Долучитися до партії Підтримати фінансово
08.09.2024

Генерал-полковник Ігор Смешко: Від військового аташе в США до реформатора ГУР та спецслужб України

thumb

Вчора Україна відзначала професійне свято тих, хто щодня стоїть на захисті її безпеки та незалежності — День воєнної розвідки. Однак мало хто знає, що одним із ключових архітекторів сучасної воєнної розвідки України є людина з унікальною кар’єрою та неймовірним досвідом — Ігор Петрович Смешко. Кадровий військовий, випускник Київського вищого зенітного ракетного інженерного училища із золотою медаллю, він не лише заклав фундамент для розвитку незалежної розвідувальної структури в Україні, а й став реформатором, який вивів українські спецслужби на новий рівень. Його шлях від першого військового аташе України в США до головного реформатора ГУР і СБУ — це історія відданості державі, стратегічного мислення та сміливих рішень, які змінили обличчя національної безпеки країни.

Ігор Петрович Смешко — ексначальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України, перший в історії країни військовий аташе в США, ексголова СБУ, тричі голова Комітету з питань розвідки при Президентові України, а також перший заступник і в.о. Секретаря Ради національної безпеки і оборони України. Він уже увійшов в історію незалежної України як реформатор спецслужб і творець сучасної воєнної розвідки.

 

🔹 Становлення воєнної розвідки України

Ігор Смешко очолив Головне управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР) у червні 1997 року, в критичний для країни час, коли законодавчі підстави для роботи розвідки не були чітко окреслені. Як згадує Валерій Кондратюк, колишній очільник ГУР МО та ексголова Служби зовнішньої розвідки України (2020—2021):
“Тривалий час була складність проведення розвідувальної діяльності ГУР МОУ, оскільки не було чітких законодавчих підстав для такої роботи. Цим користувалася СБУ, що керувалася на той час вихідцями з КДБ СРСР”, — зазначає ексочільник ГУР.


Ігор Смешко змінив цю ситуацію, створивши незалежну розвідувальну структуру. Він домігся ухвалення закону про воєнну розвідку, завдяки якому ГУР МО отримало окреме фінансування з бюджету.

“Він був тим, хто домігся окремого фінансування ГУР МО з державного бюджету”, — підкреслив в інтерв’ю Валерій Кондратюк.

🔹 Реформа СБУ: Декадебізація спецслужб

Як голова СБУ, Смешко ініціював очищення спецслужб від радянського впливу. Його указ про декадебізацію усунув офіцерів діючого резерву КДБ з органів державної влади:
“І лише коли Смешко, колишній керівник Головного управління розвідки, був призначений головою СБУ, перший указ, який він підписав, був про декадебізацію України, що передбачало відкликання всіх офіцерів діючого резерву з органів державної влади”, — підкреслює Кондратюк.

Цей крок не тільки послабив вплив КДБ, але й створив нові можливості для сучасної реформи СБУ.

🔹 Міжнародне визнання та дипломатичний талант

Працюючи військовим аташе в США, Ігор Смешко завоював довіру західних партнерів завдяки своїй професійності та дипломатичному таланту. “Його роль була дуже важливою, зокрема, при прийнятті закону про розвідку і у створенні Головного управління розвідки як незалежного органу розвідки”, — зазначає Кондратюк.

Після повернення з США, Смешко ініціював створення єдиного координаційного органу розвідувальних служб за зразком США.

Як наголосив в інтерв’ю Бі-Бі-Сі Валентин Бадрак, керівник Центру досліджень армії:
“Генерал Смешко запропонував створити за американським зразком єдиний координаційний орган усіх розвідок. І такий орган було створено у 1995 році — Комітет з питань розвідки при Президентові України”.

🔹 “Кольчужний скандал” і технічні переговори

Важливим епізодом міжнародної діяльності Смешка стала його участь у вирішенні так званого “кольчужного скандалу”.

Під час звинувачень України в постачанні радарів “Кольчуга” до Іраку Смешко вів технічні переговори з американськими та британськими експертами, доводячи відсутність порушень:
“Смешко вів головні технічні переговори, попри те, що формально відповідати за них було призначено Медведчука”, — підкреслив Валентин Бадрак.
Його дипломатичні здібності та технічні знання значно сприяли пом’якшенню напруженості між Україною та США.

🔹 Секрет успіху Ігоря Смешка

За словами Валерія Кондратюка, секрет успіху Смешка полягає у поєднанні його професійних якостей з особистими рисами:
“Думаю, у сплаві багатьох якостей. Головні серед яких — вроджений талант офіцера-керівника, мужність і вміння швидко приймати важкі й відповідальні рішення”.

Ігор Смешко продовжує допомагати розбудові спецслужб та розвідок України, а також у покращенні міжнародної репутації країни через особисті зв’язки, надаючи рекомендації у блогах авторитетних українських і закордонних ЗМІ, а також розвиваючи спеціальні проєкти, зокрема, один з них вже відомий як багатомовне видання “Нариси з історії України”, метою якого є надати світовій аудиторії можливість ознайомитися з реальними історичними фактами, пов’язаними з історією та становленням державності України.

Впевнені, що можновладцям варто уважно прислухатися до його порад та досвіду для прийняття стратегічних рішень, які забезпечать стабільність і безпеку України в цей критичний період.

ДОВІДКОВО. Ігор Смешко – Президент Центру стратегічних досліджень та аналізу, один із засновників і другий керівник Головного управління розвідки Міноборони України, колишній Перший заступник і виконувач обов’язків Секретаря Ради національної безпеки і оборони України, тричі Голова Комітету з питань розвідки при Президентові України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, доктор технічних наук, професор, Надзвичайний і Повноважний Посол України, генерал-полковник. Вільно володіє англійською, німецькою та французькою мовами.

Пресслужба Консервативно-демократичної Політичної партії «Сила і Честь»

#ІгорСмешко #Спецслужби #НаціональнаБезпека #Реформи #Дипломатія #ЗСУ

свіжі новини

Про втрачені Україною можливості для розробки ракет повітряної переваги

Нещодавно деякі західні медіа повідомили, що українські літаки F-16 будуть оснащені американськими протирадіолокаційними ракетами AGM-88 HARM, авіабомбами з комплектами JDAM підвищеної дальності, ...

10.09.2024
Генерал-полковник Ігор Смешко: Від військового аташе в США до реформатора ГУР та спецслужб України

Вчора Україна відзначала професійне свято тих, хто щодня стоїть на захисті її безпеки та незалежності — День воєнної розвідки. Однак мало хто знає, що одним із ключових архітекторів сучасної ...

08.09.2024
7 вересня День воєнної розвідки України

Воїни-розвідники, вітаємо вас з професійним святом. Окремі вітання з професійним святом Президентові Центру стратегічних досліджень та аналізу, одному із засновників і другому керівнику Головного ...

07.09.2024
Вітаємо Євгенія Куценка з заслуженою нагородою – відзнакою Головнокомандувача ЗСУ “За сприяння війську”!

Вітаємо Євгенія Куценка — члена Політичної Партії “Сила і Честь” та керівника Молодіжного руху Партії з відзнакою Головнокомандувача Збройних Сил України Олександра Сирського «За ...

06.09.2024
Усі новини