Ігор Смешко: Втілення в життя національної ідеї України – це реалізація трьох законів побудови демократії
Дуже радий, що число однодумців зростає, зазначив на своїй персональній фейсбук-сторінці Ігор Смешко.
“Нагадаю, що національна ідея України, як її бачу, сформульована декілька років тому у трьох її вимірах: духовному, соціально-економічному й державоутворюючому – наступними трьома фразами-гаслами:
1. Бог, свобода, сім’я й Україна завжди були й залишаться найвищими духовними цінностями українського народу.
2. Культура, наука, земля і власність, яка є справедливо і збалансовано розподілена між громадянами й державою, будуть одвічно годувати Україну.
3. Виборність, соціальна справедливість, законність і армія будуть завжди захищати права українців на життя, свободу й щастя та боронити соборність і незалежність української держави.
Структура, яка необхідна для її втілення в життя, – три закони побудови демократії, були сформульовані тоді саме.
Першим законом сучасної демократії можна назвати закон необхідного рівня розвитку соціально-економічної бази й політичної культури громадянського суспільства для забезпечення успішного функціонування інститутів влади при демократії.
Він полягає в тому, що необхідними, але не достатніми умовами для існування у країні успішної демократії є наявність у ній критичної маси заможного середнього класу й певного рівня політичної культури її громадянського суспільства, які мають бути достатніми для забезпечення функціонування у країні демократичних інститутів влади, контролю над ними з боку громадянського суспільства й адаптації алгоритмів їх управління в залежності від змін як внутрішнього, так і зовнішнього середовища навколо країни.
Другим законом сучасної демократії можна назвати закон конфігурації (розподілу, балансу і противаг) органів влади при демократії.
Він полягає в тому, що справжня, а не формальна, виборність, підзвітність і прозорість органів влади за демократії, а також рівність громадян перед законом можуть бути забезпечені лише при відокремленні одна від одної трьох гілок влади: законодавчої, виконавчої й судової, при максимально можливій передачі більшості внутрішніх функцій держави на можливий найнижчий рівень управління в органи місцевого самоврядування.
Третім законом сучасної демократії назвімо закон умов політичної стабільності, сталості й фаховості органів державного управління за демократії.
Він полягає в тому, що необхідною, але не достатньою умовою для політичної стабільності за демократії є наявність у країні принаймні двох, заснованих на ідеології демократії, не вождистського типу партій, які відрізняються одна від одної лише баченням світу (консервативним чи ліберальним), але об’єднані спільними принципами: виборності, підзвітності й відкритості органів влади перед суспільством. Кожна з них має бути спроможною, періодично перебуваючи в парламентській опозиції, здійснювати ефективний контроль над виконавчою гілкою влади протягом усього часу, коли інша партія, згідно з волевиявленням виборців, тимчасово перебуває при владі.
При цьому збереження сталості й фаховості органів державного управління повинно забезпечуватися, по-перше, законодавчо визначеною системою захисту аполітичних професіоналів, які працюють у владних структурах (як носіїв інституційної пам’яті, фаховості і сталих державницьких традицій), від їх політично призначених керівників (які змінюються, як правило, після виборів), а по-друге, вільними від монопольного впливу фаховими засобами масової інформації.
Механізм втілення – національна стратегія України – також розроблена й готується до опублікування найближчим часом”.
Джерело: Ігор Смешко / Facebook
свіжі новини
Президент Центру стратегічних досліджень та аналізу, генерал-полковник Ігор Смешко прокоментував допис ексглави Адміністрації Президента України Дмитра Шимківа (з 9.07.2014 до 31.08.2018), який ...
05.02.2025Європа, яка зацікавлена в безпеці своїх громадян, повинна якомога швидше розпочати розробку сценаріїв розпаду Московської колоніальної імперії – сучасної Росії. Про це заявив 11 січня 2025 року ...
25.01.20258 січня 2025 року Верховна Рада України прийняла за основу проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту інформації та кіберзахисту державних інформаційних ...
21.01.2025· “За ідеологічними поглядами – я переконаний консерватор. Це та ідеологія, яка й будувала усі сучасні демократії світу.” 1 грудня 2021 року · “Консерватори та ліберали мають ...
20.01.2025