Долучитися до партії Підтримати фінансово
27.09.2024

Ігор СМЕШКО: Україна — останній романтик Європи… ми мали третій у світі ядерний арсенал

thumb

14 березня 2016 року в Києві на Міжнародній конференції «Мілітаризація окупованого Криму як загроза міжнародній безпеці», організованій Фондом «Майдан закордонних справ» та іншими провідними інституціями. На цьому заході з доповіддю про стратегічні наслідки окупації Криму виступив Президент Центру стратегічних досліджень та аналізу, один із засновників і другий керівник Головного управління розвідки Міноборони України, колишній Перший заступник і виконувач обов’язків Секретаря Ради національної безпеки і оборони України, тричі Голова Комітету з питань розвідки при Президентові України Ігор Смешко.

Він наголосив, що окупація Криму демонструє слабкість Заходу у стратегічному плануванні. Росія, навіть з обмеженими ресурсами, має свою стратегію, а Захід, натомість, залишається без чіткого плану. У XXI столітті грубо порушено міжнародне право, а Будапештський меморандум, який гарантував Україні безпеку, був проігнорований.

Ігор Смешко окремо підкреслив, що Україна, віддавши третій у світі ядерний арсенал, зробила величезний внесок у безпеку світу, зокрема США. Він наголосив, що західні країни не мають стратегії щодо України, що ставить під загрозу безпеку в Чорноморському регіоні. Україна ж, за словами Смешка, залишається останнім романтиком Європи, яка щиро вірила у підтримку Заходу після відмови від ядерної зброї.

Російська мілітаризація Криму, знову перетворюючи його на “непотоплюваний авіаносець”, стала ключовим джерелом загрози в регіоні, ставлячи під небезпеку Чорне море, Середземне море та Туреччину.

ВІДЕО ВИСТУПУ

У заході взяли участь українські та міжнародні експерти-фахівці з питань міжнародної безпеки, стратегічних наслідків мілітаризації окупованих територій та заморожених конфліктів. Під час конференції були розкриті та ґрунтовно проаналізовані питання викликів регіональній та глобальній безпеці внаслідок мілітаризації Росією окупованого Криму та стратегія його де-окупації. Зокрема, обговорювалися питання міжнародно-правових наслідків мілітаризації окупованого Криму, реакція світової спільноти на російську експансію в Чорноморському регіоні, а також стратегії де-окупації Криму.

Далі повний текст виступу.

Ігор СМЕШКО: Україна — це останній романтик Європи

Доповідь на Міжнародній конференції «Мілітаризація окупованого Криму як загроза міжнародній безпеці», організована Фондом «Майдан закордонних справ», Центром досліджень армії, конверсії і роззброєння, Інститутом стратегічних чорноморських досліджень за підтримки Фонду Конрада Аденауера та медіа-партнерів BlackSeaNews, Defence Express, Главком, Ділова Столиця, UKRLIFE TV. 14 березня 2016 року м.Київ.

“Перш за все, хотів би зупинитися на стратегічних наслідках окупації та мілітаризації Криму. Якщо говорити коротко, головним наслідком цього є те, що цивілізований світ, принаймні його інтелектуальна частина, зрозуміла, що Захід не має стратегії щодо подальшого розвитку як євроатлантичної цивілізації. Водночас, Російська Федерація, навіть за умов браку ресурсів, має власну стратегію. І все це відбувається в той час, коли у глобальному світі посилюються інші цивілізації — китайська, арабська, індійська — які, безсумнівно, отримують величезну користь із поточних подій. На жаль, на стратегічному рівні це питання досі не усвідомлене в повній мірі.

Для того, щоб дати відповідь на питання — як вирішувати, лікувати, розуміти наслідки таких стратегічних змін — спершу потрібно зрозуміти, як це сталося. Як для лікування хвороби важливим є точний діагноз, так і тут. На мою думку, діагноз такий: у XXI столітті було грубо порушено міжнародне право. Звісно, в історії є аналогічні приклади — анексія Судетів у 1938 році, анексія Австрії, порушення міжнародних зобов’язань Франції та Англії щодо Польщі у 1939 році. Але зараз на календарі XXI століття. Як це могло статися? Як стало можливим, що Будапештський меморандум було знехтувано?

Україна мала третій у світі ядерний арсенал — 176 стратегічних міжконтинентальних балістичних ракет, зокрема 40 ракет «Сатана» з 10 ядерними боєголовками, від яких США досі не мають ефективного протиракетного захисту.

Мені доводилося обговорювати це питання з багатьма: ще ніхто в історії не зміцнив оборону Сполучених Штатів більше, ніж Україна, добровільно знявши з чергування цей величезний потенціал. За оцінками, вартість системи ПРО США для протидії такому ракетному залпу становить близько 160 мільярдів доларів. В обмін на це ми отримали Будапештський меморандум, у якому п’ять ядерних держав гарантували Україні територіальну цілісність, недоторканність і неприпустимість військового та економічного тиску.

Всі розмови про те, що Будапештський меморандум — це лише папірець, не витримують жодної критики з точки зору міжнародного права. У той час я працював у Вашингтоні (1992-1996) і був у центрі всіх переговорів. Як військовий аташе мені доводилося бути присутнім на зустрічах у Білому домі між нашими високопосадовцями і урядом США. Можу вас запевнити, що ніхто тоді не вважав цей документ лише аркушем паперу. Крім того, після підписання меморандуму представники провідних ядерних держав у ООН поставили свої підписи, щоб Генеральна Асамблея ООН визнала цей документ офіційним. Серед підписів є і підпис нинішнього міністра закордонних справ Росії С. Лаврова.

Що ж сталося?

З приходом до влади президента Путіна Росія відновила авторитарну форму правління, а спецслужби взяли повний контроль над державними механізмами. Спочатку Путін активно намагався налагодити відносини з ЄС і НАТО. Згадайте його виступ на Римському саміті, коли було створено комісію НАТО-РФ, яка перевершила тодішні відносини України з НАТО. Путін малював у яскравих фарбах майбутнє співпраці з НАТО. Але двері залишалися зачиненими. Особливо його обурило прийняття до НАТО країн Балтії без консультацій з Москвою, що викликало у нього фатальну образу на лідерів США та Великої Британії.

Згодом відбулося кілька ключових подій, зокрема Перший Майдан в Україні, який серйозно налякав Путіна і керівництво РФ. У квітні 2014 року я дав інтерв’ю The Christian Science Monitor, де зазначив, що це не війна між Україною і Росією — це війна між двома цивілізаціями. Це війна проти Євроатлантичної цивілізації, яка, навіть не маючи стратегічного плану розвитку, поступово прийшла на територію України. Наше громадянське суспільство навчилося зупиняти диктатуру, хоча ще не навчилося будувати демократію — це завдання для еліт, які відстають від суспільства на 15-20 років.

Це формування зрілого громадянського суспільства в Україні дуже налякало Путіна, адже до кордонів Росії підходила інша ментальність і можливість побудови дійсно демократичної держави за євроатлантичними зразками.

На Бухарестському саміті 2008 року Путін заявив: «А що таке Україна? Вона не може бути повноцінною державою». Захід проігнорував ці слова, що призвело до війни в Грузії, а потім — в Україні.

Що ж таке Західний світ?

Так, це потужна економічна і військова машина. Але з точки зору прийняття рішень і системного бачення Захід слабкий. Саме ця слабкість спонукала Путіна реалізовувати свою стратегію — досягнення величі Росії будь-якою ціною. Повернення «своїх» територій і встановлення повного контролю над ними стали головною метою. Натомість Захід ніколи не мав стратегії щодо України. Ніхто не розумів, що Україна — це ключовий елемент просування євроатлантичної цивілізації на Схід. Лише Збігнєв Бжезинський говорив, що успіх України — це єдиний шанс для того, щоб Росія в майбутньому стала частиною євроатлантичного простору.

Наша проблема полягає в політичних елітах.

Українське громадянське суспільство чудове, і Другий Майдан це довів. Але ми не маємо справжніх політичних еліт, які вміють будувати демократію після перемоги громадянського суспільства. Один із прикладів — Майдан 2004 року. Світ аплодував Україні, але що відбулося після? Політичні еліти виправдовували свої дії «революційною доцільністю». Було звільнено 40 тисяч державних службовців, які не мали партійного членства і підтримували мирний Майдан. Крім того, було запроваджено політичні призначення у силові структури. Захід мав би давати рекомендації уряду Ющенка, але залишав нас сам-на-сам із Росією.

Україна — це останній романтик Європи. З 1991 року ми щиро вважали, що віддача ядерного арсеналу і партнерство із Заходом забезпечать нам швидку допомогу у впровадженні реформ.

Підсумовуючи, хочу сказати:

Стратегічні наслідки окупації Криму Росією не до кінця усвідомлені. Знову створено «непотоплюваний авіаносець» — Крим став новим джерелом воєнної загрози. Чорне та Середземне моря перебувають під загрозою можливої атаки з боку Росії. Особливо небезпечним є становище Туреччини. Захід має різну систему прийняття”.

Джерело: https://mfaua.org/content/files/or/5j/or5ja5krp36stgivnxjj5qig5g47js7d.pdf

 

Довідково: Ігор Смешко – Президент Центру стратегічних досліджень та аналізу, один із засновників і другий керівник Головного управління розвідки Міноборони України, колишній Перший заступник і виконувач обов’язків Секретаря Ради національної безпеки і оборони України, тричі Голова Комітету з питань розвідки при Президентові України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, доктор технічних наук, професор, Надзвичайний і Повноважний Посол України, генерал-полковник. Вільно володіє англійською, німецькою та французькою мовами.

Пресслужба Консервативноемократичної Політичної партії “Сила і Честь”

Читати з цієї ж тематики:

Ігор Смешко: Росія – і так склалося історично – розуміє тільки мову сили

Ігор СМЕШКО: Агресія, яку вчинила Росія, наздожене цю країну і, можливо, призведе до її розпаду

Ігор Смешко презентував власну Формулу для безпеки України, а також проаналізував як не втратити суб’єктність держави та залишити віру в майбутнє України

Ігор Смешко запропонував дипломатичні кроки захисту України та використати своє геостратегічне положення

 

#ІгорСмешко #Смешко #Україна #МілітаризаціяКриму #БезпекаУкраїни #КонференціяКиїв #БудапештськийМеморандум #ОкупаціяКриму #ЄвроатлантичнаЦивілізація #ГлобальнаБезпека #ЧорноморськийРегіон #УкраїнаЄвропа #РосійськаАгресія #Крим

свіжі новини

Ігор СМЕШКО: Україна — останній романтик Європи… ми мали третій у світі ядерний арсенал

14 березня 2016 року в Києві на Міжнародній конференції «Мілітаризація окупованого Криму як загроза міжнародній безпеці», організованій Фондом «Майдан закордонних справ» та іншими провідними ...

27.09.2024
Йому би сьогодні виповнилося 27 років…Вічна пам’ять Герою!

Максим Максименко — в. о. командира бойової групи легендарної Третьої окремої штурмової бригади Збройних Сил України (позивний «Аякс») загинув 8 травня 2023 року під час виконання бойового ...

20.09.2024
Топ-10 важливих цитат від Олександра Мирного

Олександр Мирний, підприємець, український політик, народний депутат України VII скликання і заступник голови Консервативно-демократичної Політичної партії «Сила і Честь» завжди активно та ...

17.09.2024
Про втрачені Україною можливості для розробки ракет повітряної переваги

Нещодавно деякі західні медіа повідомили, що українські літаки F-16 будуть оснащені американськими протирадіолокаційними ракетами AGM-88 HARM, авіабомбами з комплектами JDAM підвищеної дальності, ...

10.09.2024
Усі новини