Долучитися до партії Підтримати фінансово
11.12.2019

Ігор Смешко: Невиконання Будапештського меморандуму – загроза подальшому ядерному роззброєнню в світі

thumb

Єдиним справжнім міжнародним правовим документом, який здатен урегулювати ситуацію, що склалася у зв’язку з агресією Росії проти України, є Будапештський меморандум. Якщо він не буде виконаний, процес ядерного роззброєння у світі зупиниться, адже після прецеденту з Україною жодна ядерна країна не повірить більше міжнародним гарантіям. Можна навіть сказати, що Договір про нерозповсюдження ядерної зброї в цьому випадку може вмерти як міжнародний документ, що заохочує країни, які ще не мають ядерної зброї, до стриманості в її розробці.

Про це заявив лідер партії “Сила і Честь”, колишній тричі голова Комітету з питань розвідки при президентові України, керівник воєнної розвідки, ексголова Служби безпеки України і перший військовий аташе України у США (1992-1996 рр.), Надзвичайний і Повноважний Посол України Ігор Смешко на конференції, яка була присвячена 25-річчю підписання Будапештського меморандуму. Ця конференція відбулась 5-6 грудня 2019 року в Школі державного управління ім. Дж.Кеннеді при Гарвардському університеті, Бостон, США.

“Україна, відмовившись від свого ядерного арсеналу, зробила для безпеки Сполучених Штатів Америки більше, ніж будь-яка інша країна світу за всю історію їх існування. Нагадаю, що на той час 176 стратегічних балістичних ракет, розташованих на території України, були спрямовані на США. Вони могли потенційно знищити найпотужнішу державу світу.

Тому єдиним справжнім міжнародним правовим документом, який врегулює ситуацію, що сьогодні склалася у зв’язку з російською агресією, є Будапештський меморандум, підписаний 1994 року Україною, США, Росією та Великою Британією”, – зазначив Ігор Смешко перед аудиторією, в якій були колишні високопосадовці США, які безпосередньо брали участь у ядерному роззброєнні України.

За його словами, Україна свого часу зробила величезний крок назустріч миру та світовій безпеці, який не має претендентів в історії людства, а інші підписанти меморандуму своїх зобов’язань не виконали.

“Якщо зараз не повернутися до Будапештського меморандуму і не здійснити конкретних дій для його виконання, то жодна країна з ядерним озброєнням (наприклад Північна Корея чи Іран) більше ніколи не повірить жодним міжнародним документам та гарантіям безпеки в обмін за відмову від ядерної зброї. Адже в них завжди буде перед очима прецедент України, коли пообіцяли, але нічого не зробили”, – переконаний лідер партії “Сила і честь”.

Він також нагадав, що Україна має право вимагати компенсацій від держав- підписантів Будапештського меморандуму. За його словами, згідно з Віденською конвенцією про права міжнародних договорів від 1968 року, будь- яка держава, що надає певну послугу чи виконує зобов’язання перед іншими державами, має право на компенсацію.

За оцінками військової розвідки України, щорічне заощадження від вживання заходів з компенсації ядерної загрози США і Європі з території України, коштувало їм близько 20 млрд доларів (15 млрд – від Сполучених Штатів, 5 млрд – від Європи).

“Проте сьогодні Україна не вимагає компенсації коштами, а прагне лише прямого виконання державами-гарантами своїх зобов’язань згідно з Будапештським меморандумом про гарантування її територіальної цілісності і незалежності, а також незастосування щодо неї не тільки військової сили, а й економічного і політичного тиску”, – заявив Ігор Смешко.

Яу повідомлялося раніше Ігор СМЕШКО – голова партії “Сила і Честь”, перший військовий аташе незалежної України в США та Швейцарії, екс-начальник Головного управління військової розвідки Міноборони, колишній голова Служби безпеки, Надзвичайний і Повноважний Посол, доктор технічних наук, генерал-полковник 23 червня 2019 року в інтерв’ю для YouTube-проекту Володимира Федорина “KRYM – критичне мислення – КРИМ” заявив, що “Будапештський меморандум – це базовий документ, який потрібно використовувати, щоб вирішувати питання деокупації Криму, відновлення миру на сході України і повертання національних кордонів”.

Політик також зазначив наступне:

– “Ми не використовуємо до цього часу цей документ. Це треба піднімати ту ж діаспору. Ви бачили багато біля Конгресу чи Білого дому наших американців українського походження, які повинні нагадати США про їх зобов’язання? Просто керівництво США не хоче сваритися з другою ядерною державою світу. Ми, після підписання, можливо, не зробили все необхідне, щоб механізм реалізації цієї угоди був прописаний”.

 

свіжі новини

Ігор СМЕШКО: Путін зробив фатальну помилку. У перспективі російська агресія наздожене Росію і, можливо, призведе до її розпаду

29 лютого 2024 року Президент Центру стратегічних досліджень та аналізу, генерал-полковник Ігор Смешко провів у Києві робочу зустріч з представниками Центру гуманітарного діалогу (The Centre for ...

02.03.2024
Два роки тому, відволікаючи на себе ворожу авіацію, у повітряному бою загинув Герой України ОЛЕКСАНДР ОКСАНЧЕНКО

У перші дні війни у повітряному бою, 25 лютого 2022 року відволікаючи на себе ворожу авіацію російського агресора, загинув Герой України, патріот України, один з найкращих у світі ...

26.02.2024
Ігор СМЕШКО рекомендує нашим можновладцям у боротьбі з корупцією використовувати формулу Гері Беккера

«Будь-яка наука вважається справжньою НАУКОЮ, коли вона спирається на математичний апарат» – так прокоментував на своїй персональній фейсбук-сторінці Ігор Смешко матеріал на “Українській ...

22.02.2024
Ігор СМЕШКО: Чому фігуранти «cепаратистського з’їзду» 2004 року та хто їх прикрив продовжують бути в політичному житті України?

«Дякую, журналістам, які небайдужі, борються й нагадують. Але, чому не йти далі, не проводити журналістське розслідування і не називати імена тих, хто допустив черговий злочин — розвалив ...

17.02.2024
Усі новини