Фаховий рівень Ігоря Смешка є достатнім для того, щоб реформа спецслужб була ефективною, – Бі-Бі-Сі
Президент України Леонід Кучма, представляючи нового голову СБУ Ігоря Смешка апарату служби, покритикував роботу цього відомства, сказавши, зокрема, що в діяльності Служби подекуди відчуваються “рецидиви колишнього КДБ”.
Леонід Кучма поставив перед новим керівником служби безпеки завдання реформувати СБУ, перетворивши її на цивілізований орган захисту держави.
Професійні навички
Багато експертів вважають, що професійних навичок новому шефу спецслужб для цього буде цілком достатньо.
Водночас аналітики звертають увагу на невипадковість заміни на посадах силових структур практично всіх керівників.
За словами Леоніда Кучми, з набуттям незалежності України ставилося завдання суттєво змінити функції СБУ, щоби спецслужби швидше позбулися ознак свого попередника – Комітету державної безпеки колишнього СРСР.
Однак президент України визнав, що ці завдання не були вирішені до кінця.
Заклик не зважати на ранги
Перед новим керівником СБУ поставлено низку завдань, враховуючи, як було сказано, інтеграцію України в сучасний європейський простір.
Окрім того, президент поставив перед новим керівником спецслужб і його підлеглими завдання провести перевірки і виявити корупційні мережі в Україні, закликавши не зважати на ранги і посади причетних до таких зв’язків.
Ще до призначення голови спецслужби багато аналітиків твердили, що поява нових керівників у практично всіх силових і правоохоронних структурах – не випадкова, а пов’язана з підготовкою до президентської виборчої кампанії.
Серед опозиції вже є побоювання, що підрозділи міліції та СБУ використовуватимуться для боротьби з опонентами влади.
Політолог і правозахисник Володимир Малинкович в інтерв’ю Бі-Бі-Сі сказав, що вбачає в розвитку українських подій певні паралелі з Росією:
“На мій погляд, перш за все, це свідчить про те, що влада остерігається “перезмінки”, яка чекає її наступного року і готує про всяк випадок силові структури на свій захист. Найбільш показовим є призначення Радченка секретарем РНБО. І тут я бачу паралелі із Росією, де посилення аналогічної організації – Ради нацбезпеки – багато хто називає “мілітократією”, тобто, посиленням ролі силових структур у великій політиці. Мені здається, що українська влада намагатиметься контролювати все політичне життя країни напередодні президентських виборів, і саме тому на “силових” посадах їй потрібні віддані люди”.
У виступі перед працівниками СБУ президент Кучма закликав якнайшвидше позбавлятися ознак менталітету радянського КДБ.
Реальність змін?
Опоненти влади кажуть, що важко повірити в реальність таких змін, позаяк на керівні посади у силові структури призначаються особи, чия кар’єра і менталітет був сформований саме за часів КДБ радянського зразка.
Професіонали вважають, однак, що фаховий рівень Ігоря Смешка є достатнім для того, щоб реформа спецслужб була ефективною.
Як каже керівник Центру досліджень армії Валентин Бадрак, “про Смешка кажуть, що він – представник нової генерації військових менеджерів. Якщо вести мову про реформу спецслужб, то він цим займався. Повернувшись із США, з військово-дипломатичної служби, генерал Смешко запропонував створити за американським зразком єдиний координаційний орган усіх розвідок. І такий орган було створено у 1995 році — комітет з питань розвідки при президенті України”.
Аналітики досить обережні у відповідях на запитання, чиєю людиною є Ігор Смешко.
Назагал, кажуть, що він – передусім людина президента, оскільки координуючи всі розвідувальні служби, підпорядковувався президенту напряму.
Роль у “кольчужній справі”
Однак експерти нагадують ще одну обставину, пов’язану з “кольчужною” справою.
Коли до Києва приїздили американські та британські експерти, саме Ігор Смешко вів головні технічні переговори з ними і доводив відсутність поставок “Кольчуг” до Іраку.
Тоді він дуже тісно співпрацював з головою президентської адміністрації Віктором Медведчуком.
“Смешко був, фактично, особою, яка вела ці переговори, попри те, що формально було призначено відповідати за них Медведчука. Але треба враховувати те, що Смешко говорить з американцями однією мовою, бо працював довго у США. З іншого боку, він є доктором наук саме у військово-технічних питаннях. Тобто, може досить професійно розповідати про військову техніку”, – відзначає Валентин Бадрак.
Тож пом’якшення в стосунках України і США після “кольчужного” скандалу, як вважають, це заслуга, не в останню чергу, нового керівника СБУ.
Джерело: Бі-Бі-Сі, 5 вересня 2003 року.
свіжі новини
14 березня 2016 року в Києві на Міжнародній конференції «Мілітаризація окупованого Криму як загроза міжнародній безпеці», організованій Фондом «Майдан закордонних справ» та іншими провідними ...
27.09.2024Максим Максименко — в. о. командира бойової групи легендарної Третьої окремої штурмової бригади Збройних Сил України (позивний «Аякс») загинув 8 травня 2023 року під час виконання бойового ...
20.09.2024Олександр Мирний, підприємець, український політик, народний депутат України VII скликання і заступник голови Консервативно-демократичної Політичної партії «Сила і Честь» завжди активно та ...
17.09.2024Нещодавно деякі західні медіа повідомили, що українські літаки F-16 будуть оснащені американськими протирадіолокаційними ракетами AGM-88 HARM, авіабомбами з комплектами JDAM підвищеної дальності, ...
10.09.2024