Долучитися до партії Підтримати фінансово
15.07.2019

Андрущенко: Україна не могла раніше реформувати «Нафтогаз» через процес у Стокгольмському арбітражі

thumb

Росія поставила за ціль усіма можливими способами добитись невиконання Україною Третього енергопакету Європейського енергетичного співтовариства, до якого ми приєдналася у 2011 р. Він передбачає створення повністю конкурентного ринку газу, відокремлення видобутку, зберігання та транспортування газу для демонополізації ринку (так званий «анбандлінг»).

Про це у своєму блозі написала кандидатка від партії «Сила і Честь», експертка Світлана Андрущенко.

«Незавершений анбандлінг дає можливість Газпрому вести переговори не на європейських засадах, дозволить добитись відмови України від виграшу у Стокгольмському арбітражі 4.6 млрд. дол. у Росії, дозволить залишити транзит для української ГТС в мізерних обсягах – 15 млрд. м3», – зазначила Світлана Андрущенко.

Експертка пояснює, що анбандлінг – це система внутрішньої корпоративної реорганізації. Вона призначена для розділення видів бізнесу: видобутку, постачання, транспортування. Третій енергетичний пакет ЄС вимагає, аби оператори транспортної мережі були відокремлені: оператор транзитної системи має бути незалежною компанією від «Нафтогазу» та буде опікуватиметься лише системою транзиту і транспортуванням.

«Процес анбандлігну був започаткований це у 2016 р., але відкладався через Стокгольмський арбітраж: під час розгляду справи в міжнародному арбітражі «Нафтогаз» не міг відокремлювати транспортування через процесуальні обмеження. Повноцінне проведення анбандлінгу передбачає завершення всіх судів з «Газпромом», оскільки суб’єктом арбітражних справ щодо транспортування і транзиту є «Нафтогаз». Якби анбандлінг відбувся раніше, виникло б питання правосуб’єктності цих справ. Крім того, постало б питання боргів «Нафтогазу». Тим не менш, це єдиний можливий варіант розвитку української ГТС. Альтернатив йому немає – є лише різні моделі його запровадження», – наголосила Світлана Андрущенко.

Нагадаємо, 22 грудня 2017 року Стокгольмський арбітраж переглянув формулу ціноутворення на газ за контрактом щодо поставки газу в Україну, таким чином зменшивши його вартість. Загалом за рішенням Стокгольмського арбітражу у транзитній справі «Газпром» винен «Нафтогазу» 4,63 млрд дол., із них 2,1 млрд дол. були зараховані арбітражем у рахунок заборгованості «Нафтогазу» з оплати отриманого у 2014-2015 роках, але не оплаченого газу. За результатами обох рішень, «Газпром» повинен сплатити на користь «Нафтогазу» 2,56 млрд дол та штраф, що набігає за несплату боргу.

свіжі новини

Пам’яті Максима Максименка — Героя, який віддав життя за Україну

8 травня минає два роки з дня, коли у запеклому бою під Бахмутом героїчно загинув солдат Збройних сил України Максим Вадимович Максименко — боєць із позивним «Аякс», в.о. командира бойової групи ...

08.05.2025
Третя світова війна вже розпочалася і триває без оголошення у гібридній формі, або План миру не лише для України (частина п’ята)

“Ніхто не народжується хорошим громадянином, жодна країна не народжується демократичною. Ці процеси продовжують розвиватися протягом всього життя” (Кофі Аннан, 1938-2018 рр.) ...

04.05.2025
СВІТЛІЙ ПАМ’ЯТІ ОЛЕКСАНДРА АНДРІЙОВИЧА САЄНКА

З глибоким сумом повідомляємо, що 30 квітня 2025 року після тяжкої хвороби відійшов у вічність наш однопартієць САЄНКО Олександр Андрійович. Ветеран Збройних сил, активний громадянин, справжній ...

01.05.2025
Меморандум щодо принципу компенсації за стратегічний внесок України у сферу міжнародної безпеки

Подається на розгляд країн-членів ООН, країн-гарантів безпеки України згідно з Будапештським Меморандумом, міжнародних організацій, країн-партнерів НАТО і ЄС, а також Уряду Сполучених Штатів ...

24.04.2025
Усі новини