Долучитися до партії Підтримати фінансово
25.02.2023

Рік тому відбиваючи ворожі атаки над Києвом загинув Герой України, льотчик-винищувач Олександр Якович ОКСАНЧЕНКО

thumb

25 лютого 2022 року, на другий день повномасштабного вторгнення Росії в Україну, в повітряному бою під Києвом загинув Герой України, депутат Миргородської міської Ради від Політичної партії «Сила і Честь», один з найкращих у світі льотчик-винищувач («Grey Wolf») Олександр Якович Оксанченко.

Переможець багатьох міжнародних авіаційних показів, льотчик 1-го класу полковник, він першим став на захист всіх нас під час повномасштабної російської агресії 24 лютого 2022 року, відбиваючи  ворожі атаки над Києвом, прикриваючи країну від ударів з повітря.

Як зазначила Світлана Борисова, пресофіцер 831-ї бригади тактичної авіації у 2016—2019 роках, щоб розповісти про Олександра Яковича, не вистачить часу, аркушів паперу та газетних шпальт. Можна розказувати багато і як про людину, і як про офіцера, до того ж не в минулому часі, а в теперішньому.

Маючи високе військове звання та найвищий професійний рівень підготовки Олександр Якович був дуже простою у спілкуванні людиною, у нього було дивовижне почуття гумору. Навіть про вибір професії Олександр Якович розповідав жартома, мовляв, пішов в авіацію по шоколадки: «льотчикам його дають постійно. Я любив шоколад, тому й сам вступив у льотне училище».
Олександр Якович Оксанченко здійснив понад дві тисячі льотних годин, тріумфальні польоти на авіашоу – SIAF, The Royal International Air Tattoo, International Airshow-2017, Czech International Air Fest. Його почерк та стиль виконання фігур вищого пілотажу тепер знає весь світ.

У 2014 році Олександр Оксанченко брав участь у боях за Луганськ, за що був відзначений державної відзнаки. Він, певно, був єдиним військовим льотчиком, якого президенти особисто вітали з днем народження.

Олександр став учителем для багатьох українських пілотів. Встиг виховати достойну професійну зміну. Один із його учнів підполковник Юрій Б. під час інтерв’ю розповідав, що таких людей – одиниці. Він сподівався, що вчитель ще довго буде суворо контролюватиме й оцінюватиме всі його маневри у небі.

Олександр Оксанченко завжди підкреслював, що фігури вищого пілотажу — не лише ефектно сприймаються любителями авіації, а й мають «практичне застосування», адже використовуються під час повітряних боїв. З появою винищувачів четвертого покоління з’явилися можливими «фігури», які виконуються на критичних режимах польоту. Так виникли відомі «дзвін», «кобра», політ на гранично малих швидкостях та інші.

Олександр Якович завжди зосереджував увагу, що майстерність і відповідальність є синонімами та переконував, що техніка і професіоналізм пілотів – вагомий аргумент у справі захисту країни.

Олександр мав різні захоплення. Донька Ганна Оксанченко розповідає, що крім авіації ще одним захопленням тата була гра на гітарі, він мав дуже гарний голос.

Але найбільшим хобі у військового льотчика було рибальство і часто повертався додому з дивовижним уловом великої риби.
З музики надавав перевагу українським гуртам «Антитіла», «Без обмежень» тощо. Полюбляв українську літературу.
— Тато дуже любив читати. Звісно, коли був час на це. На нічних чергуваннях учив напам’ять вірші українських поетів, а потім зачитував нам у родинному колі. Серед улюблених були поезії Василя Симоненка «Ти знаєш, що ти — людина» та Ліни Костенко «Крила». Вірш Василя Симоненка став останнім, який тато нам встиг прочитати. Щось містичне у цьому є, — поділилася Ганна.
Він загинув у повітряному бою, відволікаючи на себе ворожу авіацію, а вечірнє звернення Президента 28 лютого 2022 року неабияк сколихнуло авіаційну спільноту: «Присвоїти звання Герой України з удостоєнням ордена «Золота Зірка» Оксанченку Олександру Яковичу — полковнику (посмертно)».

У багатьох країнах світу згадують та шанують знаменитого аса — одного з найкращих українських льотчиків-винищувачів у світі.

Раян Боденхеймер – відомий колишній пілот бойових американських літаків-винищувачів у своєму відеоблозі назвав Олександра «скарбом для світу авіації»: «Я хочу подякувати та на знак визнання його надзвичайної майстерності сказати, що це справді було круто. Королівський комітет повітряних шоу присвоїв йому нагороду, яку надавали лише при найкращій демонстрації польотів у тому році. Дуже вражаюче…  я хочу подякувати йому за те, ким він був і що він зробив».
У спогадах Раян також зазначив, що Оксанченко «зробив для своєї країни найбільш почесну і сміливу справу, яку не кожен міг зробити, я пишаюся ним, мої думки з його сім’єю, його друзями і його підрозділом, я знаю, що таке втратити друга – це нелегка річ».

А влітку минулого року у Сьєрра-Леоне загиблому Герою України українському льотчику-винищувачу Олександру Оксанченку присвятили серію поштових марок.

У Польщі в пам’ять про загиблого миргородського пілота створили окреме відео

У військовій частині, де проходив службу Олександр Якович, вдалося створити музей усієї авіаційної бригади, у якому чільне місце займають особисті речі Олександра Яковича. Він передав туди свою форму, в якій здобував перемоги, нагороди…

Особисті речі Олександра Оксанченка в музеї

Хай земля Тобі буде пухом, Олександре.
Вічна та світла пам’ять Герою України Олександру Оксанченку!
Ми ніколи не простимо цю втрату окупантові!

свіжі новини

НЕ ПОЧУТЕ ВЧАСНО! Ігор СМЕШКО: Агресія, яку вчинила Росія, наздожене цю країну і, можливо, призведе до її розпаду

Це переклад інтерв’ю генерала Ігоря Смешка, яке він дав кореспондентові французького «Le Figaro» Лорі Мандевиль дев’ять років тому, 20 березня 2014 року. Впевнені, що багато тез ...

21.03.2023
Олександр Мирний: Сьогодні ми живемо у двох Українах. Одна стікає кров’ю, інша відпочиває в Монако та Ніцці…

«Дві України». Так назвав коментар на своїй персональній фейсбук-сторінці заступник Голови Політичної партії «Сила і Честь» Олександр Мирний додавши, що «довго не ...

08.03.2023
Олег Бєлоколос: Путін вистрілив собі в ногу

У розпорядженні Кремля не лишилося інструментів для гри на міжнародному рівні

04.03.2023
Ігор Смешко: Втілення в життя національної ідеї України — це реалізація трьох законів побудови демократії

Дуже радий, що число однодумців зростає, зазначив на своїй персональній фейсбук-сторінці Ігор Смешко. «Нагадаю, що національна ідея України, як її бачу, сформульована декілька років тому у ...

03.03.2023
Усі новини