Долучитися до партії Підтримати фінансово
21.05.2020

«Сила і Честь» висловлює надзвичайну стурбованість тим, що визнання провідної ролі Конституції в національній правовій системі перетворюється на правову фікцію

thumb

Політична партія «Сила і Честь» висловлює надзвичайну стурбованість тим, що визнання провідної ролі Конституції України в національній правовій системі поступово перетворюється на правову фікцію. Натомість, в Україні продовжує утверджуватися неписане правило: правової вимоги немає там, де немає засобів, що забезпечують її виконання. На таке можуть вказувати численні факти порушення конституційно-правових приписів суб’єктами права законодавчої ініціативи під час підготовки та ухвалення нових законодавчих актів. Яскравою ілюстрацією цього може слугувати прийнятий 20 травня 2020 року Верховною Радою України у першому читанні проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань у сфері надання житлово-комунальних послуг (реєстр. № 2458 від 15.11.2019).

 

Аналіз тексту законопроекту дає підстави стверджувати, що його окремі положення суперечать Конституції України. Так, пропонованими змінами до статті 29 (порядок доступу до житла, іншого об’єкта нерухомого майна споживача) Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачається обов’язок споживача забезпечувати представникам виконавця комунальної послуги безперешкодний доступ до свого житла, іншого об’єкта нерухомого майна для обмеження (припинення) надання комунальної послуги — згідно з умовами договору про надання відповідної комунальної послуги, договору про управління багатоквартирним будинком. Тож для обмеження (припинення) надання комунальної послуги, в установленому цією статтею порядку може бути здійснено доступ до житла, іншого об’єкта нерухомого майна без отримання згоди його власника (користувача) (несанкціонований доступ) для проведення огляду та ліквідації або відвернення аварії, обмеження (припинення) надання комунальної послуги.

 

Несанкціонований доступ до житла, іншого об’єкта нерухомого майна для обмеження (припинення) надання комунальної послуги, у разі остаточного прийняття цього законопроекту, відбуватиметься без отримання згоди його власника (користувача), якщо такий власник (користувач) відмовляється допустити в належне йому житло (інший об’єкт нерухомого майна) представника виконавця.

 

Такі законодавчі ініціативи, як видається, є свідченням свідомого нехтування народними депутатами України (авторами законопроекту та тими, хто його підтримав під час голосування) приписами статті 3 Конституції України про те, що людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. При цьому, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним її обов’язком.

Статтею 30 Конституції України кожному гарантується недоторканність житла. Вказаною нормою не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду. Інший порядок проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду і обшуку можливий лише у невідкладних випадках, пов’язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину, можливий виключно у невідкладних випадках, пов’язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину. При цьому, у статті 22 Основного Закону України записано, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Вбачаємо за необхідне також нагадати, що відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Норми Основного Закону України є нормами прямої дії. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

З огляду на усе викладене політична партія «Сила і Честь» закликає народних депутатів України вилучити з тексту прийнятого у першому читанні проекту Закону про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань у сфері надання житлово-комунальних послуг (реєстр. № 2458 від 15.11.2019) норми, які суперечать Конституції України, та керуватися у свої подальшій діяльності приписами Конституції України, яка встановлює у державі принцип верховенства права та має найвищу юридичну силу.

Юридична секція Програмного комітету політичної партії «Сила і Честь».

 

свіжі новини

Олег Бєлоколос: Білоруський режим давно системно діє як повноцінний військово-політичний союзник РФ

Голова правління неурядової організації «Майдан закордонних справ», член Політради парії «Сила і Честь» Олег Бєлоколос наголошує, що білоруський режим вже давно і системно діє ...

28.06.2022
Шановні друзі! Прийміть щирі вітання з визначним державним святом – Днем Конституції України!

З усього серця зичимо міцного здоров’я, щастя, добра, Перемоги та миру!

28.06.2022
Дорогі медичні працівники України!

Ви рятуєте найцінніше — людські життя та своєю невтомною професійною роботою повертаєте здоров’я хворим, робите нас сильними та повертаєте волю до життя. Шановні наші бійці медичного ...

19.06.2022
Олександр Мусієнко: Структури «Рамштайну» працюють і у всіх є розуміння, що Україну зараз потрібно підтримувати

Вчора, 15 червня у штаб-квартирі НАТО в Брюсселі відбулося третє засідання контактної групи з питань оборони України. Учасники — міністри оборони майже 50-ти країн, які підтримують Україну ...

16.06.2022
Усі новини