Долучитися до партії Підтримати фінансово
15.12.2023

Блокування кордону України: хто, чому і кому вигідно

thumb

Хто це робить?

Польські перевізники, які блокують кордон з Україною, працювали в Росії та в Білорусі. Це повідомила Асоціація міжнародних автоперевізників України, посилаючись на вебсайт Федерації роботодавців України. Важливо відзначити, що страйкує лише одна з чотирьох польських асоціацій перевізників – інші асоціації її не підтримали, а польський уряд двічі закликав страйкувальників припинити блокування кордону.

Заблоковано вже 4 з 6 прикордонних переходів на польсько-українському кордоні. Дозвіл на акцію, який був дійсний до 3 січня 2024 року, 22 листопада було продовжено до 1 лютого 2024 року.

Офіційним організатором акції, яка розпочалася 6 листопада, є створений лише у вересні «Комітет захисту перевізників і роботодавців у сфері транспорту». Цей комітет неодноразово заявляв, що блокування кордону не має жодного політичного контексту і є суто економічною акцією. Але ці заяви спростовує той факт, що справжніми організаторами блокування, його найактивнішими учасниками та натхненниками є проросійська і антиукраїнська ультраправа партія «Конфедерація свободи та незалежності» та лідер її люблінського відділення власник транспортної компанії 41-річний Рафал Меклер.

Транспортна компанія Rafał Mekler Transport з 2013 року займається міжнародними перевезеннями і співпрацює із шістьома білоруськими та однією російською фірмами.  З початком широкомасштабного вторгнення РФ в Україну Rafał Mekler Transport разом з низкою інших польських компаній (Kam-Trans, Jata-Trans, BOR-TOM, GLT POLSKA, KMS LOGISTYKA та PEO-TRANS) проводили акції з вимогами скасування антиросійських санкцій. Рафал Меклер неодноразово висловлював невдоволення з приводу того, що через війну в Україні втратив повністю російський, казахський і частково білоруський ринки. Через це вимагав від України виплати 100 млрд. злотих – за допомогу, надану Україні і за втрати, яких зазнала Польща у зв’язку з війною. Заявляв, що політика України є «бандерівською», що українські біженці змінюють етнічний склад Польщі.

Проросійська партія «Конфедерація свободи та незалежності», яка має в новому складі парламенту 18 мандатів, об’єднує кілька націоналістичних партій і рухів. Її колишній лідер Януш Корвін-Мікке закликав визнати окупацію Криму, відвідував анексований півострів у 2015 році і зустрічався там із Сергієм Аксьоновим, виступав за відміну санкцій проти Росії навіть після повномасштабного вторгнення, заперечував масове вбивство у Бучі. Один із лідерів «Конфедерації» Гжегож Браун виявився єдиним депутатом Сейму, який у січні 2022 року не голосував за резолюцію із закликом до ЄС та НАТО допомогти Україні, і єдиним депутатом, який голосував проти резолюції, яка засуджувала Росію за геноцид у Бучі. Гжегож Браун виступає проти присутності українських мігрантів у Польщі і є автором гасла «Зупинімо українізацію Польщі». За відверті проросійські висловлювання і поширення російської пропаганди віцеспікерка Сейму Польщі Малгожата Госевська назвала його «російською онучею». У 2018 році він зустрічався в Москві з Леонідом Свірідовим, журналістом «Росія Сьогодні», який був депортований з Польщі за шпигунство на користь Росії. 

«Конфедерація свободи та незалежності» пов’язана з іншою праворадикальною організацією «Всепольська молодь», колишній лідер якої Зіомовіт Пржебітковскі був лідером списку «Конфедерації свободи та незалежності» у цьогорічній виборчій кампанії до Сейму. «Конфедерація свободи та незалежності»і «Всепольська молодь» проводять спільні заходи – як, наприклад, у 2019 році Марш суверенітету за участю євроскептиків і націоналістів. «Всепольська молодь» має довготривалі зв’язки з російським імперським рухом, включаючи набір терористів до груп DRL (Донецька Народна Республіка) та LPR (Луганська Народна Республіка Україна). «Всепольська молодь» має також зв’язки з параметральною праворадикальною групою Задружний Круг (Задружний Круг – Дивізія Слов’янська), яка співпрацює з неонацистською групою Русив, що зараз воює на боці Росії.

 

Чому?

Чіткого єдиного списку вимог блокувальників, які вже завдали серйозного удару по економіці і Польщі, і, особливо, України (у якої в умовах війни заблоковані ще й морські перевезення), не існує.  Міністерство інфраструктури України не отримало офіційного списку вимог і вимушене орієнтуватися на повідомлення у медіа. Перелік вимог змінюється, але головною і незмінною є вимога повернути для українських перевізників систему видачі  дозволів для роботи в ЄС. Ця непрозора і неринкова система, яка мала зв’язок з корупцією, дозволяла польській стороні обмежувати експорт товарів з України до ЄС. Інколи навіть виникали ситуації, коли ввозити товари в Україну або вивозити з неї могли тільки польські перевізники або перевізники з інших країн ЄС. Після початку повномасштабного вторгнення ця система дозволів була відмінена спочатку на рік, а пізніше – до серпня 2024 р.

Ще одна вимога, яка часто повторюється – взагалі заборонити для українських компаній перевезення всередині ЄС. Лише до Польщі і назад. Причина цієї вимоги полягає в тому, що польські перевізники становлять більшу частку внутрішнього ринку ЄС, і вони, не бажаючи конкуренції з боку українських перевізників, хочуть просто заборонити їм роботу в Євросоюзі.

Зауважимо, що Польща є другою за розміром країною у світі за обсягами експорту до України. У 2022 році Головне статистичне управління (GUS) вказало, що експорт Польщі до України зріс на 37%  порівняно з попереднім роком. Обсяг імпорту з України до Польщі становить близько 4 мільярдів доларів, що означає, що в загальних розрахунках Польща заробляє на торгівлі з Україною.

Зараз польський бізнес ймовірно бачить проблему в тому, що наші перевізники, як вони вважають, «перевантажують» ринок вантажоперевезень в Європі. Однак польські перевізники утримують європейський ринок, маючи найбільший парк вантажівок в ЄС, що становить приблизно половину всього флоту блоку. Транспортна галузь має значний внесок у польський ВВП, і уряд часто прислухається до неї.

У 2022 році, згідно зі статистикою Головного статистичного управління Польщі, експорт з Польщі до України перевищив 10 мільярдів доларів США. З іншого боку, імпорт з України до Польщі склав близько 4 мільярдів доларів США, що в сумі дає Польщі позитивний торговельний баланс.

Слід зазначити, що кремлівські пропагандисти та «незалежні» російські ЗМІ висловлюються про цю ситуацію поверхнево, уникаючи будь-яких коментарів з цього приводу, що є нехарактерним для сьогоднішньої Росії.

Блокада польських транспортних компаній на кордоні з Україною (https://www.dw.com/pl/ukraina/t-66205169) має вплив на багато німецьких підприємств. Для деяких з них час доставки товарів збільшився втричі, а витрати на транспортування подвоїлися або навіть зросли в чотири рази, – повідомив мережі редакцій RND Стефан Кегебайн, регіональний директор Східної комісії Німецької економіки. Вже є повідомлення про перерви у виробництві через відсутність товарів і сировини. Збитки йдуть на мільйони. З початку листопада польські транспортні компанії блокують кілька важливих пунктів перетину кордону з Україною 

(https://www.dw.com/pl/die-zeit-o-prote%C5%9Bcie-przewo%C5%BAnik%C3%B3w-granica-solidarno%C5%9Bci-z-ukrain%C4%85/a-67603255).

(https://www.dw.com/pl/die-zeit-o-prote%C5%9Bcie-przewo%C5%BAnik%C3%B3w-granica-solidarno%C5%9Bci-z-ukrain%C4%85/a-67603255)

Представники українських перевізників нагадують: Угода між Україною та ЄС щодо автомобільного перевезення товарів жодним чином не порушує принципів рівної конкуренції на європейському ринку автомобільних перевезень товарів, забезпечуючи рівні умови для транспорту без дозволів між сторонами. Таким чином, наші водії ніяк не обмежують своїх польських колег у виконанні їхньої роботи.

(Джерело: https://www.pravda.com.ua/rus/news/2023/12/6/7431914/)

 

Хто найбільше втрачає і хто виграє?

«Ситуація… має надзвичайно небезпечні наслідки для економіки та національної безпеки України. Водії без елементарної допомоги з боку Червоного Хреста та інших організацій, два смертельні випадки та загроза перевезенням, від яких прямо залежить національна безпека України», – наголошує Федерація роботодавців України. Скільки Україна втратила через блокаду кордону польськими страйк брокерами: названо цифру (informator.ua)

У листопаді цього року бюджет держави України втратив приблизно 9,3 млрд гривень через митні платежі через блокаду пунктів контролю на польсько-українському кордоні. Експорт через контрольні пункти зменшився на 40%. Про це заявив під час телеефіру Данило Гетьманцев, голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податків та митної політики України. За розрахунками експертів, економіка України вже втратила понад 400 мільйонів євро з вини польської сторони.

Анатолій Акулов, керівник благодійного фонду Ukraine in Armour, який забезпечує як військову, так і гуманітарну допомогу, сказав, що вартість транспорту з Польщі на Україну, яка зазвичай становить від 1700 до 2300 доларів за контейнер, у листопаді зросла до близько 5000 доларів. Він сказав, що доставка деталей для дронів та гуманітарних вантажів були затримані, а вантажі рибальських сіток, призначених для використання як сітки проти дронів, чекають на кордоні вже третій тиждень.

Зі свого боку глава некомерційного підприємства Engineering Corps, яке виробляє різноманітне обладнання для ЗСУ, Віктор Долгоп’ятов  сказав, що протести на кордоні впливають також на виробників військового обладнання. Долгопятов зазначив, що блокада кордону затримала поставки деталей для машин на його заводі, а також компонентів для блоків живлення, які використовуються у двигунах дронів і радіостанціях. «Я впевнений, що велика кількість деталей, які йдуть на фірми з приватного сектору, що працюють над оборонними проектами, на жаль, зараз стоять на кордоні», – сказав він.

Сьогодні йдуть сигнали про загрози виконанню укладених контрактів та накладення штрафів, розриву діючих угод, відмови партнерів від попередньої співпраці. 

Блокада дорожніх переходів на кордоні з Україною має свої наслідки. На польському ринку відсутні вантажівки через затори, ціни на фрахт зростають, а товари польських експортерів не доходять вчасно до отримувачів.

Іронічно: блокада, спрямована проти українських перевізників, приносить їм навіть прибуток у вигляді потрійного зростання цін на транспортні послуги.

За оцінками Центру досліджень міграцій Університету Варшави, українці, які працюють в Польщі, вже сплатили приблизно 2,4 мільярда доларів податків. Це перевищує суму допомоги, наданої біженцям, хоча й без врахування витрат на освіту та медичний захист.

Польські перевізники, які заблокували пункти пропуску на польсько-українському кордоні, що вимагають «справедливої конкуренції», взаємодіють з особами, які мають зв’язки з Російською Федерацією. Протести на кордоні з Україною інспіровані проросійською партією «Конфедерація свободи та незалежності». Протест має на меті ускладнити поставки перевезення військових та гуманітарних вантажів, що може вплинути на ситуацію на передовій. Крім того, потрібно усвідомлювати той факт, що блокада шкодить як і українській, так і польській стороні. Але найцікавіше, що у даній ситуації виграє Росія, яка обмежує доступ до українського ринку. Поставки затримують, стосунки руйнуються, війна триває, Росія керує. Справжня мета блокади – підтримка Росії у вигляді протесту, а також, нашкодити Україні та Польщі.

Центр стратегічних досліджень та аналізу і група прихильників  україно-польської дружби «Міць»

 

свіжі новини

Ігор СМЕШКО: Якщо влада Києва не здатна захистити ІСТОРІЮ і ДУШУ КИЄВА – маєте піти у відставку

“Якщо влада Києва не здатна захистити ІСТОРІЮ і ДУШУ КИЄВА, маєте піти у відставку. Звільнити місце тим, хто здатний це зробити…А велосипедні доріжки і зміна бруківки під час війни у ...

22.07.2024
«Нариси з історії України» за авторством Ігоря Смешка вже доступні французькою мовою на Amazon.fr

Рік тому, у травні 2023 року в Києві президент Центру стратегічних досліджень та аналізу у Києві Ігор Смешко презентував своє двомовне (українською та англійською мовами) видання «Нариси з ...

16.07.2024
Ігор СМЕШКО: “Я мрію про …”

З інформаційного бюлетеня Всеукраїнської громадської організації “Сила і Честь”, жовтень 2010 року: “…Я мрію про мою Батьківщину — Україну, честь і гідність якої будуть загальновизнаними у ...

03.07.2024
“Нариси з історії України” авторства Ігоря Смешка представлено на стендах “Друкарського двору Олега Федорова” Мистецького книжкового арсеналу

30 травня в Києві стартував XII Міжнародний фестиваль “Книжковий Арсенал” – наймасштабніша щорічна літературна подія року, яка об’єднала понад 100 видавництв та 5 книгарень. ...

01.06.2024
Усі новини