів і літаків Туреччини. Ми поставляємо десятки двигунів «Мотор Січ» для нового покоління ударного п’ятого турецького. Де в нас на сьогоднішній день програма? Чому ми з вами не розмовляємо про наш ударний гелікоптер? У нас практично все є. Давайте далі… «Малиш» – автомати нашого вінницького виробництва, він же на порядок краще АКМ, я його тільки на параді бачив. Наше міністерство навіть не помічає, що в нас є вже в Кременчузі завод, який виготовляє патронне обладнання, яке у нього замовляє НАТО! А в нас радники ОП здивовано кажуть – нам потрібно 3-5 років для створення патронного заводу. Чи приходить на виставку голова «Укроборонпрому» і зі здивуванням бачить, що у нас є підприємство, яке виготовляє це. От про ці речі потрібно говорити і турбуватись. Якість керівництва оборонного комплексу, якість керівництва Міністерства оборони, економіки. Дивлюсь, нещодавно виходить розпорядження Прем’єр-міністра, де він адресує керівникам міністерств і Головам облдержадміністрацій до 5-го числа кожного місяця звітувати про те, що знайшли інвестора і створили, або переобладнали якесь підприємство, щоб було більше 500 керівників і що застосовується принцип «інвестиційної няні»… ви розумієте Кабмін не звертається у Фонд держмайна про зупинення продаж об’єднаної горно-хімічної компанії за 100 млн. дол. , так там же тільки готових активів на 1 млрд. дол. .. .за титаном стоять в черзі. А чому не шукати довготривалу поставку титану, н-д для Боїнга? Ви розумієте, що не має стратегічного мислення, не має стратегічних кадрів – ось питання – економіка, армія, культура, освіта… У нас в освіті ви скоро учителя фізики в школу не знайдете, у нас катастрофічне падіння освіти. Медицина… Якщо як на заході не плати 80% нашим медикам, скоро лікувати не буде кому. А екологія…подивіться, що твориться на Дніпро бузькому лимані: Глиноземний завод в Миколаєві, доречі 15 років у власності росіян, з Африки привозить сировину, яку переробляє, вбив лиман, усю екологію, це катастрофа. Ось ці питання потрібно вирішувати!
11. 00:30:45
– Вед.: Навесні Президент Зеленський майже водночас заявив «Хочу зустрітись з Байденом, хочу зустрітись з путіним» З Байденом зустріч вже відбуваєтся чи чекати зустрічі з путіним?
– Що дають ці зустрічі, крім того, щоб показати – «От бачте я керівник держави, я вирішую питання2. Так ми не можемо підняти зарплати, ми не можемо дати гідні пенсії, ми не можемо екологію втримати, медицину, але от зустрічаємось і я вирішую питання»
Ви що дійсно вірите, що з путіним можна зустрітись, подивитись в очі і просто своїм шармом переконати його, що він повинен піти з Донбасу чи з Криму? Зустріч потрібно готувати. Зустріч – це коли у тебе готово все. Компроміс – це коли дві сторони втрачають, не буває компромісу, коли одна сторона виграє. Чим ми жертвуємо, що ми отримуємо? Це тонка дипломатична робота. І саме головне – дипломатія без армії – це нісенітниця. Нехай почитають Бісмарка. В тому ж і проблема, що ми маємо зараз «шоу»…» політичне шоу, в якому ми продаємо повітря народу, надію, що все ж таки за нас хтось вирішить. За нас ніхто наші проблеми не вирішить.
свіжі Відео
Усі відео