Ігор Смешко: Україна бореться не лише за себе – вона бореться за демократію
Як нам стало відомо, у червні 2023 року Ігор Смешко – президент Центру стратегічних досліджень та аналізу, один із засновників Головного управління розвідки Міноборони України, тричі Голова Комітету з питань розвідки при Президентові України, генерал-полковник був запрошений як почесний гість на берлінську конференцію «Nachrichtendienst-Konferenz 2023», присвячену діяльності та реформуванню спецслужб Німеччини.
На прохання організаторів конференції виступ генерала Смешка був присвячений його баченню стратегічних питань реформування сучасної воєнної розвідки, і зокрема Німеччини, з урахуванням реалій війни в Україні.
Після завершення конференції шеф-редактор спеціалізованого видання «Behörden Spiegel» Уве Пролл взяв у Ігоря Смешка коротке інтерв’ю, яке було нещодавно опубліковане німецькою мовою. Запитання стосувалися деяких актуальних питань сьогодення.
Зокрема, генерал зазначив, що на Заході «демократія розвиватиметься лише тоді, коли демократичні держави зможуть себе захистити… Я бачу боротьбу двох систем. Демократична система протистоїть авторитарній. Багатьом людям на Заході важко це зрозуміти, тому що вони були соціалізовані з демократією як з чимось само собою зрозумілим. Вони забули про боротьбу, яку попередні покоління вели за свою свободу. Майбутнє Європи вирішуватиметься в Україні!»
Повний текст перекладу інтерв’ю «Україна як плацдарм для демократії» додається нижче.
Принагідно зазначимо, що на конференції гостям та учасникам заходу також було презентовано 50 примірників англомовної версії книги Ігоря Смешка «Нариси з історії України», яка викликала жвавий інтерес і прохання видати книгу німецькою мовою.
Зокрема, президент Федеральної розвідувальної служби Аугуст Ханнінг (у 1998−2005 роках) під час заходу заявив: «Це було і моє прохання до генерала про якнайшвидше її видання на Заході. Це потрібно для наших виборців як протидія російській пропаганді та її спеціальним психологічним операціям з розповсюдження тез про «один народ і одну історію» та про «внутрішній конфлікт, який не стосується Європи…».
Як відомо, у 1992 році Ігор Смешко одним із перших взяв участь у формуванні Міністерства оборони України – на той час Відповідальний Секретар Експертної наукової ради МО України.
Згодом він став першим в історії України військовим аташе у США. За плечима генерала І. Смешка – довгий шлях професійно-кадрового, а не політичного зростання. Він ніколи не був політиком у класичному розумінню цього слова – тому що ніколи не був депутатом будь-якого рівня, не був обраним до органів влади будь-якого рівня і не призначався до них за політичною квотою якоїсь із політичних партій.
Перебування Ігоря Смешка на посадах в органах державної влади протягом 1991-2005 років було виключно кадровою військовою службою із тимчасовим відрідженням зі складу Збройних Сил України до органів державної влади.
Україна як плацдарм для демократії (Behörden Spiegel, серпень 2023 року)
(Behörden Spiegel) Ігор Смешко очолював Службу безпеки України з 2003 по 2005 рік. На думку Смешка, війна в Україні – це системний конфлікт. Лише обороноздатний Захід може захистити демократичні цінності. Запитання ставив Уве Пролл в кулуарах конференції з питань розвідки в Берліні.
Behörden Spiegel: Чи знали українські спецслужби про майбутнє вторгнення заздалегідь?
Смешко: Західні спецслужби, особливо ЦРУ, передають свою інформацію українським службам. Тому вторгнення не стало несподіванкою для українських спецслужб. За кілька місяців до вторгнення я публічно, на ток-шоу, попереджав про майбутню агресію.
Behörden Spiegel: Іноді ми чуємо від британських та американських спецслужб, що вони активно обмінюються інформацією, але українська сторона тримає свої знання при собі.
Смешко: Можливості розвідки залежать від політичних рішень. Як приватна особа, я не можу нічого підтвердити. Однак було б прикро, якби не було взаємного обміну. Адже Росія називає вторгнення не лише двосторонньою війною з Україною, але й протистоянням із Заходом. Тому Україна і Захід є партнерами. Справжнє партнерство вимагає взаємного обміну.
Якщо обмін інформацією не відбувається, то є лише дві можливі причини. Або Україна приховує дані з тактичних міркувань, або вони просто не мають достовірної інформації. Втім, в останнє не хочеться вірити.
Behörden Spiegel: Як розвиватиметься війна в найближчі місяці?
Смешко: Я думаю, що успішне російське вторгнення в Україну навряд чи можливе. Росія – держава з населенням 144 мільйони людей. Як Росія може окупувати державу з населенням 44 мільйони?
Behörden Spiegel: Ситуація, схожа на українську, складається в Тихому океані. Китай погрожує вторгненням на Тайвань. Як ви оцінюєте такий розвиток подій?
Смешко: Це значною мірою залежить від того, як розгортатимуться події в Україні. Чи доведе демократичний світ, що він об’єднаний у захисті своїх цінностей?
Україна бореться не лише за себе. Вона бореться за демократію. Остання має давні традиції в Україні, починаючи з 18-го століття. За радянських часів ми не змогли захистити демократичні цінності. Сьогодні ми знову ведемо цю боротьбу.
Behörden Spiegel: Чому в Європі так довго нехтували національною обороною і захистом альянсу?
Смешко: Захід не розуміє, що у світі, якому кидають виклик потужні деспотії, він може вижити лише в єдності. Демократія розвиватиметься лише тоді, коли демократичні держави зможуть себе захистити. Якщо ж вони не можуть цього зробити, то руйнують себе зсередини. Я бачу боротьбу двох систем. Демократична система протистоїть авторитарній. Багатьом людям на Заході важко це зрозуміти, тому що вони були соціалізовані з демократією як з чимось само собою зрозумілим. Вони забули про боротьбу, яку попередні покоління вели за свою свободу. Майбутнє Європи вирішуватиметься в Україні!
Пресслужба Політичної партії “Сила і Честь”.
Оригінал публікації німецькою мовою:
Behörden Spiegel Newsletter
Verteidigung. Streitkräfte. Wehrtechnik.
Nr. 416 / Berlin und Bonn / 14 August 2023 / ISSN 2191-2750
Die Ukraine als Brückenkopf der Demokratie
(BS) Ihor Smeschko führte von 2003 bis 2005 die Geschicke des ukrainischen Geheimdienstes SBU. Den Krieg in der Ukraine betrachtet er als Systemkonflikt. Nur ein wehrhafter Westen könne demokratische Werte verteidigen. Die Fragen stellte Uwe Proll am Rande der Nachrichtendienstkonferenz in Berlin.
Behörden Spiegel: Wussten die ukrainischen Nachrichtendienste im Vorhinein von der bevorstehenden Invasion?
Smeschko: Westliche Geheimdienste, insbesondere die CIA, reichen ihre Informationen an die ukrainischen Dienste weiter. Der Einmarsch kam für die ukrainischen Geheimdienste also nicht überraschend. Ich habe schon Monate vor der Invasion öffentlich in Talkshows vor dem kommenden Angriff gewarnt.
Behörden Spiegel: Bisweilen ist von Seiten britischer und amerikanischer Geheimdienste zu vernehmen, dass sie zwar umfänglich ihre Informationen teilen, die ukrainische Seite ihr Wissen allerdings für sich behält.
Smeschko: Nachrichtendienstliche Fähigkeiten sind von politischen Entscheidungen abhängig. Als Privatperson kann ich nichts bestätigen. Es wäre jedoch bedauernswert, wenn kein gegenseitiger Austausch erfolgen würde. Denn Russland bezeichnet die Invasion nicht nur als bilateralen Krieg mit der Ukraine, sondern als Auseinandersetzung mit dem Westen. Die Ukraine und der Westen sind also Partner. Zu einer echten Partnerschaft gehört reziproker Austausch.
Falls es nicht zum Informationsaustausch kommt, gibt es dafür nur zwei mögliche Ursachen. Entweder hält die Ukraine die Daten aus taktischen Gründen zurück, oder sie verfügen einfach nicht über valide Informationen. An die letztgenannte Möglichkeit möchte ich allerdings nicht glauben.
Behörden Spiegel: Wie wird sich der Krieg in den kommenden Monaten entwickeln?
Smeschko: Eine erfolgreiche Invasion Russlands in der Ukraine halte ich kaum für möglich. Russland ist eine Nation mit 144 Millionen Einwohnerinnen und Einwohnern. Wie soll Russland einen Staat mit einer Bevölkerungsstärke von 44 Millionen Menschen besetzen?
Behörden Spiegel: Im pazifischen Ozean zeichnet sich eine vergleichbare Situation wie in der Ukraine ab. China droht Taiwan zu überfallen. Wie schätzen Sie diese Entwicklung ein?
Smeschko: Das hängt zentral davon ab, wie sich die Ereignisse in der Ukraine entfalten. Wird die demokratische Welt unter Beweis stellen, dass sie geschlossen ihre Werte verteidigt? Die Ukraine kämpft nicht nur für sich selbst. Sie kämpft für die Demokratie. Sie hat eine lange Tradition in der Ukraine, die bis ins 18. Jahrhundert zurückreicht. Während der Sowjetzeit ist es uns nicht gelungen demokratische Werte zu verteidigen. Diesen Kampf führen wir heute erneut.
Behörden Spiegel: Warum wurde die Landes- und Bündnisverteidigung in Europa so lange vernachlässigt?
Smeschko: Der Westen versteht nicht, dass er in einer Welt, in der er durch mächtige Despoten herausgefordert wird, nur geschlossen überleben kann. Die Demokratie wird nur wachsen, wenn demokratische Staaten in der Lage sind, sich zu verteidigen. Können sie dies nicht leisten, zerstören sie sich selbst von innen. Ich beobachte den Kampf zwischen zwei Systemen. Das demokratische System steht autoritären gegenüber. Dieser Erkenntnis ist vielen Menschen im Westen schwer zu vermitteln, weil sie mit der Selbstverständlichkeit Demokratie sozialisiert wurden. Ihnen fehlt die Erinnerung an den Kampf, den Vorgängergenerationen für ihre Freiheit führten. An der Ukraine wird sich die Zukunft Europas entscheiden!
свіжі новини
14 березня 2016 року в Києві на Міжнародній конференції «Мілітаризація окупованого Криму як загроза міжнародній безпеці», організованій Фондом «Майдан закордонних справ» та іншими провідними ...
27.09.2024Максим Максименко — в. о. командира бойової групи легендарної Третьої окремої штурмової бригади Збройних Сил України (позивний «Аякс») загинув 8 травня 2023 року під час виконання бойового ...
20.09.2024Олександр Мирний, підприємець, український політик, народний депутат України VII скликання і заступник голови Консервативно-демократичної Політичної партії «Сила і Честь» завжди активно та ...
17.09.2024Нещодавно деякі західні медіа повідомили, що українські літаки F-16 будуть оснащені американськими протирадіолокаційними ракетами AGM-88 HARM, авіабомбами з комплектами JDAM підвищеної дальності, ...
10.09.2024